نورمن لوید، پیرترین بازیگر جهان درگذشت

«نورمن لوید» که به عنوان مسن‌ترین چهره فعال دنیای بازیگری شناخته می‌شد، در سن ۱۰۶ سالگی درگذشت.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر نورمن لوید، پیرترین بازیگر جهان درگذشت

به گزارش خبرنگاران فرهنگ،هنر و رسانه گزارش خبر، نورمن لوید هنرپیشه آمریکایی که بیشتر به بازی در نقش منفی فیلم خرابکار (Saboteur) ساخته آلفرد هیچکاک شناخته می‌شد، در سن ۱۰۶ سالگی در منزلش واقع در برنت‌وود کالیفرنیا از دنیا رفت.

لوید در صحنه‌ خاطره‌انگیز فیلم خرابکار (۱۹۴۲) با سقوط از بالای مجسمه آزادی جان خود را از دست داد اما چهار دهه بعد برای بازی در سریال شش قسمتی سَنت اِلس‌وِر (St. Elsewhere) به شهرت رسید. او بعدها از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ نقش دکتر آیزاک منتنور را در سریال علمی-تخیلی هفت روز (Seven Days) بازی کرد.

این هنرپیشه، تهیه‌کننده و کارگردان پیشکسوت در دهمین دهه از عمر خود نیز جلوی دوربین می‌رفت و از همین رو لقب مسن‌ترین بازیگر زنده جهان به او داده شده بود. بیش از ۷۰ سال فعالیت هنری لوید کار در تئاتر، سینما، رادیو و تلویزیون را در برمی‌گیرد. وی در دهه ۱۹۳۰ میلادی به عنوان یک بازیگر جوان نیویورکی در گروه‌ تئاتر اکشن، تئاتر فدرال و تئاتر مرکوری عضو بود و با اسطوره‌های کارگردانی چون مکس راینهارت، جوزف لوزی، الیا کازان و اورسون ولز همکاری کرد.

لوید اولین بار با فیلم خرابکار از هیچکاک وارد دنیای سینما شد و طی ۱۰ سال در ۲۱ فیلم دیگر از جمله طلسم شده (۱۹۴۵) از هیچکاک، جنوبی (۱۹۴۵) ساخته ژان رنوار، اِم (۱۹۵۱) از لوزی، روشنی‌های صحنه (۱۹۵۲) ساخته چارلی چاپلین و قدم زدن زیر آفتاب (۱۹۴۵) از لوییس مایل‌استون بازی کرد.

وی اوایل دهه ۱۹۵۰ میلادی به کارگردانی تئاتر روی آورد و کارگردانی برای تلویزیون را نیز امتحان کرد. از مهمترین آثار او در حوزه فیلمسازی می‌توان به پنج فیلم نیم ساعته تحت عنوان آقای لینکلن نوشته جیمز ایجی، رمان‌نویس آمریکایی، اشاره کرد.

نورمن لوید همچنین دستیاری تهیه‌کننده در مجموعه تلویزیونی آلفرد هیچکاک تقدیم می‌کند، تهیه‌کنندگی و کارگردانی چند قسمت از مجموعه تلویزیونی داستان‌های باورنکردنی، بازی در فیلم انجمن شاعران مرده (۱۹۸۹) ساخته پیتر ویر و عصر معصومیت (۱۹۹۳) از مارتین اسکورسیزی را نیز در کارنامه فعالیت هنری خود داشت.

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

حسین براتی

حسین براتی

حسین براتی

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها

جمشید غضنفری

جمشید غضنفری

مشاور و فعال رسانه ای سازمان ها در استان های فارس و بوشهر