مدیر شیلات فارس خبر داد:

عملیاتی شدن فرآوری و صادرات خاویار از فارس

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از فراهم شدن امکان استحصال و فرآوری خاویار در این استان و صادرات آن به کشور های هدف خبر داد و گفت: با اخذ کد "سایتس فراوری و صادرات خاویار و ماهیان خاویاری" توسط یک واحد عمل آوری و بسته بندی آبزیان استان این شرایط فراهم شد.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر عملیاتی شدن فرآوری و صادرات خاویار از فارس

به گزارش خبرنگاران گروه جامعه گزارش خبر، علی فلاحی با بیان اینکه در حال حاضر این استان ظرفیت تولید بیش از 187 تن گوشت و 3800 کیلوگرم خاویار از ماهیان خاویاری را داراست، افزود: با پیگیری های به عمل آمده، شرکت آبزی پروران زاگرس جنوبی موفق به اخذ کد سایتس شده است.

این مقام مسئول با اذعان به اینکه پیش از این فقدان مرکز دارای کد سایتس در استان فارس یکی از چالش های پرورش دهندگان ماهیان خاویاری بوده است، بیان کرد: اخذ این فرصت و توانمندی مهم، تولید کنندگان استان را از حمل و نقل ماهیان خاویاری پرورشی به استان های شمالی کشور برای استحصال خاویار بی نیاز نموده است.

فلاحی با بیان اینکه استان فارس دارای سه مرکز پرورش ماهیان خاویاری در شهرستان های مرودشت، بیضاء و استهبان است، ابراز کرد: این استان با دارا بودن رتبه اول تولید ماهیان خاویاری، در میان استان های غیر ساحلی کشور، پتانسیل و توانمندی خود را در این زمینه به اثبات رسانده است.

او با اشاره به اینکه ماهیان خاویاری به لحاظ تولید خاویار و گوشت، یکی از فرصت های ارزشمند، به جهت ایجاد اشتغال و ارزآوری می باشند؛ اظهار کرد: ماهیان خاویاری در زمره گونه‌های در معرض انقراض قرار دارند از این رو بر اساس کنوانسیون تجارت گونه های در معرض انقراض (CITES) تجارت آنها تابع شرایطی خاصی است.

به گفته وی؛ مزارع پرورش موظف به رعایت ضوابط و مقررات کنوانسیون تجارت گونه های در معرض انقراض هستند، همچنین مراکز عمل آوری خاویار نیز می بایست نسبت به رعایت استانداردها و اخذ کد سایتس اقدام نمایند.

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

حسین براتی

حسین براتی

حسین براتی

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها

جمشید غضنفری

جمشید غضنفری

مشاور و فعال رسانه ای سازمان ها در استان های فارس و بوشهر