حاشیه های انتصابات و سمت سازی های شرکت نفت مناطق مرکزی ایران

درخصوص انتصابات و عزل و نصب‌های شرکت نفت مناطق مرکزی و توابع آن طی یکی دو سال اخیر حرف و حدیث فروان بوده که پیش‌تر هم طی گزارش‌هایی به برخی از این موارد پرداختیم.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر حاشیه های انتصابات و سمت سازی های شرکت نفت مناطق مرکزی ایران

به گزارش خبرنگاران گروه صنعت و تجارت گزارش خبر، درخصوص انتصابات و عزل و نصب‌های شرکت نفت مناطق مرکزی و توابع آن طی یکی دو سال اخیر حرف و حدیث فروان بوده که پیش‌تر هم طی گزارش‌هایی به برخی از این موارد پرداختیم اما بدنبال اطلاعات تکمیلی دریافت شده "نفتی‌ها" و همانگونه که در خبر هفته پیش نیز وعده داده بودیم، موارد جدیدی از انتصابات مبهم و قابل تأمل در این شرکت را نقد و بررسی خواهیم کرد؛

مورد نخست انتخاب فردی برای دردست گرفتن سُکان مدیریت مهم منابع انسانی این شرکت است که میبایست بهترین تعامل و ارتباط مستمر را با ارزشمندترین دارایی سازمان یعنی نیروی انسانی داشته باشد اما متأسفانه این انتصاب بازخورد مثبتی در بین کارکنان مجموعه نداشته ، چراکه وقتی فردی با ۱۲ سال سابقۀ شرکتی و پایۀ شخصی ۱۵ با مدرک تحصیلی مهندسی شیمی و سوابق انتصاباتی مهندس ناظر گل و سیمان را بر جایگاه رفیع مدیریت منابع انسانی با رتبۀ C بگماریم در حالیکه بسیاری از رؤساء ادارات این بخش با رتبه و سوابق کاری بالا و رشته های تحصیلی منطبق سال‌ها منتظر ارتقاء بوده‌اند و دیگر انگیزه‌ای ندارند؛ یقیناً انتظار نتیجه‌ای جز این را هم نمی‌توان داشت.

(نکته: فرد مذکور در زمان صدور حکم تمشیت یعنی مهرماه پارسال رتبه ۱۵ بوده و چون در سیستم جامع انتصاب در برابر سمتهای بیش از ۴ پایه بالاتر از رتبه شخصی امکانپذیر نیست پس از اینکه اخیراً ترفیع ۱۶ را دریافت نموده، انتصاب وی را به تاریخ ۱۶ ماه قبل یعنی مهرماه ۱۴۰۱ جاری نموده اند! اینگونه می‌توان مقررات انتصابات را دور زد!) و اما جالب اینجاست که خروجی کار از همان ابتدا مشخص می شود و جناب مدیر فرد دیگری را که ازقضا ایشان هم تحصیلات و سوابق مرتبطی ندارند را بعنوان "جانشین مدیر منابع انسانی" منصوب میکند درحالیکه چنین سمتی اصلا در ساختار مدیریت منابع انسانی وجود ندارد!

در موردی دیگر فردی با پایۀ شخصی ۱۴ و مدرک تحصیلی لیسانس مهندسی صنایع که شاغل سمت افسر ایمنی ۲ با رتبۀ ۱۵ هستند بعنوان "رئیس ایمنی،بهداشت،محیط زیست و پدافندغیرعامل" این شرکت با رتبۀ سازمانی B منصوب شده‌ درحالیکه تنها ۹ سال از سوابق شغلی وی با این مسئولیت خطیر مرتبط است.

در این خصوص ضمن تأکید بر اهمیت تمامی مشاغل و مسئولیت‌ها در جای خود؛ شایسته است مدیران دست‌کم در انتصابات این ادارۀ مهم که با حفاظت از سلامتی کارکنان و ایمنی تاسیسات سروکار دارد دقت‌نظر بیشتری به خرج دهند.(یادمان نرود که ۲ سال پیش در اثر وقوع حادثه در یکی از مناطق زیرمجموعه این شرکت متأسفانه ۳ تن از کارکنان جانشان را از دست دادند.)

مورد قابل تأمل دیگر که در ادامه جا دارد بدان بپردازیم، انتصاب مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب از توابع این شرکت است که باوجود گذشت بیش از ۸ ماه از برکناری مدیر سابق و شروع به کار مدیرعامل جدید و علیرغم صدور حکم مدیریت برای وی، همچنان مدیرعامل معزول قبلی درمقابل سمت مدیرعامل انتصاب دارد ! لذا ضمن اشاره به مادۀ ۹۴ قانون مدیریت خدمات کشوری که در آن تصدی بیش از یک پست سازمانی برای کارمندان دولت ممنوع و در موارد ضروری برای پست‌های حساس با تشخیص مقام مسئول مافوق آن هم برای حداکثر ۴ ماه مجاز اعلام شده لکن بررسی این فقره را به مسئولین ذیربط و نهادهای نظارتی واگذار می‌کنیم.

اما همانطور که در خبر هفته پیش عنوان شد، مدیر توسعه منابع انسانی شرکت ملی نفت طی نامۀ شماره ۴۵۶۲۴۰ مورخ ۱۴۰۲/۰۸/۲۹ خطاب به مدیرعامل نفت مرکزی، به درستی لزوم رعایت فرآیندها و انجام هماهنگی‌های لازم جهت حصول اطمینان از رعایت الزامات انتصابات نظیر مقررات و ضوابط اداری، گواهینامه‌های صلاحیت حرفه‌ای مورد نیاز، اخذ نظر مدیران تخصصی ستادی و... بخصوص انجام هماهنگی با معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی نفت را گوشزد کرده‌اند که با این تفاسیر درصورتیکه این اقدامات کارشناسی و هماهنگی‌ها صورت گرفته که این پرسش مطرح می‌شود که این موارد بر چه اساسی تایید شده است؟ و چنانچه این فرآیندها طی نشده باشد، ایجاب می‌کند که مدیرعامل نفت مرکزی جهت تنویر اذهان مسئولین ذیربط و کارکنان شرکت دربارۀ این موارد شفاف سازی نمایند..

در پایان لازم بذکر است که "نفتی‌ها" به این موضوع که مدیران برای پیشبرد تدابیر و سیاست‌های کاری خود حق دارند به تغییرات معقول و منطقی دست بزنند اذعان دارد؛ اما نکته حائز اهمیت درخصوص تهیه این گزارش این است که در شرایط کنونی که کشور با مشکل ناترازی انرژی مواجه است و این امر دغدغه مقامات ارشد حاکمیت است؛ چنین انتصاباتی فارغ از اینکه با چه استدلالی صورت گرفته باشد، اگر وضعیت فعلی را وخیم‌تر نکند یقیناً کمکی به بهبود شرایط هم نخواهد کرد.

منبع: نفتی ها

نظرات شما ( 4 نظر )

شهاب
خلاصه داستانی شده این سمت‌ها.. واقعا بدترین تاثیرش بی انگیزگی شدید کسانی که سابقه و صلاحیت دارند و حقشونه ولی بهشون سمت جدید نمیدن..
شهاب
از سمت b به بالا رو مدیر منابع انسانی نفت باید بررسی و تایید کنند در صورتیکه ایشان بهر دلیل تایید کرده حالا نامه اعتراض میزنه !
شهاب
در مورد اعتراض مدیر منابع انسانی شرکت نفت در خصوص انتصابات نفت مرکزی سوال اینه که چرا ایشان تایید کردن و حالا اعتراض می‌کنند..
شهاب
باسلام
خیلی بیشتر از این دو مورد هست که اشاره کردید در یکی از موارد شخصی نیروی پیمانکاری بوده بعد به مدت معین تبدیل شده و بعد به سمت b رسیده..یا انتصابات فامیلی و سفارشی فراوانست کافیست به نام خانوادگی برخی افراد توجه کنید بعد ببینید چطوری در سمتهای غیر تخصصی نفوذ کردن..

  پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

  بارسانه های گزارش خبر

  با رسانه ها

  تیم خبری گزارش خبر

  گروه حفاظتی پاس

  روابط عمومی گروه پاس

  تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

  سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

  سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

  برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

  گروه پیشرانان پیشرفت ایران

  گروه پیشرانان پیشرفت ایران

  بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

  دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

  دبستان نهال اندیشه

  آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

  آهن و فولاد غدیر ایرانیان

  آهن و فولاد غدیر ایرانیان

  تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

  آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

  آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

  آموزش تخصصی دوره های حسابداری

  شرکت تجلی معادن و فلزات

  تجلی توسعه معادن و فلزات

  نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

  رپورتاژ آگهی تریبون

  تریبون

  انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

  روابط عمومی بانک آینده

  روابط عمومی بانک آینده

  بانک پیشرو در اقتصاد کشور

  گروه سرمایه گذاری غدیر

  گروه سرمایه گذاری غدیر

  بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

  سرآمد نوین

  سرآمد نوین

  پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

  وکیل اول

  وکیل اول

  پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

  بانک قرض الحسنه مهر ایران

  بانک قرض الحسنه مهر ایران

  تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

  پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

  زهره کرمعلی

  زهره کرمعلی

  فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

  احمد باقری

  احمد باقری

  مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

  میلاد فرخ پور

  میلاد فرخ پور

  فعال حوزه انفورماتیک

  عباس ستایش گو

  عباس ستایش گو

  فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

  صدیقه طباطبایی

  صدیقه طباطبایی

  خبرنگار تحلیلی گزارش خبر

  مهدی آشتیانی فرد

  مهدی آشتیانی فرد

  خبرنگار اختصاصی خبرگزاری گزارش خبر

  وحید حاج سعیدی

  وحید حاج سعیدی

  فعال رسانه ای در استان گلستان

  نورالله رنجبر

  نورالله رنجبر

  مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

  ناهید مظفری

  ناهید مظفری

  مشاور رسانه ای در استان یزد

  محمود صابری زاده

  محمود صابری زاده

  مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها