دلایل جلوگیری از ادغام بیمه های درمانی

بیمه‌های سلامت از مهم‌ترین راهکارهای پوشش بیماری‌ها در جامعه محسوب می‌شوند. اما بروز چندگانگی در ارائه چنین خدماتی در کشور ما باعث شده بعضاً مشکلاتی در نحوه ارائه خدمات بیمه‌ای پیش بیاید. به همین دلیل محققان کشور راهکارها و موانع تجمیع این بیمه‌ها را بررسی کرده‌اند.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر دلایل جلوگیری از ادغام بیمه های درمانی

به گزاترش خبرنگاران گروه جامعه گزارش خبر،امروزه بیمه‌های سلامت به‌عنوان یکی از مسیرهای دستیابی به پوشش همگانی، ازجمله مباحث مهم در حوزه تأمین مالی سلامت هستند و گاهی سیاستمداران و دولتمردان، از اصلاحات در حوزه بیمه‌های سلامت به‌عنوان وسیله‌ای برای اهداف تبلیغاتی خود استفاده می‌کنند و گاهی به‌واسطه آن موفق به پیشبرد اهداف تبلیغاتی خود می‌شوند. دلایل اصلی برای انتخاب بیمه اجتماعی سلامت به‌عنوان روش تأمین مالی مراقبت‌های سلامت آن است که این بیمه می‌تواند یک منبع درآمد ثابت و پایدار و یک جریان مشخص پول به نظام سلامت و ترکیبی از انباشت خطر همراه با حمایت دو طرفه فراهم کند.


به اعتقاد صاحب‌نظران، پوشش همگانی به‌عنوان دسترسی تمام مردم به خدمات سلامت شامل پیشگیری از بیماری و حوادث مربوطه، ارتقاء سلامت، درمانی، بازتوانی و تسکینی بدون مواجه‌شدن با موانع و مشکلات مالی تعریف می‌شود. اما علیرغم تلاش و کوشش بسیار و تصویب قوانین متعدد و گسترش انواع بیمه‌های درمانی در کشور ایران، هنوز بخشی از مردم، فاقد بیمه درمانی بوده و بخشی از هزینه‌های درمانی به‌طور مستقیم از جیب آن‌ها پرداخت می‌شود. این بدان معنی است که همچنان، هم دامنه پوشش جمعیتی و هم بسته پوشش خدمات و مراقبت‌های درمانی در کشور ایده آل نیست. یکی از راه‌کارهای اساسی برای تحقق پوشش همگانی و کارایی سیستم‌های بیمه‌ای، یکپارچه‌سازی صنعت بیمه سلامت است تا ضمن افزایش دسترسی مردم به خدمات درمانی، خطر مالی ناشی از مواجهه با بیماری را به حداقل کاهش دهد.


در این زمینه، تحقیقی توسط پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) انجام شده است که در آن موانع ادغام بیمه‌های درمانی در ایران به شکل سیستماتیک مورد تحلیل واقع شده است.


در این تحقیق که بر روی خبرگان و متخصصین بیمه سلامت انجام شده، محققان برای جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز خود از تکنیک‌های مختلف علمی و همچنین مصاحبه استفاده کرده‌اند.


بر اساس نتایج این پژوهش، یکپارچه‌سازی صندوق‌های بیمه سلامت در ایران علیرغم دارابودن مزیت‌های مختلف، دارای موانع زیرساختی زیادی است که رفع این موانع می‌تواند گام نخست برای حرکت به سمت تجمیع قلمداد شود.


بنا بر اظهارات خلیل علی محمدزاده، پژوهشگر گروه مدیریت خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال و چهار همکار دیگرش در این پژوهش، «در مطالعه ما، مانع تأمین منابع مالی در کنار مانع ساختاری نظام سلامت به‌عنوان دو مانع تأثیرگذار در تجمیع بیمه‌ها شناخته شدند. همچنین موانع تدوین بسته پایه خدمتی و زیرساخت‌های فرهنگی- اقتصادی نیز به‌عنوان دو مانع تأثیرپذیر در این فرایند معرفی گردیدند».


آن‌ها بر این اساس پیشنهاد داده‌اند، «ضمن انجام محاسبات دقیق داده‌های آماری و مالی، سهم هر یک از گروه‌های بیمه‌شده برای تجمیع صندوق‌ها مشخص شود. در خصوص بسته پایه خدمتی و یکسان کردن قوانین مربوط به عقد قرارداد با ارائه‌کنندگان نیز پیشنهاد می‌شود، ابتدا از بسته خدمت فعلی سازمان بیمه سلامت ایران شروع شود و چنین بسته‌ای به‌عنوان بسته خدمت بیمه خریدار واحد انتخاب شود».


طبق این یافته‌ها، ضروری است تا سیاست‌گذاران سلامت و بیمه، ضمن پیش‌بینی تأمین منابع مالی پایدار برای این برنامه و بسترسازی زیرساخت‌های اولیه این نظام، متناسب با شرایط وزارت بهداشت و بیمه‌های اجتماعی اقدام کنند.


به اعتقاد محمدزاده و همکارانش، «در این زمینه، برنامه‌ریزی برای رفع موانع موجود و اقداماتی از قبیل تدوین بسته‌های خدمتی و زیرساخت‌های فرهنگی ضروری است و اجرای این قانون، باید به‌درستی تمام منابع قدرت و منافع آن‌ها را مورد توجه قرار دهد».


این یافته‌ها را ماهنامه علمی پژوهشی «طب نظامی» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) در قالب یک مقاله فنی منتشر کرده است.

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

میلاد فرخ پور

میلاد فرخ پور

فعال حوزه انفورماتیک

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

صدیقه طباطبایی

صدیقه طباطبایی

خبرنگار تحلیلی گزارش خبر

مهدی آشتیانی فرد

مهدی آشتیانی فرد

خبرنگار اختصاصی خبرگزاری گزارش خبر

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها