معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد:

شروع غربالگری برای بیماران دیابت و فشارخون بالا

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به لزوم کنترل و بیماریابی در بیماری های غیرواگیر، از آغاز بسیج ملی غربالگری و بیماریابی دیابت و فشار خون از بیست آبان سال جاری خبر داد.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر شروع غربالگری برای بیماران دیابت و فشارخون بالا

به گزارش خبرنگاران گروه جامعه گزارش خبر، دکتر «عباس رضاییان زاده» گفت: با رواج سبک زندگی ناسالم از جمله کم تحرکی، استفاده از مواد غذایی ناسالم، مصرف دخانیات و تنش ناشی از پیچیدگی های زندگی در دنیای امروز، شاهد افزایش شیوع بیماری های غیر واگیر همچون دیابت و پرفشاری خون هستیم.

او ادامه داد: در چند سال اخیر، شیوع دیابت در جمعیت بزرگسال، از 10 درصد به چهارده و نیم درصد و شیوع پرفشاری خون، از 22 درصد به 35 درصد افزایش یافته است.

این مقام مسوول در دانشگاه با اشاره به اهمیت الگوهای رفتاری مبتنی بر سلامت و تشخیص به موقع عوامل خطر و بیماری در مراحل اولیه، گفت: در همین راستا بسیج ملی غربالگری و بیماریابی دیابت و فشارخون بالا توسط وزارت بهداشت طراحی و ابلاغ شده و از بیست آبان تا پانزده دی سال جاری، همه افراد بالای 18 سال از نظر فشار خون، قند خون، نمایه توده بدنی و عوامل خطر ابتلا به این بیماری ها بررسی می شوند.

معاون بهداشت دانشگاه، مهم ترین اهداف بسیج ملی غربالگری و بیماریابی دیابت و فشارخون را افزایش آگاهی عموم مردم در خصوص این دو بیماری، غربالگری، شناسایی، پیگیری و مراقبت بیماران با محوریت پزشک خانواده و نظام ارجاع دانست.

او ادامه داد: تمامی خانه های بهداشت، پایگاه های پزشک خانواده و مراکز خدمات جامع سلامت و همچنین ایستگاه های سیار و مراکز درمانی بخش دولتی و خصوصی در این طرح مشارکت دارند.

دکتر رضائیان زاده از هم استانی ها خواست تا برای مشارکت در این طرح ملی و دریافت خدمات رایگان پیشگیری و تشخیص به موقع بیماری های دیابت و فشارخون، در مدت زمان تعیین شده به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

حسین براتی

حسین براتی

حسین براتی

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها

جمشید غضنفری

جمشید غضنفری

مشاور و فعال رسانه ای سازمان ها در استان های فارس و بوشهر