«میدکو» مسیر خود را جدا کرد؛

ریزش شدید ارزش «فولاد» و «شستا»

وضعیت اسفناک بازار سهام کشور در 6 ماه گذشته را می‌توان به خوبی در ریزش ارزش بازار شرکت‌ها مشاهده کرد که صدرنشین آن‌ها «شستا» است.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر ریزش شدید ارزش «فولاد» و «شستا»

به گزارش خبرنگاران بورس، بیمه و بانک گزارش خبر به نقل از سرمایه نگر، بورس حال و روز خوبی ندارد و یکی از سخت‌ترین روزهای دوران عمر خود را سپری می‌کند. دولت و دولتمردان در اوایل سال جاری سنگ بورس را به سینه می‌زدند و به انواع و اقسام روش‌ها مردم عادی را توصیه به سرمایه‌گذاری در بورس می‌کردند؛ حال که خرشان از پل گذشت و ضمن سوزاندن حجم نقدینگی بسیار سنگین و فروش اوراق خود، ادعا می‌کنند همان اوایل سال هشدارهای لازم را داده بودند.

با همه این اوصاف، همچنان بسیاری از سهم‌ها در صف فروش قفل هستند و گره کور بازار سرمایه تنها به دست نقدینگی باز می‌شود و تا زمانی که پول‌های پارک شده در حساب‌های بانکی و کارگزاری وارد جریان معاملات نشود، وضعیت بورس تغییر چندانی نخواهد کرد.

نگاهی به ارزش بازار شرکت‌ها عمق فاجعه را به خوبی نشان می‌دهد. در تصویر زیر ۲۰ شرکت که در حال حاضر بیشترین ارزش بازار را دارند مشاهده می‌کنید.

بر این اساس، در نماد «فولاد» شاهد کاهش ارزش بازار به میزان ۴۱ درصد در مقایسه با اواسط مرداد ماه هستیم. پس از «فولاد»، بیشترین کاهش در بین شرکت‌های بزرگ و مطرح بازار، در «شستا» رخ داده که ۶۸ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

ارزش بازار

در این میان، عملکرد برخی شرکت‌ها همچون «میدکو» قابل توجه بوده و نه تنها طی ۶ ماهه گذشته کاهش ارزش نداشتند بلکه ۳۰ درصد بر ارزش بازار آن‌ها افزوده شده است. چنین رخداد مثبتی در «وپاسار»، «آریا» و «بپاس» نیز رخ داده است.

به طور کلی، ارزش بازار ۲۰ شرکت و میزان تغییرات آن‌ها نسبت به مرداد ماه را در تصویر زیر ملاحظه می‌کنید؛

ارزش بازار

علی غلامرضایی / sarmayenegar.com

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

حسین براتی

حسین براتی

حسین براتی

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها

جمشید غضنفری

جمشید غضنفری

مشاور و فعال رسانه ای سازمان ها در استان های فارس و بوشهر