دکتر عین اللهی در نشست هم اندیشی و تقدیر از پژوهشگران برتر:

ضرورت ایجاد بانک ایده پردازی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر لزوم ایجاد بانک ایده پردازی در مراکز تحقیقاتی، تفکر و نوآوری را از ملزومات و مقدمات پژوهش، عنوان کرد.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر ضرورت ایجاد بانک ایده پردازی

به گزارش خبرنگاران گروه جامعه گزارش خبر، دکتر بهرام عین اللهی در نشست هم اندیشی و تقدیر از پژوهشگران برتر حوزه پژوهش کشور و رونمایی از چهار داروی جدید با فناوری پیشرفته، با اشاره به دستاوردهای شاخص حوزه سلامت در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: پیشرفت هایی که در حوزه سلامت حاصل شد، شعار و ادعا نیست، بلکه همگی واقعیت داشته و مستند است؛ برای مثال، در ابتدای انقلاب، شاخص امید به زندگی ۵۶ سال بود و اکنون به ۷۶ سال رسیده است.

ارتقای شاخص های بهداشتی در کشور

وی افزود: همچنین، مرگ و میر نوزادان از 32 در هزار به 8 در هزار، مرگ و میر مادران باردار از 255 در 100 هزار به 25 در 100 هزار تولد زنده و مرگ و میر کودکان از 25 در هزار به 14 در هزار تولد زنده رسیده است.

دکتر عین اللهی با بیان اینکه کنترل و پیشگیری از بیماری های واگیر از جمله بیماری کرونا در کشورمان موفقیت آمیز بوده است، ادامه داد: شبکه های بهداشتی در کشورمان توسعه پیدا کرده است و اکنون ۱۸ هزار خانه بهداشت و مرکز بهداشتی در کشور داریم.

وزیر بهداشت، افزایش دسترسی مردم به خدمات پیشرفته سلامت در اقصی نقاط کشور و توسعه کمّی و کیفی نظام آموزش و پژوهش در راستای پاسخگویی به نیاز جامعه را از جمله دستاوردهای حوزه سلامت برشمرد و گفت: هدف اصلی ما ایجاد نظام پیشرفته سلامت در نظام تمدن نوین اسلامی است.

وی با اشاره به برنامه عدالت و تعالی نظام سلامت، عنوان کرد: از ارکان این برنامه تاکید بر رشد پژوهش ها است.

دکتر عین اللهی با تاکید بر رشد پژوهش‌ های پزشکی در ۲ سال اخیر، ادامه داد: در این مدت ۱۶ هزار تخت بیمارستانی به مراکز بهداشتی افزوده شد، همچنین ایجاد ۲ هزار مرکز بهداشتی، نصب ۲۸۰ دستگاه پیشرفته پزشکی در اقصی نقاط کشور، پیشرفت بیش از ۹۰ درصدی پرونده الکترونیک سلامت، بیمه همگانی سلامت، طرح سلامت خانواده و برنامه ها و طرح های مرتبط با جوانی جمعیت نیز پیگیری و اجرا شده است.

وی با بیان اینکه مشارکت خیّرین سلامت نیز با رشد ۷۵ درصدی همراه بوده است، گفت: در سال گذشته، ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از سوی خیّرین سلامت برای توسعه پروژه های حوزه سلامت کشور صرف شد.

تاکید بر خودکفایی و تکیه بر تولید داخل/ لزوم حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم و چهارم

دکتر عین اللهی با تاکید بر خودکفایی و تکیه بر تولید داخل، خاطرنشان کرد: باید به سمت دانشگاه های نسل سوم و چهارم حرکت کنیم.

وی گفت: در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، ۲۲ هزار عضو هیأت علمی فعالیت دارند که ۴۸ درصد استادان آن را زنان تشکیل می دهند و می توان گفت شاخص خوبی در رشد علمی و بالندگی بانوان دانشمند کشورمان محسوب می شود.

وی با اشاره به این که زیرساخت ‌های مناسبی در کشور در حوزه سلامت وجود دارد، خواستار انجام پژوهش‌ های عالمانه و کسب یافته‌ های جدید علمی شد و افزود: پژوهش های علمی باید منحصربفرد، تازه و به دور از تقلید باشند.

وی تاکید کرد: محیط های آزمایشگاهی و کتابخانه ‌ای در دانشگاه ها باید زمینه‌ ساز پژوهش باشند و اطلاعات علمی مورد نیاز دانشجویان در همه زمینه‌ ها در دسترس آنان باشد.

لزوم به روز رسانی منابع و اطلاعات علمی

وزیر بهداشت در ادامه تاکید کرد: از وظایف اصلی رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی، به روزرسانی منابع و اطلاعات علمی است .همچنین پیش بینی اتاق فکر در مراکز تحقیقاتی، الزامی است؛ زیرا ایده پردازی، مقدمه پژوهش است و برای ایجاد آن لازم لازم است بانک ایده پردازی ایجاد شود.

دکتر عین اللهی با اشاره به اهمیت روش ‌های پژوهش، ادامه داد: پژوهش غیر روشمند اعتبار ندارد، بلکه راه و روش پژوهش است که به آن اعتبار می دهد و محققان و پژوهشگران باید به دنبال کشف دانش جدید باشند.

فعالیت ۸۵۰ مرکز تحقیقاتی در کشور

وزیر بهداشت به اهمیت خلاقیت و نوآوری اشاره کرد و گفت: در کشور ۸۵۰ مرکز تحقیقاتی داریم که لازم است این مراکز "خلاقیت و نوآوری" را در اولویت قرار دهند، زیرا شاخص ارزیابی این مراکز، سنجش دو مولفه مذکور خواهد بود.

وی افزود: شاخص دیگر این است که پژوهش ها منطبق بر نیاز جامعه انجام شوند.

دکتر عین اللهی گفت: در حوزه پژوهش به تشکیلات چابک، جهادی و فعال نیاز داریم و ورود دانشجویان علاقه‌ مند به مراکز تحقیقاتی، نقطه عطفی در حوزه پژوهش محسوب می شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: ما امروز در مراکز تحقیقاتی به جهش علمی نیاز داریم که با ایده پردازی، خلاقیت و نوآوری میسر می شود.

تاکید بر لزوم همگرایی، هم افزایی و همتاپروری در مراکز تحقیقاتی

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم همگرایی، هم افزایی و همتاپروری در مراکز تحقیقاتی، تصریح کرد: موضوع مهمی که امروزه در بسیاری از دستگاه ها مطرح است، این است که منابع مالی را وارد حوزه پژوهش، دانش پروری و فعالیت های دانش بنیان کنیم.

وی ضمن تاکید بر بهره وری مراکز تحقیقاتی، گفت: مراکز تحقیقاتی باید ماموریت گرا باشند و براساس آمایش سرزمین به پژوهش بپردازند.

لزوم تهیه نقشه علمی جامع تحقیقات در کشور

وزیر بهداشت با اشاره به لزوم تهیه نقشه علمی جامع تحقیقات در کشور، اظهار کرد: باید ایده های نوآورانه به محصول تبدیل شوند و مراکز شتابدهنده با کمک نیروهای مردمی افزایش یابند.

وی گفت: در دولت مردمی، ۵ پارک علمی فناوری سلامت و ۱۱ مرکز نوآوری سلامت ایجاد شده است.

دکتر عین اللهی ضمن تاکید بر تجمیع مراکز تحقیقاتی افزود: باید تهدیدات حوزه سلامت در کشور شناسایی شوند و هر دانشگاهی در منطقه خود این موضوع را پیگیری کند.

وزیر بهداشت با تاکید بر رفع موانع تجاری سازی تولیدات شرکت های دانش بنیان، گفت: تاکنون 5080 محصول سلامت محور تولید شده که از این میزان 1303 محصول وارد بازار شده است.

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها