بررسی عملکرد برنامه های مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در سال 1402

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: اصلاح دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات، رتبه‌بندی ناشران بعد از حدود ۷ سال، ‌تداوم برگزاری میز صنایع، ‌اصلاح دستورالعمل معاملات با اشخاص وابسته و ‌تدوین دستورالعمل ارزش گذاری اوراق بهادار از جمله اقداماتی است که سال ۱۴۰۳ در دستور کار قرار دارد.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه

به گزارش خبرنگاران گروه بازارسرمایه گزارش خبر، ولی‌اله جعفری در گفت‌وگوی نوروزی با خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران(سنا) به اقدامات مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و گفت: تهیه نمونه گزارش تفسیری مدیریت، تهیه نمونه گزارش فعالیت هیات مدیره، تدوین دستورالعمل امتیازدهی به ناشران و اصلاح دستورالعمل‌های پذیرش در بورس و فرابورس از جمله اقداماتی بود که در سال گذشته انجام شد.

وی با تاکید بر جزییات تهیه نمونه گزارش تفسیری مدیریت اظهار داشت: سال ۹۶ دستورالعمل‌ افشا مورد اصلاح قرار گرفت و حذف الزام انتشار EPS یکی از مهمترین اصلاحات انجام شده بود و گزارش تفسیری مدیریت در واقع جایگزین آن شد.

جعفری با بیان این که در سال ۹۶ تدوین راهنمای به‌کارگیری و ضوابط تهیه گزارش تفسیری مدیریت را در دستور کار قرار دادیم، اعلام کرد: در این زمینه یک نمونه راهنما برای ارایه نحوه تهیه گزارش تفسیری مدیریت ارایه کردیم اما ناشران این گزارش را مطابق خواسته ما تهیه نکردند.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: امسال نمونه را به صورت کامل به ناشران ارایه دادیم تا حداقل اطلاعات مشخص شده و جداول تعیین شده را تکمیل کنند.

وی در ادامه با تاکید بر جزییات تهیه نمونه گزارش فعالیت هیات مدیره گفت: آخرین نمونه گزارش مربوط به سال ۸۹ می‌شود که به شرکت‌ها ابلاغ شد و در این بازه زمانی اتفاقات زیادی رخ داد.

جعفری اظهار داشت: به دلیل اصلاح دستورالعمل‌های مرتبط با ناشران در طی سنوات اخیر، آغاز فعالیت بازارگردان‌ها و تدوین مصوباتی همانند افشای زمین و ساختمان و افشای دعاوی حقوقی و سایر موضوعات ضروری بود نمونه گزارش فعالیت هیات مدیره مورد بازبینی قرار گیرد.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام این که در این زمینه نمونه گزارشی ارایه شد تا شرکت‌ها اطلاعات مهم و مورد نیاز را به سهامداران ارایه دهند، گفت: باید در گزارش‌ها یک حداقلی در نظر گرفته شود تا انتظارات بازار را برآورده کند و جزییات فعالیت بازارگردان در زمینه حمایت از سهام و میزان نقدشوندگی سهم در اختیار سهامداران قرار گیرد.

وی گفت: نمونه گزارش فعالیت هیات مدیره در اختیار شرکت‌ها قرار گرفته و برای مجامع پیش رو شرکت ها باید گزارش فعالیت هیات مدیره را مطابق نمونه تهیه کنند.

جعفری، همچنین با اشاره تدوین دستورالعمل امتیازدهی به ناشران اعلام کرد: سازمان بورس دستورالعملی را در خصوص امتیازدهی به ناشران اوراق بهادار تدوین و به تصویب رسانده است.

وی با بیان این که در این دستوالعمل فعالیت ناشران بر اساس برخی از معیارهای مشخص بررسی و رتبه‌بندی خواهد شد، تاکید کرد: ناشران تا قبل از سال ۹۶ رتبه‌بندی می‌شدند اما از سال ۹۶ تاکنون به دلیل حذف الزام به انتشار اطلاعات پیش‌بینی درآمد هر سهم و در نتیجه نبود امکان رتبه‌بندی بر اساس معیارهای قبلی، ناشران اوراق بهادار رتبه‌بندی نشده بودند.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در صورت ایجاد زیرساخت‌های سامانه مورد نیاز در شهریور ماه ۱۴۰۳ همه ناشران را پس از هفت سال طبقه‌بندی و پس از آن برای هر سال اجرا خواهیم کرد.

اصلاح دستورالعمل‌های پذیرش در بورس و فرابورس

وی در ادامه به اصلاح دستورالعمل‌های پذیرش اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس تاکید کرد و گفت: طبق این دستورالعمل قرار بر این شد تا شرکت‌های حاضر در بورس و فرابورس بر اساس برخی متغیرهای مشابه با یکدیگر (همانند میزان سهام شناور آزاد) دسته‌بندی شوند.

راه‌اندازی بازار نوآفرین در فرابورس

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: در این زمینه دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در فرابورس ایران نیز مورد اصلاح قرار گرفت و مهمترین خروجی اصلاحات انجام شده، راه‌اندازی بازار نوآفرین در فرابورس بود.

وی با اعلام این که این بازار دارای ۲ تابلوی رشد و دانش‌بنیان است، اظهار داشت: تابلوی رشد برای شرکت‌های نوآفرین است که تاکنون مشابه آن در بازار نبوده است.

به گفته جعفری، اکنون یک بیمارستان پذیرش شده و امکان پذیرش مجموعه‌های دیگری که مشابه آن قبلا در بازار وجود نداشته فراهم شده است.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: تاکنون تعدادی از شرکت‌ها در تابلوی رشد پذیرش شدند و در این میان شرکت‌های دیگری هم به دنبال پذیرش هستند، این شرکت‌ها از جمله شرکت‌هایی تلقی می‌شوند که مشابه آن‌ها در بازار سرمایه وجود نداشته است.

وی با اشاره به تابلوی دانش‌بنیان در بازار نوآفرین افزود: شرکت‌های خلاق، نوپا و مبتنی بر اقتصاد دیجیتال در این بازار پذیرش می‌شوند.

جعفری گفت: در میان اصلاح دستورالعمل پذیرش، سرمایه‌ها به روز شدند و حداقل سرمایه شرکت‌هایی که متقاضی پذیرش هستند یا اکنون در بازار بورس و فرابورس هستند، افزایش پیدا کرده است.

عرضه اولیه شرکت‌ها در بورس تهران و فرابورس

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار به پذیرش شرکت‌ها در بورس تهران و فرابورس اشاره کرد و گفت: تقریبا هر هفته جلسات هیات پذیرش در بورس و فرابورس برگزار می شود.

وی با اعلام این که در فرابورس شرکت‌های فعال در اقتصاد دیجیتال، نوپا، خلاق و دانش بنیان پذیرش می‌شوند، خاطرنشان کرد: از میان شرکت‌های مذکور در بورس تهران صرفا شرکت فعال در اقتصاد دیجیتال پذیرش می شود. بنابراین دامنه شمول شرکت‌هایی که در بورس تهران پذیرش می‌شوند محدودتر است.

به گفته مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، دیجی کالا متقاضی پذیرش در بورس تهران است اما هنوز فرآیند پذیرش آن به اتمام نرسیده است.

نمادهای متوقف در بورس تهران و فرابورس

وی به تعداد نمادهای متوقف در بورس تهران و فرابورس اشاره کرد و گفت: نماد متوقف در بورس تهران فقط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت است که از حدود ۳۸۵ نماد بورسی، ۲۸ نماد طبق مصوبه شورای عالی بورس متوقف هستند.

جعفری ادامه داد: در فرابورس نماد متوقف وجود ندارد اما در بازار ‌پایه حدود ۱۶ نماد متوقف هستند.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: در سال ۱۴۰۲ نماد معاملاتی بانک آینده بعد از ۲ سال توقف مورد بازگشایی قرار گرفت.

وی ادامه داد: هم اکنون ماده واحده‌ای در حال تصویب است که نمادهای معاملاتی با توقف طولانی مدت به‌تدریج با انتقال به بازار توافقی مورد بازگشایی قرار می‌گیرد.

برنامه‌های بخش ناشران در سال ۱۴۰۳

جعفری به برنامه‌های این بخش مدیریت سازمان بورس و اوراق بهادار در سال ۱۴۰۳ اشاره کرد و افزود: اصلاح دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات، رتبه‌بندی ناشران بعد از حدود هفت سال، ‌تداوم برگزاری میز صنایع، ‌اصلاح دستورالعمل معاملات با اشخاص وابسته و ‌تدوین دستورالعمل ارزشگذاری اوراق بهادار از جمله اقداماتی است که در دستور کار قرار گرفته است.

نظرات شما ( 1 نظر )

سهیل ممسنی
جز معدود مدیریت ها فعال سازمان بورس در سال گذشته بودند خدا قوت

  پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

  بارسانه های گزارش خبر

  با رسانه ها

  تیم خبری گزارش خبر

  گروه حفاظتی پاس

  روابط عمومی گروه پاس

  تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

  سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

  سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

  برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

  گروه پیشرانان پیشرفت ایران

  گروه پیشرانان پیشرفت ایران

  بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

  دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

  دبستان نهال اندیشه

  آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

  آهن و فولاد غدیر ایرانیان

  آهن و فولاد غدیر ایرانیان

  تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

  آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

  آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

  آموزش تخصصی دوره های حسابداری

  شرکت تجلی معادن و فلزات

  تجلی توسعه معادن و فلزات

  نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

  رپورتاژ آگهی تریبون

  تریبون

  انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

  روابط عمومی بانک آینده

  روابط عمومی بانک آینده

  بانک پیشرو در اقتصاد کشور

  گروه سرمایه گذاری غدیر

  گروه سرمایه گذاری غدیر

  بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

  سرآمد نوین

  سرآمد نوین

  پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

  وکیل اول

  وکیل اول

  پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

  بانک قرض الحسنه مهر ایران

  بانک قرض الحسنه مهر ایران

  تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

  صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

  صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

  اشتغال‌زایی پایدار، ارزش آفرینی مواد معدنی و تأمین مواد اولیه صنعت فولاد کشور

  پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

  زهره کرمعلی

  زهره کرمعلی

  فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

  احمد باقری

  احمد باقری

  مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

  میلاد فرخ پور

  میلاد فرخ پور

  فعال حوزه انفورماتیک

  عباس ستایش گو

  عباس ستایش گو

  فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

  صدیقه طباطبایی

  صدیقه طباطبایی

  خبرنگار تحلیلی گزارش خبر

  مهدی آشتیانی فرد

  مهدی آشتیانی فرد

  خبرنگار اختصاصی خبرگزاری گزارش خبر

  محمد تقی ناصریراد

  محمد ناصریراد

  فعال رسانه، مستندساز و منتقدِ سینما

  وحید حاج سعیدی

  وحید حاج سعیدی

  فعال رسانه ای در استان گلستان

  نورالله رنجبر

  نورالله رنجبر

  مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

  ناهید مظفری

  ناهید مظفری

  مشاور رسانه ای در استان یزد

  محمود صابری زاده

  محمود صابری زاده

  مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها