عوارض جبران ناپذیر مسمومیت با قرص برنج را جدی بگیرید

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، به مناسبت هفته پیشگیری از مسمومیت ها، یکی از علل مهم ایجاد کننده مسمومیت ‌ها را مسمومیت با سموم کشاورزی عنوان کرد.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر عوارض جبران ناپذیر مسمومیت با قرص برنج را جدی بگیرید

به گزارش خبرنگاران گروه جامعه گزارش خبر، دکتر «محمدجواد راعی» افزود: آلومینیوم فسفید یا همان محصولی که تحت عنوان قرص برنج در برخی از عطاری ها به طور قاچاق تهیه و عرضه می شود، سم بسیار مهلکی است که عوارض جبران ناپذیری را به همراه دارد.

او ادامه داد: خاصیت سمی این محصول به علت متصاعد شدن گاز فسفین بوده و مواجهه با این ماده سمی چه به صورت عمدی (از راه خوردن قرص برنج) و چه به صورت اتفاقی (استنشاق گاز متصاعد شده از قرص برنج) در انسان، آسیب های جبران ناپذیری را به اندام های حیاتی مانند قلب، کلیه ها، کبد و ریه وارد می آورد.

این مقام مسوول در دانشگاه با اشاره به عوارض جبران ناپذیر مسمومیت با قرص برنج، تاکید کرد: از نگهداری محصولات خطرناک مانند سم قرص برنج در منزل، آشپزخانه و کمد اجتناب کنید، زیرا گاز حاصل از آن می تواند کشنده باشد.

او بیان کرد: با حذف سم قرص برنج از فهرست رسمی سموم مجاز کشور و ممنوعیت عرضه قرص برنج در عطاری ‌ها و سم فروشی ‌ها، اما این سم توسط قاچاقچیان به کشور وارد می‌شود.

دکتر راعی توصیه کرد: شهروندان می توانند برای پیشگیری از آفت‌زدگی غلات و حبوبات در منزل، به جای استفاده از قرص برنج که بسیار سمی و کشنده است، از سیر و نمک که کاملاً بی‌خطر است، استفاده کنند.

معاون غذا و دارو دانشگاه گفت: کارشناسان مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو با شماره 190 ، آماده پاسخگویی در ساعات اداری به شهروندان هستند.

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

حسین براتی

حسین براتی

حسین براتی

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها

جمشید غضنفری

جمشید غضنفری

مشاور و فعال رسانه ای سازمان ها در استان های فارس و بوشهر