گیاه دارویی زنیان از سطح یک و نیم هکتار اراضی شهرستان مرودشت برداشت شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت از برداشت 400 کیلو گرم گیاه دارویی زنیان از اراضی منطقه نقش رستم شهرستان مرودشت خبر داد.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر گیاه دارویی زنیان از سطح یک و نیم هکتار اراضی شهرستان مرودشت برداشت شد

به گزارش خبرنگاران گروه صنعت و تجارت گزارش خبر، منصور امیریان اظهار کرد: میزان بذر مصرفی 20 کیلوگرم در هکتار می باشد که در این مزرعه در 20 آبان ماه عملیات کشت انجام گرفته و در تاریخ 10 مرداد، مزرعه برداشت گردید. پس از برداشت محصول را خشک نموده و با استفاده از خرمنکوب دانه ها را از ساقه جدا نموده و روانه بازار می گردد.

ایشان افزود: با توجه به نیاز آبی پایین و صرفه اقتصادی بالا و همچنین کم توقع بودن از لحاظ مصرف کود و سموم شیمیایی، کشت گیاهان دارویی می تواند جایگزین مناسبی برای گیاهان آب بر به ویژه صیفی جات در شهرستان باشد و امید است با توجه به تلاش ها و فعالیت های صورت گرفته و با توجه به ویژگی های مطلوب و خواص دارویی زنیان، کشت این گیاه در منطقه توسعه یابد.

امیریان بیان کرد: زنیان یکی از گیاهان دارویی بسیار مفید است که از آن در درمان بیماری های معده، کبد، سرفه، روماتیسم، امراض ریه، تب و یبوست استفاده می شود. همچنین عرق زنیان یکی از عرقیات گرم و موثر در هضم غذا و مفید برای سینوزیت و عوارض تنگی نفس و آسم است. از روغن زنیان به عنوان میکروب کش و قارچ کش استفاده می شود.