دکتر پارسا از تحولات کانون وکلا از گذشته تاکنون می گوید

نهاد وکالت سال ۱۴۰۲ با چالش های گوناگون و چند لایه ای روبرو بود لذا با دکتر هومن پارسا رییس پیشین کانون وکلا فارس در این خصوص مصاحبه‌ای داشتیم.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر دکتر پارسا از تحولات کانون وکلا از گذشته تاکنون می گوید

به گزارش خبرنگاران گروه جامعه گزارش خبر، نهاد وکالت سال ۱۴۰۲ با چالش های گوناگون و چند لایه ای روبرو بود لذا با دکتر هومن پارسا رییس پیشین کانون وکلا فارس در این خصوص مصاحبه‌ای داشتیم.

جناب پارسا لطفاً برای مخاطبین پایگاه خبری گزارش خبر مشکلات و چالش های کانون وکلا در سال گذشته را بیان بفرماید؟

نهاد وکالت در سال ۱۴۰۲ با چالش‌های گوناگون و چند لایه‌ای روبرو بود که بخشی از آن ریشه درون نهادی و بخش دیگر ابعادی خارج از آن داشت. برخی از این چالشها مانند مسائل مربوط به کارآموزی وکالت با تبادل نظر و پیگیری ها تا حد زیادی مرتفع شده و مابقی این چالشها به دلیل ماهیت آن نیاز به همگرایی بیشتر در داخل و خارج از صنف دارد که به نوعی چشم انداز سال ۱۴۰۳ نهاد وکالت را در بر میگیرد. بر همین اساس برای واکاوی چالشهای نهاد وکالت در سالی که گذشت و همچنین بررسی چشم انداز ۱۴۰۳ به سراغ معمرین نهاد وکالت رفتیم.

دکتر هومان پارسا رئیس پیشین کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه بویراحمد طی یادداشتی برای اسکودا به تحلیل این چالشها و چشم اندازها پرداخته است.

هومان پارسا گفت: سال ۱۴۰۲ برای کانونهای وکلای دادگستری و اسکودا بحرانها و چالشهایی را در بر داشت که شرح تفصیل آن در این تلخیص نمیگنجد. اما به رسم یادداشت سرگذشت سالی که گذشت نگاشته شد تا در سالنامه تاریخ این نهاد مدنی ثبت و ضبط شود باشد که آیندگان بدانند در این تاریخ پر فراز و نشیب چه بر کانون وکلا گذشت.

طرح تسهیل که بذر آن در کمیسیون جهش تولید کاشته شد غافل از آفات در صحن سبز بهارستان روئید تا دورنمای درِ باغ سبز آن جوانان جویای نام و نان را روانه اخذ پروانه‌ای نماید که این طرح ، کسب و کارش نامید تا در رقابتی سهل آنچنان که وجه تسمیه آن اقتضا داشت لشکر بیشمار دانش آموختگان دانشگاه ها و آموزشگاه های خرد و کلان با هر توشه و اندوخته‌ای در کارزاری که بازارش خواندند خود را بیازمایند.

خواستند و توانستند و ماحصل این ضرب المثل ، قانون ناپخته ، سوخته‌ای شد که خامی آن در خشت نخست پیدا بود.

حجم هجوم جمعیتی برابر ظرفیت همه عمر ۷۰ ساله کانونهای وکلا و نظارت و هدایت و آموزش دهها هزار نفوس که ضعف ملموس دانش آنها چالشی محسوس بود ، سرآغاز راهی شد که سرانجام آن دیر یا زود غبار و دود از شیشه‌های مات فراروی دید بانیان آن خواهد زدود و آن هنگام تدبیر و چاره چه سود!!

کانون های وکلا در اندیشه برون رفت از این چالش بودند که یار بار دیگر حلقه بر در کوفت و این بار سر و کار با کمیسیون تلفیق و لایحه برنامه هفتم توسعه افتاد که گویی گوی سبقت در این رقابت از هم می ستاندند تا اینک که برچسب کسب بر حرفه وکالت نهادند، مهار کار نیز به دست اندرکاران بازار بسپارند و به سودایش بیالایند و قداست از آن بزدایند، بلکه دمار از روزگار آن برآرند.

این رشته اما سر دراز داشت و پایانی نداشت .به قول خواجه کرمان «صوفی از رقص نیاسود که باز نغمه زمزمه از زخمه رود ، دگر آهنگ سرود» و این بار طرح تحقیق و تفحص هم نازل شد تا پازل کامل شود!! اصلاح برخی از مواد چالش زای لایحه استقلال اما که باز بخشی از آن به ساماندهی فرآورده‌های قانون تسهیل می‌پرداخت نقطه عطف و امیدی بود که راه تعامل را باز می‌نمود.

برگزاری انتخابات اتحادیه سراسری کانون های وکلا در هرمزگان و تهران دو خاطره تلخ در خلیج فارس و پایتخت ایران به یادگار گذاشت تا کانون وکلا خاموشی چراغها را فراموش نکنند و رانده شدن و درمانده شدن را به یاد داشته باشند. با این همه آیین یادبود گرامیداشت ۷ اسفند ماه سالروز استقلال و کانون وکلای دادگستری در دهه نخست این ماه برگزار شد تا امید را باور کنیم و بگوییم اصالت ماندنیست.

هنوز اما از یادواره فارغ نشده بودیم که دادنامه محکومیت شش عضو سابق هیئت مدیره کانون وکلای مادر به محرومیت موقت از حرفه وکالت به سبب سرپیچی از برخی مقررات آیین نامه مصوب ۱۴۰۰ که بخشی از مواد آن محل چالش و اختلاف کانون وکلا و قوه قضاییه بود و مالاً به اصلاح مواد مذکور انجامید و در این مقال ، مجال نقد و تحلیل مبانی و جهات استدلالی آن نیست ، چنان بهت و حیرتی برانگیخت که ناگزیر دست تمنا از آستین برآورده روی به آستان قاضی القضات آوردیم ، بلکه این محکومیت ثقیل با تدبیر جمیل ایشان مرتفع شود.

خبر محکومیت غیرقطعی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری به پرداخت جریمه نقدی به سبب غریب گرانفروشی نیز بار دیگر شبهه بازار و کسب و کار را تداعی کرد تا به قول صواب صائب ، «به تلخکامی ایام عادت کنیم ما» بلکه این سال به سر آید و ملال به سر آید . تا در آستانه سال نو از پیر طریقت مددی جوئیم و به فرموده اش امیدوار باشیم که: دورِ گردون گر دو روزی بر مرادِ ما نرفت دائماً یکسان نباشد حالِ دوران غم مخور.

جناب دکتر پارسا چه تحولاتی به نظر حضرتعالی پیش رو کانون می باشد لطفا برای مخاطبین پایگاه خبری گزارش خبر تشریح بفرماید؟

عضو هیات مدیره کانون وکلای فارس همچنین در خصوص آینده کانون وکلا در سال پیش رو مطلب را با عنوان سالی که نکوست آغاز کرد و گفت: روزهای نخستین فروردین و بهار بارانی را می توان به مثابه مصداق تحقق این تمثیل به فال نیک گرفت و همزمان با دگرگونی سال نو امیدوار بود که کانون های وکلا در سال پیش رو پیشرو باشند و ا‌ن‌شالله مجال آن را بیابند که فارغ از بحران‌ها و چالش‌ها ، به تدوین طرح و برنامه و نقشه راهی که باید برای آموزش علمی و پرورش حرفه‌ای و نظارت همه جانبه بر واردین بی حد و حصر و اداره خانه صنفی ترسیم کنند بپردازند و توان خود را صرف تدبیر جهت ترمیم زیرساخت‌های قانونی منجر به تبعات حاصل از مصوبات پر چالش موجود نمایند.

بدیهی است کاهش آثار چالش‌ها به سرعت و سهولت صورت نمی‌پذیرد و فرآوری یک تعامل و توافق پایدار بین نهاد مدنی مستقل کانون وکلا با نهادهای قدرت نیازمند گذر زمان است تا در پرتو رویکردهای توأم با حسن نیت و تعاملی فراتر از شعار و گفتار ، جایگاه کانون وکلای دادگستری و نقش ارزنده استقلال آن در ایجاد ثبات و امنیت اقتصادی ، قضایی و اجتماعی و توسعه و تحکیم عدالت در جامعه مورد شناسایی حاکمیت واقع شود .

در سال پیش اذعان مکرر مقامات عالیرتبه قوه قضاییه به واقعیت و حقیقت حاصل از ضعف برخی مصوبات اسبق و سابق از جمله تبصره ماده ۴٨ قانون آیین دادرسی کیفری و عوارض نامطلوب حاصل از قانون تسهیل نشانه هایی از ژرف اندیشی و نیک نگری را نمایان نمود که می‌تواند توسعه تعامل را در پرتو درک متقابل فراهم آورد و در حوزه قانونگذاری نیز تحولات مثبتی ایجاد نماید.

راهیابی تعدادی از وکلای دادگستری عضو کانون‌های وکلا و جامعه حقوقی به بهارستان در آستانه بهار سال نو ، تاسیس هسته‌ای اثرگذار از حقوقدانان را در جایگاهی که اشراف به قانونگذاری و آگاهی از تبعات قوانین خام از جمله عناصر ذاتی آن است ، نوید می دهد با این امید که این بار بر خلاف ادوار گذشته شاهد اشتیاق راه یافتگان ، به حضور فعال در کمیسیون قضایی مجلس که می‌بایست با عنوان عام الشمول کمیسیون حقوقی فراتر از حوزه محدوده حوزه قضایی نقش آفرینی کند، باشیم و جایگاه بسیار با اهمیت و ویژه و ارزنده این کمیسیون در پرتو اولویت بخشی به کمیسیون‌های پرجاذبه فراموش نشود.

در این صورت می‌توان امیدوار بود که ، اندیشه های جمعی از فرهیختگان و متخصصین علم حقوق و حرفه وکالت دادگستری توام با حس مسئولیت آنها ، در سیر و سلوک مجلس قانونگذاری تحول قابل توجهی ایجاد کند تا به اقتضای وظیفه نمایندگی در دفاع از حقوق موکلین خود ، به وکالت از عموم مردم در احیاء حقوق عامه و حمایت از نهادهای مستقل و حراست از اصول برجسته قانون اساسی نقش سازنده‌ای ایفا نموده و خود و خانه خود را فراموش نکنند. باشد که چنین باشد.

والسلام

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

اشتغال‌زایی پایدار، ارزش آفرینی مواد معدنی و تأمین مواد اولیه صنعت فولاد کشور

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

میلاد فرخ پور

میلاد فرخ پور

فعال حوزه انفورماتیک

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

صدیقه طباطبایی

صدیقه طباطبایی

خبرنگار تحلیلی گزارش خبر

مهدی آشتیانی فرد

مهدی آشتیانی فرد

خبرنگار اختصاصی خبرگزاری گزارش خبر

محمد تقی ناصریراد

محمد ناصریراد

فعال رسانه، مستندساز و منتقدِ سینما

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها