تحلیل و بررسی یک جهش در سهام «ومعادن»

سرمایه‌گذاری توسعه معادن فلزات از تخصصی‌ترین هلدینگ‌های معدنی-فلزی کشور بوده که به عنوان بازوی سرمایه‌گذاری بزرگ‌ترین فولادساز خاورمیانه یعنی فولاد مبارکه اصفهان، فعالیت می‌کند.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر تحلیل و بررسی یک جهش  در سهام «ومعادن»

به گزارش خبرنگاران گروه بازارسرمایه گزارش خبر، سرمایه‌گذاری توسعه معادن فلزات از تخصصی‌ترین هلدینگ‌های معدنی-فلزی کشور بوده که به عنوان بازوی سرمایه‌گذاری بزرگ‌ترین فولادساز خاورمیانه یعنی فولاد مبارکه اصفهان، فعالیت می‌کند. برخلاف بسیاری از واحدهای رقیب که صرفا به امور سهامداری مشغول هستند، این غول سرمایه‌گذاری در سنوات گذشته، با اجرای استراتژی‌های عملیاتی اثربخش به یکی از اصلی‌ترین بازیگران اقتصاد کشور تبدیل شده و عملیات اجرایی بزرگ‌ترین پروژه‌های پیشران در سطح کلان اقتصاد کشور را بر عهده گرفته و کارنامه عملیاتی خود را به پروژه‌های قدری همچون پروژه مس جانجا در سیستان و بلوچستان، نیروگاه برق شهید باکری سمنان، کارخانه احیا فولاد اقلید پارس (۱.۱ میلیون تن)، آهن اسفنجی آرتاویل (۱.۱ میلیون تن)، آهن اسفنجی فولاد کردستان (۱.۶ میلیون تن)، ورق گرم فولاد کردستان (۱میلیون تن)، کنسانتره‌سازی صبانور (۲ میلیون تن)، الکترود گرافیتی کازرون، فروآلیاژها در شیروان و… مزین کرده که نویدبخش آینده‌ای بسیار روشن برای سهامداران بالفعل و بالقوه این مجموعه است؛ چرا که در سال‌های پیش رو از محل این پروژه‌ها، ارزش افزوده بسیار بالایی نصیب سهامداران خواهد شد.

برای درک بهتر ارزش افزوده آتی و پتانسیل‌های بالای این هلدینگ موفق کافیست تنها به یکی از واحدهای زیرمجموعه، توسعه صنعتی معدنی صبانور با درصد مالکیت ۸۵%، توجه کنید. بر اساس استراتژی پلن هیات مدیره، ظرف ۳ سال آینده، زنجیره ارزش فولاد این پرچمدار صنعت سنگ آهن با افزایش ظرفیت تولید کنسانتره به ۳.۶ میلیون تن، گندله به ۱.۵ میلیون تن و احداث کارخانه‌های آهن اسفنجی (۱.۶ میلیون تن) و واحدهای فولادسازی (۱ میلیون تن) تکمیل خواهد شد و مجرای درآمدی مستمر و قوی برای شرکت مادر یعنی «ومعادن» ایجاد خواهد شد.

این واحد خوش‌آتیه با سرمایه اسمی (Registered Capital) 19.2 همتی، ارزش بازاری معادل ۹۳.۵ هزار میلیارد تومان داشته و از معدود هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری بازار بوده که خالص ارزش دارایی‌های آن بیش از دو برابر ارزش بازار آن محاسبه شده است؛ فلذا نسبت P/NAV شرکت که از مهم‌ترین نسبت‌های تحلیلی صنعت سرمایه‌گذاری است، تقریبا ۵۰% بوده که مهر تاییدی بر ارزنده و کم‌ریسک‌بودن سرمایه‌گذاری در این غول معدنی فلزی است.

در انتهای مرداد ۱۴۰۲، بهای تمام‌شده سرمایه‌گذاری‌های شرکت با ثبت جامپ ۳.۲۸ همتی نسبت به ماه گذشته به ۲۸.۶ هزار میلیارد تومان رسیده است. ۶۵% این منابع، ۱۸.۷ همت، در واحدهای بورسی و مابقی (۳۵% معادل ۹.۸۹ همت) در شرکت‌های غیر بورسی سرمایه‌گذاری شده است.

در مرداد ماه ۱۴۰۲، بهای تمام‌شده سبد بورسی به میزان ۲.۷ هزار میلیارد تومان افزایش را نشان داده که بخش عمده آن مربوط به شرکت در افزایش سرمایه و تحصیل حق تقدم دو زیرمجموعه معدنی بوده است، یکی کچاد به ارزش ۱.۳۷ همت و دیگری گل گهر به ارزش ۱.۱۱ همت. گفتنی است که بهای تمام‌شده سبد غیربورسی نیز در مرداد ماه ۵۷۸ میلیارد تومان افزایش داشته است. (جزییات واحدهای سرمایه‌پذیر در گزارش ذکر نشده است ).

فعالیت معاملاتی شرکت در بازار سرمایه نیز در این ماه، ۴.۴ میلیارد تومان سود به همراه داشته است. تقریبا ۷۰% این سود، ۳ میلیارد تومان، از محل فروش سهام شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه خوزستان (وثخوز) حاصل شده است.

بررسی سبد بورسی شرکت از وسواس بالای تیم مدیریتی این غول سرمایه‌گذاری در انتخاب شرکت‌های سرمایه‌پذیر حکایت دارد؛ چرا که بخش اعظم منابع مالی بیزینس در پرچمداران صنایع بورسی متمرکز شده است. برای نمونه، در صنعت استخراج کانه‌های فلزی، شرکت‌های یکه‌تاز این صنعت یعنی تجلی توسعه معادن و فلزات، معدن و صنعتی گل گهر، معدنی و صنعتی چادرملو، سنگ آهن گهرزمین و توسعه معدنی و صنعتی صبانور گلچین شده‌اند و در حدود ۷۷% منابع بورسی، معادل ۱۴.۳ هزار میلیارد تومان، به این شرکت‌ها تخصیص یافته است. چنین وسواسی که شرط اصلی اثربخشی و بازدهی هر سرمایه‌گذاری است، ارزش افزوده‌ی باورنکردنی ۱۰۸ هزار میلیارد تومانی برای سهامداران به همراه داشته است.

خلاصه صورت وضعیت پرتفوی شرکت در انتهای مرداد ماه به شرح زیر است:

در تاریخ نگارش این مقاله اهم اطلاعات تابلوی سهم به شرح زیر است:

قیمت پایانی: ۴.۶۸۲ ریال

ارزش بازار: ۹۳۵.۵۸۴ میلیارد ریال

نمودار قمیتی سهم نیز به شرح زیر تحلیل شده است:

نمودار قیمتی این واحد ممتاز بورسی به منطقه کم‌ریسکی رسیده و شرایط مناسبی برای ورود پله‌ای فراهم شده است. سهم به کف کانال بلندمدت خود رسیده که بازار در گذشته به آن به خوبی احترام گذاشته و هر بار که به این منطقه نزدیک شده، حداقل گین ۸۰% نصیب سهامداران و معامله‌گران کرده است. در سناریو صعودی، منطقه ۶۰۰ تومان که تقریبا میانه کانال است، نخستین حد سود و پس از آن، سقف کانال بلندمدت به عنوان دومین ایستگاه سیو سود معرفی می‌شود.

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

اشتغال‌زایی پایدار، ارزش آفرینی مواد معدنی و تأمین مواد اولیه صنعت فولاد کشور

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

میلاد فرخ پور

میلاد فرخ پور

فعال حوزه انفورماتیک

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

صدیقه طباطبایی

صدیقه طباطبایی

خبرنگار تحلیلی گزارش خبر

مهدی آشتیانی فرد

مهدی آشتیانی فرد

خبرنگار اختصاصی خبرگزاری گزارش خبر

محمد تقی ناصریراد

محمد ناصریراد

فعال رسانه، مستندساز و منتقدِ سینما

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها