معاون بهداشت دانشگاه در جمع اصحاب رسانه خبر داد:

اجرای دو پویش سلامت محور اجرا خواهد شد

معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در جمع اصحاب رسانه با اشاره به اهمیت مشارکت مردم در دستیابی به اهداف حوزه سلامت، از آغاز ۲ پویش "ارتقاء آگاهی و سلامت مادران باردار" از ۲۸ بهمن لغایت ۴ اسفند و "فارس زیبا با طبیعت بدون زباله" از 13 تا 17 اسفند خبر داد.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر اجرای دو پویش سلامت محور اجرا خواهد شد

به گزارش خبرنگاران گروه جامعه گزارش خبر، دکتر «عباس رضاییان زاده» ضمن بیان این موضوع که امروزه بحران ریختن زباله در طبیعت به یک پدیده عمومی تبدیل شده است، گفت: زباله‌ها نه‌ تنها باعث از بین رفتن زیبایی طبیعت می‌شوند بلکه به آن‌ آسیب می‌رساند.

دکتر رضاییان زاده ادامه داد: ریختن زباله در طبیعت اثرات جبران ناپذیری را بر منابع آب و خاک ما خواهد داشت. رهاسازی پلاستیک در محیط زیست ضمن ایجاد آسیب‌هایی مثل بیماری و مرگ حیوانات، آلودگی منابع طبیعی و چرخه غذایی جانوران و انسان ها، چهره بسیار نامطلوبی از طبیعت محیط زیست ما ایجاد می کند.

او با بیان این موضوع که اغلب مردم با اینکه می‌دانند کیسه‌ی پلاستیکی و ظرف‌های ساخته شده از پلاستیک به محیط زیست آسیب می‌ رسانند، باز هم برای خرید و جابه‌جایی وسایل از کیسه‌ی پلاستیکی استفاده می‌کنند، گفت: تجزیه‌ی طولانی مدت از خصوصیت های پلاستیک است که سال‌ها طول می‌کشد و در طول این مدت، به دلیل تابش آفتاب بر روی آن، مواد سمی سازنده پلاستیک وارد هوا و خاک می‌شود و آلودگی محیط زیست را سبب می شود.

معاون بهداشت دانشگاه افزود: با توجه به نزدیک شدن به بهار طبیعت و آغاز سفرهای نوروزی، معاونت بهداشت دانشگاه برنامه ریزی برای پاک سازی محیط زیست از پسماند های پراکنده در اطراف جاده ها و ورودی های شهر ها و روستا ها به ویژه پلاستیک های رها شده در طبیعت را انجام داده است.

او ادامه داد: این پویش با شعار "فارس زیبا با طبیعت بدون زباله" از تاریخ 13 تا 17 اسفند با مشارکت هم استانی های عزیز و همکاری تمامی سازمان ها و سمن ها اجرا خواهد شد.

سپس دکتر رضاییان زاده با بیان این موضوع که سواد سلامت مادران عامل کلیدی و مهمی در تضمین انجام مراقبت‌های دوران بارداری است، گفت: به همین منظور پویش "ارتقا آگاهی و سلامت مادران باردار" از تاریخ 28 بهمن لغایت 4 اسفند سال جاری در تمامی شبکه های بهداشت و درمان استان برگزار می گردد.

این مقام مسوول در دانشگاه با اشاره به این موضوع که بارداری زمینه ای گسترده و مهم از زندگی زیستی و اجتماعی است و کسب آگاهی های لازم و حداقل درباره آن نه تنها حق همه افراد، بلکه وظیفه آنهاست، گفت: ارتقا آگاهی و دانش مادران از تغییرات بدن و جنین در دوران بارداری، کمک می کند تا مادران بتوانند از وضعیت سلامتی خود آگاه شده و درنهایت دوره بارداری خود را به خوبی سپری کرده، برای زایمان آماده باشند و آگاهی لازم برای مراقبت از فرزند خود را بدست بیاورند.

او ادامه داد: مرگ های مادران جزو مرگ های غیر قابل قبول محسوب می شود، چرا که بسیاری از علل مرگ و میر این گروه هدف قابل پیشگیری است.

معاون بهداشت دانشگاه افزود: با مرگ مادر، خانواده عضو اصلی خود را برای مدیریت و مراقبت کودکان از دست می دهد و سرانجام بقاء و آموزش کودکان نامعلوم می شود.

او در ادامه با اشاره به گزارش سازمان بهداشت جهانی مبنی بر این موضوع که 99 درصد از مرگ و میر مادران در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد، گفت: در سال 1400، 13 مورد، در سال 1401، 10 مورد و در سال جاری تا کنون 8 مورد مرگ مادر باردار در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز اتفاق افتاده است که برخی از این موارد به دلیل عدم اطلاع و حساسیت مادر و اطرافیان وی در خصوص علائم هشداردهنده در دوران بارداری و پس از زایمان و همچنین عدم مراجعه به موقع به مراکز درمانی بوده است.

معاون بهداشت دانشگاه افزود: مراقبت پیش از بارداری اولین و موثرترین گام به سوی زندگی سالم قبل از باردار شدن است که باعث بهبود سلامت مادر و نوزاد می شود و در نتیجه سلامت عمومی و کاهش هزینه‏های درمانی را به دنبال خواهد داشت.

او گفت: پویش "ارتقا آگاهی و سلامت مادران باردار" با اهداف ارتقای سطح سلامت مادر، جنین و نوزاد و کاهش عوارض و مرگ و میر مادری، پیشگیری از خطرات احتمالی در دوران بارداری و پس از زایمان، آموزش و تأکید بر مسائل مهم دوران بارداری، ترویج بارداری سالم و زایمان ایمن، افزایش آگاهی زوجین از باید و نبایدهای دوران بارداری، ارتقا آگاهی در خصوص اهمیت مراقبت‌های پیش از بارداری، دوران بارداری و پس از زایمان، توانمند سازی مادر در دوران بارداری، پیشگیری و کاهش سقط خود بخودی و عمدی جنین و در نهایت کاهش عوارض و مرگ و میر مادر در دوران بارداری و پس از زایمان از تاریخ 28 بهمن لغایت 4 اسفند اجرا خواهد شد.

او ابراز امیدواری کرد: با انجام این پویش های سلامت محور شاهد ارتقاء سلامت جامعه در آینده نزدیک باشیم.

این نشست صبح امروز 28 ام بهمن 1402، با حضور معاون بهداشت دانشگاه و اصحاب رسانه در سالن جلسات معاونت بهداشت دانشگاه برگزار شد.

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

میلاد فرخ پور

میلاد فرخ پور

فعال حوزه انفورماتیک

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

صدیقه طباطبایی

صدیقه طباطبایی

خبرنگار تحلیلی گزارش خبر

مهدی آشتیانی فرد

مهدی آشتیانی فرد

خبرنگار اختصاصی خبرگزاری گزارش خبر

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها