سودسازی به استقامت فولاد؛

«میدکو» به باشگاه ۲۰ هزارتایی‌ها رسید

تمرکز اصلی «میدکو» بر شرکت‌های غیربورسی فعال در صنعت سودساز فولاد است که اغلب خود بر آنها مالکیت دارد و تکمیل این طرح‌ها سود سنگینی را به همراه خواهد داشت.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر «میدکو» به باشگاه ۲۰ هزارتایی‌ها رسید

به گزارش خبرنگاران بورس، بانک و بیمه گزارش خبر به نقل از سرمایه نگر و به نقل از اقتصاد ملت، شرکت «مادر تخصصی توسعه معادن‌ و صنايع‌ معدنی خاورميانه» با سرمایه ثبت شده ۴۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد ريالی؛ چرخه فولاد را کامل در اختیار دارد و از بازار کنتسانتره تا فولاد بهره می‌برد. این شرکت سومین تولیدکننده کنسانتره و گندله سنگ‌آهن در کشور است و نزدیک به ۱۵ درصد از بازار را در اختیار خود دارد. پس از کسب رتبه چهارم بازار گندله کشور؛ «میدکو» دومین تولیدکننده بزرگ فولاد به شمار می‌رود.

این شرکت چندین طرح فولادسازی و گندله‌سازی در دست اجرا دارد که با تکمیل آنها؛ شاهد افزایش فروش و کسب سهمیه بیشتری از بازار خواهیم بود. سرمایه‌های «میدکو» بر شرکت‌های تولید فولاد و مواد اولیه این صنعت متمرکز شده است.

این شرکت فقط یک میلیارد ريال برای سرمایه‌‌گذاری در بورس کنار گذاشته و آن را نیز تماما صرف خرید سهام شرکت بیمه اتکایی ایرانیان کرد که ارزش بازار آن بالغ بر ۲۳ هزار میلیارد ريال است. بهای تمام شده هر سهم آن به پای «میدکو» ۱۰۹۸ ريال افتاده است، اما در حال حاضر هر سهم آن در محدوده قیمتی ۱۷۰۰۰ ريال داد و ستد می‌شود.

از آن‌جا که این شرکت سرمایه‌‌گذار، خود اقدام به تاسیس و راه‌اندازی پروژه‌ها و شرکت‌ها می‌کند، وزن پرتفوی غیربورسی بسیار سنگین است و اغلب شرکت‌ها را تحت مالکیت خود دارد. بیش از ۴۶ هزار و ۶۱۷ میلیارد ريال سرمایه‌گذاری در شرکت‌های غیربورسی صورت گرفته که از مهمترین آن‌ها می‌توان به شرکت‌های فولاد زرند ايرانيان و فولاد سيرجان ايرانيان اشاره کرد.

سرمایه نگر

در این دو شرکت زیرمجموعه چه می‌گذرد؟

بالغ بر ۱۰۰ درصد شرکت فولاد زرند ایرانیان با سرمایه ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد ريال و شرکت فولاد سیرجان ایرانیان با سرمایه اسمی ‌۱۱ هزار میلیارد ريالی در اختیار «میدکو» قرار دارد و ورود این دو شرکت به بازار سرمایه در دست اقدام است.

طرح فولادسازی شرکت فولاد زرند ایرانیان تاکنون بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و با بهره‌‌برداری کامل به ظرفیت ۱.۷ میلیون تن بلوم و بیلت فولادی به تولید خواهد رسید. در شرکت‌های تولیدی به خصوص تولید فولاد، هزینه‌های انرژی سهم بالایی دارند اما؛ این موضوع در شرکت‌های زیرمجموعه میدکو چندان محلی از اعراب ندارد. چرا که کک مورد نیاز به روش خشک تولید می‌‌شود و گاز تولیدی، مجددا به چرخه تولید بازمی‌گردد و از نظر زیست محیطی نیز این روش آثار مثبتی به دنبال دارد. به همین دلیل از هم‌‌اکنون این شرکت با اجرای طرح CDQ به دنبال صرفه‌جویی در هزینه‌های خود است. در کنار این موارد معدن زغالسنگ خمرود به ظرفیت ۹۰ میلیون تن را نیز در دست اقدام دارد.

درآمدهای عملیاتی این شرکت در دوره ۱۲ ماهه منتهی به آذر ۹۹ با رشد ۲ برابری نسبت به سال مالی ۹۸ به رقم ۴۶ هزار میلیارد ريال نزدیک شد و در نهایت با حاشیه سود ۱۵ درصدی به سود خالص ۶ هزار و ۸۴۰ میلیارد ريال دست یافت که رشد ۶۹ درصدی نسبت به سال قبل از آن نشان می‌دهد. عملکرد شرکت فولاد زرند ایرانیان طی این سال‌ها سود انباشته ۴ هزار میلیارد ريالی را به همراه داشته است.

شرکت فولاد سیرجان ایرانیان نیز در سال مالی ۹۹ با ثبت درآمد ۷۴ هزار میلیارد ريالی؛ سود خالص ۱۴ هزار میلیارد ريالی را کسب کرد.

از آنجا که اغلب سود «میدکو» از محل این دو شرکت تامین می‌شود؛ با توجه به جهش درآمدزایی و سودسازی آنها سال ۹۹ برای «میدکو» نیز بسیار پربار بود. در سال ۹۸؛ این شرکت از محل درآمدهای شرکت فولاد زرند ایرانیان مبلغ ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد ريال و از محل شرکت فولاد سیرجان ایرانیان ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد ريال درآمد به دست آورد.

با توجه به جهش بیش از دو برابری درآمدهای این دو شرکت در سال مالی اخیر خود؛ همانطور که انتظار می‌رفت درآمد سود سهام «میدکو» در سال ۱۳۹۹ افزایش قابل توجهی نسبت به سال ۱۳۹۸ داشت و توانست خود را به درآمد قابل‌توجه ۲۰ هزار میلیارد ريال نزدیک کند.

سرمایه نگر

در تصویر ذیل، روند سود خالص «میدکو» به صورت تلفیقی را طی دهه ۹۰ مشاهده می‌کنید که در سال‌های اخیر روند صعودی، با شیب تند بوده است.

سرمایه نگر

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها