گزارش ارزش گذاری سهام شرکت انتقال داده های "آسیاتک"

ارزش شرکت انتقال داده های آسیاتک سهامی عام برابر با ۱۸.۰۵۳.۴۵۸ میلیون ریال و ارزش هر سهم با سرمایه ۲۰۰۰ میلیارد ریالی، ۹۰۳۷ ریال برآورد می شود.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر گزارش ارزش گذاری سهام شرکت انتقال داده های "آسیاتک"

به گزارش خبرنگاران گروه بورس، بانک و بیمه گزارش خبر، مبنای ارزش گذاری شرکت مذکور بر اساس بر اساس افشای اطلاعات در صورت‌های مالی سنوات گذشته به خصوص گزارش ۱۲ ماهه ۹۹ و ۶ ماه حسابرسی شده ۱۴۰۰ بوده است.

شرکت انتقال داده های آسیاتک در بهمن ماه ۱۳۸۲ تاسیس شده و در شهریور ماه ۱۳۹۶ به سهامی عام تبدیل شده است. سرمایه شرکت برابر با ۲۰۰ میلیارد تومان شامل ۲ میلیارد سهم هزار ریالی است که تماماً پرداخت شده است.
شرکت سرمایه گذاری مهرگان سرمایه پارس با ۳۳ درصد، بیشترین مالکیت شرکت را در دست دارد.

آسیا تک


"ارزش گذاری سهام شرکت انتقال داده های آسیاتک"

خلاصه صورت وضعیت مالی شرکت در پایان اسفندماه ۱۳۹۹

آسیا تک

مجموع دارایی های شرکت در دوره منتهی به اسفند ماه ۹۹ برابر با۵۵۶۷۸۲۵ میلیون ریال بوده است.

آسیا تک


لازم به ذکر است که سود خالص شرکت در ۶ ماهه منتهی به پایان شهریور ماه ۱۴۰۰ مبلغ ۵۷۴۴۳۳ میلیون ریال بوده است.


"تحلیل صنعت"

صنعت ارتباطات و فناوری از پویاترین صنایع در اقتصاد جهانی است که علاوه بر پتانسیل های مخابراتی، رسانه های دیگر نظیر رادیو و تلویزیون نیز در فهرست وسایل ارتباطی قرار خواهند گرفت. این صنعت رشد آرامی در بازار ایران خواهد داشت. در عین حال تقاضای رو به رشد در حوزه موبایل و اینترنت ثابت وجود دارد که ارائه دهندگان خدمات تلکام ایران امکان پاسخگویی کامل به این نیاز را ندارند. در شرکت انتقال داده های آسیاتک با برنامه ریزی بلندمدت و تامین زیرساخت های حیاتی این صنعت با استفاده از فرصت پیش آمده نسبت به ایجاد طرح های تداوم کسب و کار بر اساس اصول توسعه پایدار اقدام شده است. زیرساخت فیبر نوری می تواند تاثیر مثبتی در رشد آینده تعداد کاربران اینترنت ثابت و هم مزایای قابل توجهی برای اپراتورهای اینترنت داشته باشد.‌ با توجه به تغییرات ناشی از پاندمی کرونا و رشد حوزه تلکام، تغییر اساسی در فرهنگ جامعه در حوزه های آموزش، خدمات و خرده فروشی اتفاق افتاده است. از طرفی با تغییر نسل تکنولوژی فرصت ارائه خدمات به تمام ارکان جامعه فراهم شده است. شرکت انتقال داده های آسیاتک در جهت بهره برداری از این فرصت نسبت به عقد قرارداد بیت استریم با شرکت مخابرات ایران اقدام کرد تا ضمن گسترش جغرافیایی امکان ارائه خدمات در تمام کشور و با تکنولوژی فیبر، رشد فروش و سودآوری برای شرکت ایجاد کند.

"صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایران"

صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات طی ۱۶۰ سال حضور خود در ایران، با وجود تغییرات عظیم و بنیادین در مبانی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور در کلیه ابعاد کمی و کیفی و حقوقی شاهد رشد چشمگیری بوده است.
نمودار زیر تعداد مشترکین اینترنت پهن باند سیار و ثابت در بین سال‌های ۱۳۹۵ تا سه ماهه دوم ۱۴۰۰ را نشان میدهد.

آسیا تک/کار نشه

بر اساس نمودار بالا در ۳ ماهه دوم سال ۱۴۰۰ تعداد مشترکین اینترنت پهن باند ثابت و سیار به ترتیب معادل حدودا ۱۰ میلیون و ۹۰ میلیون بوده که هر دو نسبت به سال ۱۳۹۹ افزایش داشته اند. با توجه به تغییر سبک زندگی کاربران مصرف اینترنت در طی دو سال اخیر روند رو به رشدی داشته و پیش بینی می شود با توجه به زیرساخت های ایجاد شده در صورت کاهش هرچه بیشتر این پاندمی، روند صعودی مصرف حفظ شود و تغییری در مصرف مشترکین به وجود نیاید.

"جایگاه شرکت انتقال داده های آسیاتک در صنعت"

تعداد اشتراک های تلفن ثابت بر اساس اپراتور/پیمانکار تا پایان ۳ ماهه دوم سال ۱۴۰۰

آسیا تک/کار نشه


بر این اساس شرکت مخابرات ایران تا پایان ۳ ماهه دوم ۱۴۰۰ بیشترین تعداد خطوط منصوبه و دایری را به خود اختصاص داده و بعد از آن رسانه مهر وطن و انتقال داده های آسیاتک در جایگاه دوم و سوم قرار دارند. آسیاتک ۸ درصد سهم بازار اپراتورهای ثابت را به خود اختصاص داده است.

"درآمد عملیاتی اپراتورها در سال ۱۳۹۹"

آسیا تک/کار نشه


"معرفی بیشتر شرکت"
شرکت آسیاتک در سال ۱۳۹۹ مجدداً تجهیز، راه اندازی و بهره برداری از فضای مخابراتی مجموعه برج میلاد به عنوان بهره برداری انحصاری فضاهای مخابراتی و دیتای برج میلاد تهران را به مدت ۱۰ سال در اختیار خود قرار داده است.

"برخی از مشترکین شرکت انتقال داده های آسیاتک"

آسیا تک/کار نشه

بنا به مصوبات ۱۲ آذرماه ۹۹، ۲۹ بهمن ماه ۹۹ و ۲ تیر ماه ۱۴۰۰ هیئت پذیرش بورس اوراق بهادار، شرکت انتقال داده های آسیاتک در بورس اوراق بهادار تهران پذیرش شده و نام شرکت از تاریخ ۸ شهریور ماه ۱۴۰۰ به عنوان پانصد و نود و سومین شرکت پذیرفته شده در بورس، در بخش "اطلاعات و ارتباطات" گروه و طبقه "خدمات ارزش افزوده" با نماد "آسیاتک" در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس درج شده است.

"موضوع فعالیت شرکت"
موضوع فعالیت شرکت آسیاتک شامل تهیه و تامین و نصب و راه اندازی تجهیزات و مبتنی بر فناوری های خطوط پرسرعت؛ انجام کلیه عملیات صادرات، واردات و خرید و فروش تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری مرتبط با فناوری انتقال داده ها؛ طراحی تولید و مونتاژ ساخت تجهیزات؛ طراحی تولید و راه اندازی سرویس های ارزش افزوده و انتقال داده ها؛ اخذ مجوز نصب و راه اندازی و نگهداری مراکز ارائه کننده خدمات اطلاع رسانی اینترنتی؛ انجام هرگونه فعالیت در حوزه خدمات مخابراتی ارتباطی و اطلاعاتی انتقال داده ها بر مبنای فناوری موجود یا فناوری های آینده؛ اخذ و اعطای نمایندگی داخل و خارج از کشور؛ انجام فعالیت تحقیق و توسعه در تمام زمینه های فعالیت شرکت؛ فعالیت در حوزه فناوری مالی یا بهره‌گیری از توان نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و... است.

"ترکیب اعضای هیئت مدیره"

آسیا تک/کار نشه

"سرمایه و ترکیب سهامداران شرکت"
سرمایه شرکت برابر با ۲۰۰ میلیارد تومان است.

آسیا تک/کار نشه

"شرکت های زیر مجموعه"

آسیا تک/کار نشه

"انواع خدمات قابل ارائه شرکت انتقال داده های آسیاتک"

ارائه اینترنت پر سرعت ADSL؛
ارائه خدمات پهنای باند اختصاصی؛
ارائه خدمات و سرویس های مرتبط با دیتا سنتر IDC؛
ارائه سرویس به سایر اپراتورها؛
خدمات بیت استریم؛
خدمات راه‌یابی مکالمات بین الملل؛
تلفن ثابت بر بستر اینترنت؛
اپراتوری SMS؛
خدمات ابری و...

"سهم بازار شرکت انتقال داده های آسیاتک در حوزه های مختلف"

آسیا تک/کار نشه

"وضعیت مالی و عملیاتی شرکت"

صورت سود و زیان شرکت

آسیا تک/کار نشه

"روند درآمد شرکت انتقال داده های آسیاتک طی سال های ۱۳۹۶ تا ۶ ماهه دوم ۱۴۰۰"

آسیا تک/کار نشه

میزان درآمد شرکت در سال ۹۰ و ۹۱ نسبت به سال ۱۳۹۸ رشد ۳۵ درصدی داشته است.

"سود خالص شرکت طی ۲ سال گذشته"

آسیا تک/کار نشه

سود عملیاتی و سود خالص شرکت در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ اندکی کاهش داشته که علت آن کاهش سایر درآمدهای عملیاتی فروش آدرس شبکه IP بوده است.

"حاشیه سود خالص و ناخالص شرکت"

آسیا تک/کار نشه

حاشیه سود خالص و خالص شرکت نسبت به سال ۹۸ کاهش داشته اما کیفیت سود شرکت بر اساس نسبت خالص جریان وجه نقد عملیاتی به درآمد رشد داشته است.

"برنامه های توسعه"

عقد قراردادهای مشارکتی با سازمان فناوری اطلاعات به منظور حمایت از استارتاپ‌ها؛ عقد قرارداد با ساترا در خصوص میزبانی محتوای صوتی و تصویری؛ مشارکت در پروژه ملی ابر ایران با بهره‌گیری از دیتاسنتر های شیراز و تبریز؛ شرکت انتقال داده های آسیاتک را به اصلی ترین قطب صنعت میزبانی محتوا و ارائه خدمات دیتاسنتری به شکل امن در کشور تبدیل کرده است. امکان انتخاب لوکیشن دیتاسنتر از میان گزینه های برج‌میلاد تراز ۲۸۴ ؛ برج میلاد تراز منفی ۱۰ ؛ میرعماد ؛ آزادگان با توجه به نیاز و بودجه؛ شرایط متنوعی را پیش روی مشتری قرار می‌دهد.

پروژه توسعه دیتاسنتر در فرودگاه بین المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام‌با متراژ ۷ هزار متر مربع و پروژه توسعه فضای اداری پردیس از دیگر طرح های توسعه شرکت انتقال داده های آسیاتک است.

"محصولات و طرح های آتی شرکت"

آسیا تک/کار نشه


"پیش‌بینی عملکرد آتی شرکت"

مفروضات پیش بینی سودآوری:

پیش‌بینی درآمدها و هزینه‌های شرکت در سال ۱۴۰۰ با توجه به عملکرد ۹ ماهه شرکت و پیش بینی ۳ ماهه پایانی برآورد شده است.

با توجه به اینکه نرخ متوسط رشد درآمد کسب شده به ازای هر کاربر خدمات ADSL شرکت در ۵ سال گذشته، حدود ۳۲ درصد بوده است و با در نظر گرفتن این موضوع که بخشی از رشد درآمد خدمات اینترنت ناشی از همه گیری کرونا بوده و تداوم این میزان از رشد در سالهای پیش رو میسر نخواهد بود، میزان رشد درآمد کسب شده به ازای هر کاربر برای سال‌های آتی معادل ۵۰ درصدی نرخ میانگین در نظر گرفته شده است. با این تفاسیر میزان رشد درآمد به ازای هر کاربر برای سال ۱۴۰۱ و سال‌های پس از آن برابر با ۱۶ درصد در نظر گرفته شده است.

درآمد حاصل از ارائه خدمات و فروش کالا و تجهیزات در سال ۱۴۰۰ بر اساس عملکرد واقعی 9 ماهه منتهی به پایان آذرماه و بودجه ۳ ماهه پایانی ۱۴۰۰ لحاظ شده و از سال ۱۴۰۱ به بعد با در نظر گرفتن ماهیت صنعت، روند گذشته شرکت، طرح های توسعه و نرخ تورم پیش‌بینی شده برای ۵ سال آتی توسط صندوق بین‌المللی پول، افزایشی در نظر گرفته شده است. در این گزارش نرخ تورم ۱۴۰۱ برابر با ۲۷.۵ درصد و برای سالهای ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۴ برابر ۲۵ درصد پیش‌بینی شده است.

"حاشیه سود ناخالص طرح بیت استریم در شرکت انتقال داده های آسیاتک"

آسیا تک/کار نشه


"پیش بینی درآمدهای عملیاتی شرکت"

آسیا تک/کار نشه


جزئیات پیش بینی مربوط به درآمد خدمات اینترنت

آسیا تک/کار نشه

درآمد خرده فروشی و عمده‌فروشی پهنای باند اینترنت و سایر خدمات در سال ۱۴۰۱ و سال‌های پس از آن معادل ۱۶ درصد رشد داده شده است.

"جزئیات برآورد درآمد خدمات IT "آسیا تک/کار نشه

"درآمد سرمایه گذاری"

کلود ۱

طرح کلود یک از سال ۱۴۰۰ به بهره برداری رسیده و شرکت عصر داده های آسیاتک در حدود ۱۵ میلیارد ریال کسب درآمد داشته است.

افزایش نرخ خدمات و محصولات قابل ارائه در طرح کلود یک برابر با ۲۵ درصد در نظر گرفته شده است. حاشیه سود ناخالص برابر با ۶۵ درصد در نظر گرفته شده؛ هزینه عمومی و اداری برابر با ۵ درصد درآمد در نظر گرفته شده؛ با توجه به میزان رشد بیش از ۵۰ درصدی سود در هر سال نرخ مالیات ۲۰ درصد در نظر گرفته شده است.

آسیا تک/کار نشه

حاشیه سود ناخالص طرح کلود ۱ برابر با میانگین حاشیه سود خدمات دیتاسنتر در شرکت‌های افرانت و شرکت ابر آروان، معادل ۶۵ درصد در نظر گرفته شده است. هزینه عمومی اداری نیز برابر با ۵ درصد درآمد همانند شرکت افرانت در نظر گرفته شده است.

با توجه به برنامه طرح های توسعه‌ای شرکت، صورت سود و زیان شرکت در ۵ سال آتی پیش بینی شده که به شرح زیر است.

آسیا تک/کار نشه

لازم به توضیح است که در سال ۱۴۰۱ و پس از آن همانند سال ۱۴۰۰ بهای تمام شده کالای فروش رفته برابر با ۸۳ درصد درآمد حاصل از فروش کالا و تجهیزات در نظر گرفته شده است.

"جدول جزئیات مربوط به پیش بینی بهای تمام شده خدمات ارائه شده شرکت انتقال داده های آسیاتک"

آسیا تک/کار نشه

"پیش بینی هزینه های عملیاتی"

آسیا تک/کار نشه

"پیش بینی هزینه های فروش اداری و عمومی شرکت"

آسیا تک/کار نشه

"پیش بینی صورت سود و زیان شرکت انتقال داده های آسیاتک"

آسیا تک/کار نشه

"پیش بینی صورت وضعیت مالی شرکت"

آسیا تک/کار نشه

"پیش بینی صورت جریان وجوه نقد"

آسیا تک/کار نشه

"ارزش گذاری سهام شرکت انتقال داده های آسیاتک"

آسیا تک/کار نشه

آسیا تک/کار نشه

آسیا تک/کار نشه

نرخ بازده مورد انتظار سهامداران شرکت انتقال داده های آسیاتک در سالهای آتی به شرح زیر خواهد بود:

آسیا تک/کار نشه

"ارزش گذاری شرکت بر اساس مدل تنزیل سود تقسیمی"

مفروضاتی که جهت تعیین ارزش سهام شرکت بر اساس این مدل انتخاب شده به شرح زیر است:

درصد تقسیم سود شرکت بر اساس میزان منابع و مصارف میانگین روند گذشته تامین مالی طرح‌های توسعه و مخارج سرمایه مورد نظر در نظر گرفته شده است. از این رو برای سال ۱۴۰۰ درصد تقسیم سود برابر با ۶۰ درصد و برای سال های ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۴ معادل ۸۰ درصد در نظر گرفته شده است.

نرخ رشد دوره نهایی با توجه به رابطه (نرخ بازده حقوق صاحبان سهام×نرخ انباشت سود) برای سال پنجم به بعد در نظر گرفته شده است. با توجه به این رابطه نرخ رشد برای برآورد ارزش پایانی برابر با ۱۳.۴ درصد محاسبه شده است. بر اساس این مدل ، ارزش بازار حقوق صاحبان سهام شرکت آسیاتک برابر با ۱۸.۶۰۸.۶۵۸ میلیون ریال و ارزش هر سهم با سرمایه ۲.۰۰۰.۰۰۰ ریالی ۹۳۰۴ ریال برآورد می شود.

آسیا تک/کار نشه


"ارزش شرکت بر اساس مدل جریانات نقدی آزاد حقوق صاحبان سهام"

ارزش حقوق صاحبان سهام شرکت بر اساس این مدل ۲۲.۰۳۶.۶۱۷ میلیون ریال و ارزش هر سهم ۱۱۰۱۷ ریال برآورد می گردد.

آسیا تک/کار نشه


"ارزش شرکت بر اساس نسبت P به E"

آسیا تک/کار نشه


"ارزش شرکت بر اساس محاسبه ارزش خالص دارایی ها (NAV)

آسیا تک/کار نشه

"برآورد ارزش نهایی شرکت"

ارزش شرکت انتقال داده های آسیاتک با استفاده از ۴ روش تنزیل سود نقدی، مدل جریانات نقدی آزاد حقوق صاحبان سهام، روش نسبت قیمت به سود، و روش محاسبه ارزش خالص دارایی ها برآورد گردید. پیشنهاد نهایی ارزش سهام شرکت میانگین موزون از روش‌های فوق است. وزن اختصاص داده شده به روش های مختلف برابر در نظر گرفته شده و بر این اساس، ارزش شرکت انتقال داده های آسیاتک سهامی عام برابر با ۱۸.۰۵۳.۴۵۸ میلیون ریال و ارزش هر سهم با سرمایه ۲۰۰۰ میلیارد ریالی، ۹۰۳۷ ریال برآورد می شود.

"پیش بینی خلاصه وضعیت مالی و عملیاتی شرکت در پنج سال آینده"

آسیا تک/کار نشه

"گزارش رسمی دادگستری در خصوص دارایی ها"

آسیا تک/کار نشه

آسیا تک/کار نشه

(تهیه شده توسط تامین سرمایه بانک ملت در تاریخ ۹ بهمن ۱۴۰۰)
برگرفته از پایگاه خبری بورس نیوز

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

اشتغال‌زایی پایدار، ارزش آفرینی مواد معدنی و تأمین مواد اولیه صنعت فولاد کشور

دانشگاه سئوی ایران

دانشگاه سئوی ایران

مشاوره، آموزش و مدیریت پروژه های سئو در ایران

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

میلاد فرخ پور

میلاد فرخ پور

فعال حوزه انفورماتیک

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

صدیقه طباطبایی

صدیقه طباطبایی

خبرنگار تحلیلی گزارش خبر

مهدی آشتیانی فرد

مهدی آشتیانی فرد

خبرنگار اختصاصی خبرگزاری گزارش خبر

محمد تقی ناصریراد

محمد ناصریراد

فعال رسانه، مستندساز و منتقدِ سینما

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها