تحلیل سهام و پرتفوی سودآور «ومعادن»

همه ما می دانیم که بازار سرمایه این روزها حال و روز خوشی را سپری نمیکند. تقریباً از ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲، بورس دیگر نتوانست آنگونه که باید و شاید نظر اهالی خود را جلب نماید. اما در این میان سهامی بودند که به پشتوانه مدیریت قوی در گام اول و پشتوانه بنیاد عالی در گام دوم، توانستند تا حدود زیادی خودشان را از نوسانات رو به پایین حفظ نمایند و به سهامداران خود زیان زیادی را تحمیل ننمایند. یکی از این سهام، سهام شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در نماد « ومعادن» بود. در این مجال بر آن شدیم تا به معرفی این شرکت بپردازیم.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر تحلیل سهام و پرتفوی سودآور «ومعادن»

به گزارش خبرنگاران گروه بازارسرمایه گزارش خبر، شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در تاریخ ۵ اسفند ۱۳۷۴ در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری تهران به ثبت رسید و از سال ۱۳۷۷، به عنوان یک شرکت سهامی عام در بورس اوراق بهادار تهران با نماد « ومعادن » مورد معامله قرار گرفت و هم اکنون از سهامداران عمده مجموعه‌های بزرگ معدنی و فولادی ایران از قبیل شرکت‌های؛ معدنی و صنعتی گل گهر، معدنی و صنعتی چادرملو، سنگ آهن گهرزمین، شرکت ملی مس، معدنی و صنعتی صبانور، مجتمع فولاد خراسان، آهن و فولاد ارفع، پویا انرژی، کارخانجات کابل‌سازی شهید قندی، تجلی توسعه معادن و فلزات، گسترش کاتالیست ایرانیان، پرتو تابان معادن و فلزات و شرکت کک طبس است. چشم‌انداز این شرکت این است که تا سال ۱۴۰۴ به برترین شرکت سرمایه‌گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی در منطقه خاورمیانه تبدیل شود.

بررسی وضعیت پورتفوی شرکت

هم اکنون، شرکت در ۱۹ شرکت بورسی و ۳۹ شرکت غیر بورسی سرمایه گذاری کرده است. بهای تمام شده کلیه سرمایه گذاری‌های شرکت تا انتهای فروردین ماه ۱۴۰۳، بالغ بر ۳۱/۲۸۹ همت (هزار میلیارد تومان) است که سهم شرکت‌های بورسی ۱۸/۲۲۰ همت و شرکت‌های غیر بورسی ۱۲/۰۱۳ همت است. مجموع بهای تمام شده واحدهای صندوق های سرمایه گذاری، سپرده های سرمایه گذاری بانکی و سرمایه گذاری در املاک نیز به چیزی حدود ۱/۰۵۶ همت بالغ می شود. ارزش روز سرمایه گذاری در شرکت‌های قابل معامله در بازار سرمایه نیز ، حدود ۱۴/۹۹ همت ثبت شده است. همان‌طور که ملاحظه میشود، شرکت، ۵۸ درصد از سرمایه گذاری های خود را در شرکت‌های بورسی، ۳۸ درصد را در شرکت‌های غیربورسی و مابقی که حدود ۴ درصد می باشد را در سایر موارد، انجام داده است.

مطالعه صورتهای مالی شرکت نشان می¬دهد بیشترین سهم از سرمایه گذاری در شرکتهای بورسی مربوط به استخراج کانه های فلزی با ۱۴/۸۳۶ همت معادل ۸۱ درصد کل سرمایه گذاری شرکت بوده است. پس از آن فلزات اساسی با ۲/۵۷۴ همت معادل ۱۴ درصد و ماشین آلات و دستگاه های برقی با ۰/۷۲۸ همت معادل ۴ درصد از کل سرمایه گذاری شرکت قرار داشته اند.

ارزش روز دارایی‌های شرکت بدون در نظر گرفتن ارزش افزوده پورتفوی غیربورسی در حال حاضر بالغ بر ۱۹۱/۵۳۴ همت می باشد که از این مبلغ ۱۴۹/۶۷۳ همت مربوط به ارزش افزوده روز پورتفوی بورسی، ۲/۱۴ همت مربوط به ارزش افزوده املاک و ۳۹/۷۱۳ همت مربوط به حقوق صاحبان سهام می‌باشد. با عنایت به NAV سهم که حدود ۶۳۸ تومان برآورد شده است و قیمت روز سهم که ۳۱۸ تومان طی آخرین روز معاملاتی بوده، نسبت P/NAV سهم ، ۴۹/۸ درصد خواهد بود که نشان میدهد سهم حدود ۴۰ درصد زیر قیمت ذاتی خود در حال معامله است و پتانسیل رشد حداقل ۴۰ درصدی را خواهد داشت (با فرض اینکه سرمایه گذاران در خرید سهام NAV محور، P/NAV مدنظرشان باید عددی زیر ۷۰ درصد باشد تا آن را ارزنده ارزیابی نمایند).

نمودار قیمتی ومعادن

همانگونه در نمودار مشاهده می شود، ومعادن در یک روند صعودی بلندمدت با یک ساختار کانالیزه در حال حرکت است. قیمت پایانی سهم در انتهای روز شنبه مورخ ۱۴۰۳/۰۲/۲۲ ، ۳۱۸۰ ریال و آخرین قیمت معاملاتی سهم ۳۱۸۴ ریال بوده است. مهمترین حمایتهای سهم را می توان در محدوده ۳۰۷ و ۲۹۶ تومان در نظر گرفت. همچنین قیمتهای ۳۳۸ و ۳۵۰ تومان نزدیکترین مقاومتهای سهم در بازه زمانی کوتاه مدت خواهند بود. بازه قیمتی میانه کانال را می توان ۳۹۵ تا ۴۰۰ و محدوده ۵۶۰ تا ۶۰۰ تومان را می توان برای سقف کانال متصور بود.

جمع بندی:

در حالی که هنوز بسیاری از نمادهای بازار نتوانسته اند پس از ریزش شدید سال ۱۳۹۹ خود را حتی به نزدیکی سقف‌های قبلی خود برسانند، نماد ومعادن توانست چندین بار سقف قبلی خود را پشت سر بگذارد و در برابر ریزش های بازار تا حدودی خود را مصون نگه دارد. این سهم در میان بنیادی کاران و حتی قدیمی های بازار، به عنوان سهمی با بنیه و بنیاد قوی شناخته شده و همواره جهت سرمایه‌گذاری های بلندمدت مورد تأکید بوده است.

طرحهای توسعه متعدد شرکت، مدیریت قوی، خوش نامی حقوقی های شرکت، نقدشوندگی بالا، میزان سهام شناور بالا، حجم بالای معاملات روزانه و … همه نقاط قوت این سهم محسوب می شوند که قطعاً باید در ترجیحات خرید سهامداران لحاظ گردند. آنچه که مسلم است هم اکنون بازار سرمایه در رکود به سر می برد اما با بهبود شرایط بازار و بازگشت اعتماد به اهالی بازار سرمایه، می توان ومعادن را سهمی پیشرو با پتانسیل بالا در رشد قیمت در نظر گرفت.

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

اشتغال‌زایی پایدار، ارزش آفرینی مواد معدنی و تأمین مواد اولیه صنعت فولاد کشور

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

میلاد فرخ پور

میلاد فرخ پور

فعال حوزه انفورماتیک

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

صدیقه طباطبایی

صدیقه طباطبایی

خبرنگار تحلیلی گزارش خبر

مهدی آشتیانی فرد

مهدی آشتیانی فرد

خبرنگار اختصاصی خبرگزاری گزارش خبر

محمد تقی ناصریراد

محمد ناصریراد

فعال رسانه، مستندساز و منتقدِ سینما

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها