مدیرعامل شرکت فولاد اقلید پارس:

اجرای پروژه احیا مستقیم فولاد اقلید با اولویت حفظ محیط زیست

مدیرعامل شرکت فولاد اقلید پارس در تشریح ملاحظات محیط زیستی و برخورداری پروژه از مجوزهای لازم در این زمینه، گفت: پس از برگزاری جلسه‌ در کمیته ارزیابی محیط زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در روز ۳۱ خرداد ماه سال جاری، طرح احداث واحد تولید آهن اسفنجی فولاد اقلید بلامانع اعلام شد.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر اجرای پروژه احیا مستقیم فولاد اقلید با اولویت حفظ محیط زیست

به گزارش خبرنگاران گروه صنعت و تجارت گزارش خبر، رضا شریفی با تاکید بر اینکه مخاطرات زیست‌محیطی در هر کارخانه، بستگی به فناوری‌ها و تجهیزات مورد استفاده و همچنین استانداردها و مقررات محیط زیست محلی دارد، بیان کرد: از همان ابتدای تاسیس شرکت، در تمام مراحل محیط زیست را در اولویت قرار دادیم و به همین دلیل قبل از انجام هر کاری، بنا را بر استفاده از پساب شهری گذاشتیم.

وی با تاکید بر اینکه مواد اولیه و مواد تولیدی کارخانه آهن اسفنجی با مواد اولیه، تولیدات و پسماند کارخانه‌های فولادسازی کاملا متفاوت است، ادامه داد: در تولید آهن اسفنجی، ممکن است مخاطرات مربوط به تولید گاز «CO2» و همچنین فرایند خنک کردن محصول باشد اما در نورد و فولادسازی با مسائلی مانند آلودگی هوا، مدیریت آب، مدیریت پسماند و آلودگی صوتی مواجه هستیم.

مدیرعامل شرکت فولاد اقلید پارس عنوان کرد: از هم‌اکنون که زمان ساخت کارخانه‌ است، تلاش کردیم با همکاری دانشگاه شریف و دانشگاه امیرکبیر، راهکارهای علمی برای کنترل پسماندهای حاصل از تولید و نگهداری محصول شرکت اتخاذ کنیم و مخاطرات زیست‌محیطی را با توجه به فناوری‌ها و تجهیزاتی که مورد استفاده قرار خواهیم داد، به حداقل‌ مقدار ممکن برسانیم.

شریفی با اشاره به اینکه میزان تولید مونوکسید کربن در کارخانه‌های آهن اسفنجی به عنوان یکی از گازهای زیست‌محیطی مورد توجه است، تصریح کرد: مقدار دقیق گاز «CO» بسیار وابسته به فناوری‌ها و تجهیزات مورد استفاده در کارخانه است. این میزان نه‌ تنها از فرایند تولید آهن اسفنجی بلکه از مراحل مختلف مانند استخراج مواد اولیه و فرایند خنک‌ کردن نیز تاثیر می‌پذیرد.

وی با برشمردن راهکارهایی برای کاهش یا کنترل میزان مونوکسید کربن در کارخانه‌های آهن اسفنجی، اظهار داشت: استفاده از فناوری‌های پاک‌سازی گازها (Gas Cleaning Technologies)، به‌کارگیری تکنولوژی‌ها و تجهیزات بهینه‌سازی فرایند به منظور افزایش بهره‌وری و کاهش آلاینده‌ها، مدیریت استفاده از سوخت و به‌کارگیری تجهیزات بهینه‌سازی سوخت از جمله راهکارهای کاهش یا کنترل میزان آلایندگی‌هایی چون مونوکسید کربن است.

بر اساس این گزارش، شرکت فولاد اقلید پارس در بهمن ‌ماه ۱۴۰۰ با سهام‌داری ۵۱ درصدی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات «ومعادن»، ۳۰ درصدی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو «کچاد» و ۱۹ درصدی شرکت بین‌ا‌لمللی مهندسی ایران (ایریتک) تاسیس شد. در ادامه، مجوز احداث کارخانه آهن اسفنجی با ظرفیت تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن در سال توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در روز ۱۱ فروردین ‌ماه ۱۴۰۱ صادر شد.

عملیات اجرایی این پروژه به‌ عنوان یکی از ۴۸ طرح پیشران پیشرفت اقتصادی کشور، مرداد ماه سال گذشته با انتخاب شرکت بین‌المللی مهندسی ایران (ایریتک) به‌ عنوان پیمانکار (EPC) آغاز شد و ۱۰۰ هکتار زمین در اختیار این شرکت قرار گرفت.

با گذشت حدود یک سال از زمان آغاز پروژه، در حال حاضر پیشرفت فیزیکی پروژه به ۱۲ درصدی رسیده و به دنبال حمایت‌ها و همکاری‌های مسئولان اجرایی استان، کلیه مجوزهای زیربنایی لازم اعم از مجوزهای زیست‌محیطی، آب و برق زمان نصب و بهره‌برداری، احداث جاده دسترسی و… دریافت شده است. در همین راستا ۴٫۵ کیلومتر دیوارکشی و هفت کیلومتر جاده دسترسی احداث‌ شده و کارفرما، مشاور و پیمانکار پروژه در حال فعالیت در سایت‌های مختلف پروژه هستند.

::

مطالب مرتبط

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها