نتیجه تلاش جوان کارآفرین بافقی

تولید سرکه چوب

چندسالی است که برخی جوانان بافقی به منظور تولید محصولی جدید از ضایعات درختان پسته در این شهرستان تحقیقات جدی و مستمری را انجام و در این راستا کارگاه تولید محصولات ارگانیک راه اندازی کردند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر تولید سرکه چوب

به گزارش خبرنگاران گروه صنعت و تجارت گزارش خبر، با تحقیقات چندساله گروهی از جوانان کارآفرین بافقی، از ضایعات درختان پسته، سرکه چوب تولید شد.

کارآفرین بافقی در گفتگویی با خبرنگار پایگاه گزارش خبر گفت: با تحقیقات چندساله گروهی از جوانان علاقمند ، آنهم بعد از سالها تلاش کارگاهی برای تبدیل ضایعات درختان پسته به محصولات ارگانیک راه اندازی شد.

محسن فتوحی بیان داشت: با توجه به سطح زیر کشت پسته در شهرستان بافق و تولید ضایعات درختان پسته، شرایط خوبی برای تولید این محصول فراهم است.

او گفت: در این فرانید ۲ کوره توسط مهندسان جوشکاری بومی طراحی و ساخته شد تا سرکه چوب و کربن چوب تولید شود که این روش طراحی ساخت نسبت به نمونه مشابه خارجی، حدود ۶۰ درصد کاهش هزینه داشته است.

فتوحی افزود: در این کارگاه فرایند تولید کربن چوب و سرکه به صورت مهندسی معکوس انجام و حدود ۱۷ درصد از وزن چوب هم در فرایند خلا به سرکه چوب تبدیل می‌شود.

وی بیان داشت: در فرایند تولید سرکه چوب، سه محصول سرکه چوب، قیر چوب و کربن فعال تولید می‌شود و هیچ ضایعاتی در این فرایند بر جا نمی‌ماند و این محصول پایه گیاهی بسیاری از نهاده‌های کشاورزی و باغی و نهاده‌های دامی و صنعتی است.

این کارآفرین بافقی گفت: سرکه چوب مانند نفت خام حاوی بیش از ۲۰۰ ترکیب پیچیده آلی و کربن دار است که در صورت حمایت مسئولان و تجهیز کارگاه می‌توان به آن دست یافت.

فتوحی افزود: حدود ۳۰ درصد محصولات کشاورزی به ضایعات تبدیل می‌شوند که نیمی از آن قابل استفاده در چرخه تولید سرکه چوب است.

کارشناس محیط زیست و مشاور این طرح گفت: سرکه چوب یکی از ترکیبات مهم است که امروزه در کشاورزی ارگانیک استفاده می شود؛ و ترکیبات آلی آن اثرات بسیار خوبی در تأمین نیازهای مختلف گیاهان درصنعت کشاورزی می گذارد. سرکه چوب به نام اسید پیرولیجنوس نیز شناخته می شود و محلولی است مایع که طی فرایند سوزاندن ناقص و ناکامل ترکیبات آلی تشکیل می شود. ترکیبات آلی ذکر شده معمولأ بقایای گیاهانی هستند که در دماهای بالا حرارت می بینند. بخاطر دمای بالا، پلیمرهای زیستی که بقایای گیاهی را می سازند مانند سلولز، همی سلولز و لیگنین تبدیل به مولکول های کوچکتری می شوند.

رضایی پور تصریح کرد: این ماده ظرفیت استفاده به عنوان آفت کش گیاهی را دارد و ماده‌ای است که می‌توان برای مبارزه با برخی حشرات در کارگاه‌های دامداری نیز مورد استفاده قرار گیرد.

او گفت: به دلیل اینکه این ماده اسیدی است، برای اصلاح خاک‌های شور نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و حتی می‌تواند با دوز‌های خیلی کم و رقیق تر، در صنایع غذایی از جمله دودی کردن برنج یا ماده نگهدارنده، استفاده شود.

این کارشناس بیان داشت: به طورکلی این محصول در صنایع مختلف غذایی، دارویی، شیمیایی، بهداشتی و تولید نهاده‌های کشاورزی و باغی کاربرد و خاصیت قارچ کشی و فراری دهنده حشرات و کنه‌ها را دارد.

مشاور این طرح گفت: در بخش دام و طیور ؛ نیز افزودن برخی ترکیبات سرکه چوب باعث افزایش اشتهای دام و طیور و کاهش میزان باکتری‌های آبشخور‌ها می‌شود.

گفتنی است در مرحله اول این طرح، و با همکاری صندوق کارآفرینی امید بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال هزینه شده و بیش از چهار نفر به طور مستقیم مشغول به کار شده اند.

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها