از مصائب انتصاب دامادها در دولت تا نشست خبری پر حاشیه رئیس سازمان استاندارد

تصویر حکمرانی در ایران، هفته گذشته برگی دیگر و اعجاب‌آور از خود نشان داد. رئیس یک سازمان در یک نشست خبری حرفی می‌زند؛ رسانه‌ها آن را بازتاب می‌دهند؛ تلفن آقای رئیس زنگ می‌خورد و یک «آقای دکتر» پشت خط تذکر می‌دهد که چرا چنین گفته و او هم خیلی راحت می‌گوید چنین حرفی نزده و «آقا لطفا شما این را عنایت داشته باشید!»
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه

به گزارش خبرنگاران گروه اقتصاد گزارش خبر، داستان عجیب هفته گذشته و چهره‌اش را باید از اندکی عقب‌تر آغاز کرد.از روز 11 آبان 1400 که ابراهیم رئیسی در حکمی مهدی اسلام‌پناه را به عنوان رئیس سازمان ملی استاندارد ایران منصوب کرد.

مهدی اسلام‌پناه در این دو سال در پست خود مسیر کم چالشی را نداشته است. البته که رئیس سازمان ملی استاندارد بودن در حالت عادی نباید چالش چندانی از نظر سیاسی داشته باشد اما آقای اسلام‌پناه همین هفته نشان داد که چرا حواشی اطراف او را هم می‌گیرد.

درباره اسلام‌پناه نوشته‌اند که «استاد دانشگاه و دارای مدرک دکترای خط و مشی و همچنین پست دکترای کسب و کارهای نوین و متخصص در امور اقتصاد تولید» است. او «علاوه بر راه‌اندازی و مدیرعاملی چندین شرکت دانش بنیان، مسئولیت‌هایی از جمله قائم مقام و معاونت تولید شرکت دخانیات ایران، مدیر کل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت» را هم بر عهده داشته و همچنین «مؤلف چندین جلد کتاب تخصصی در حوزه صنعت و معدن و مدیریت» است.

اما آنچه این هفته اسلام‌پناه را در مرکز توجه قرار داد، نشست خبری او با اهالی رسانه بود که در آن اعلام کرد آیفون 14 رجیستر خواهد شد. در شرایطی که مدت‌هاست همه ارکان مملکت از این سو تا آن سو به طور جدی پشت کار ایستاده‌اند تا آیفون از سری 14 به بعد وارد ایران نشود و کار به جایی رسیده که آن را در زمره اجناس قاچاق هم قرار داده‌اند، به ناگاه رئیس سازمان استاندارد از راه رسید و در یک نشست خبری گفت: «موبایل آیفون 14 ریجستر خواهد شد. با کاهش محدودیت‌های ارزی، گوشی آیفون 14 رجیستر خواهد شد و این گوشی از نظر تکنولوژی مشکلی ندارد، البته باید در نظر داشت که موبایل مشمول استاندارد اجباری نیست و این موضوع زیرمجموعه وزارت ارتباطات است.» واکنش او به قدری مهم بود که در فیلم‌های نشست هم خبرنگاران به او می‌گویند که قیمت آیفون 13 بعد از این اظهارنظر کاهش پیدا می‌کند. همه چنان ذوق‌زده شده بودند که تلفن آقای رئیس زنگ بخورد و او در پشت گوشی برای «آقای دکتر» توضیح دهد من خدمت دوستان هم گفتم که «وزارت ارتباطات این موضوع را بررسی خواهد کرد و اگر گشایشی باشد در خصوص ریجستری آیفون ۱۴ در آینده نزدیک اعلام خواهد شد.» و در آخر جمله‌اش هم بگوید: «آقا لطفا شما این را عنایت داشته باشید!»

داستان حکمرانی در ایران همین‌جا شکل متفاوت خود را به ما نشان می‌داد. داستانی که برای مهدی اسلام‌پناه در این هفته اتفاق افتاد اما اولین باری نبود که او را در این دو سال به حاشیه می‌کشاند. روایت چند دوره متفاوت از زندگی و روزگار کاری اسلام‌پناه در این دو سال داستانی خواندنی است.

یک انتصاب فامیلی

احتمالا اولین داستانی که درباره آقای اسلام‌پناه باید آن را روایت کرد داستان انتصاب او به عنوان یک انتصاب فامیلی در مجموعه دولت است. داستان انتصاب‌های فامیلی در مجموعه دولت چنان مورد توجه بود که بحث درباره آن به جایی رسید که حتی صدای کیهان هم در آمد و این روزنامه نوشت: «انتصاب منسوبین و نزدیکان حتی اگر از نظر قانون و شرع مشکل نداشته باشد، بی‌شک هزینه و حوصله دولت و مردم را صرف پاسخ‌گویی به بهانه‌گیرانی می‌کند که چیزی برای باختن ندارند. انتخاب سریع مدیران ارشد استان‌ها از بین افراد پاک، امین، سفید و خدمتگزار و تمرکز بر ترمیم خرابی‌ها و تعمیر خرابکاری‌های لیبرال‌های بی‌خیال، خواست قطعی مردمی است که برای رضای خدا و رهایی از چنگال فریبکاران، به دولت و مجلس فعلی رأی داده‌اند و از دولتمردان انقلابی، اقدام انقلابی می‌خواهند.»

در همان روزهای سال 1400 بحث انتصاب فامیلی و انتخاب مدیران دولت از فارغ‌التحصیلان دانشگاه امام صادق (ع) کار را به جایی رسانده بود که همه ذره‌بین‌ها روی دولت رئیسی زوم شده بود و انتقادات از دست خالی دولت حتی در انتصاب مدیر وضعیت امروز کشور را هشدار می‌داد.

مهدی اسلام‌پناه داماد حجت‌الاسلام محمد محمدیان، رئیس شورای نمایندگان رهبری در دانشگاه‌ها است.» اسلام‌پناه هر چند که با 39 سال سن چندین و چند مدرک تا حد پست دکتری دارد اما آنچه درباره او مورد توجه قرار گرفت همین انتصاب فامیلی بود. انتصابی که گویا در روزگار امروز ایران چندان اهمیتی ندارد و مدیران می‌آیند و می‌روند و تنها نکته قابل ذکر درباره آنها باید خصوصیت «همراهی» آنها باشد. آنها باید همراه باشند تا در لحظه حساس حتی حرف دقایقی قبل خود را نیز تغییر دهند! شهربازی‌های غیرمجاز مجوز استاندارد را دارد؟

روز 18 تیر امسال تاب‌گردان شهربازی ناژوان اصفهان به‌دلیل بروز نقص فنی سقوط کرد و 9 نفر نوجوان حدود 13 تا 15 سال مصدوم شدند. این حادثه در حالی اتفاق افتاده بود که علی مالکی، مدیرکل استاندارد اصفهان، صبح همان روز در یک نشست خبری با اعلام اینکه نظارت‌های لازم بر تجهیزات و دستگاه‌های بازی در شهر‌های بازی، پارک‌های بادی و مجموعه‌های آبی دوره‌ای انجام می‌شود، اظهار کرده بود: «در حال حاضر حدود 750 تجهیز در شهر‌های بازی، مراکز آبی و تله کابین‌ها در این استان دارای تأییدیه و مجوز معتبر و فعال است.» وی با تاکید بر اینکه بهره‌برداران این اماکن ملزم به رعایت استاندارد هستند و باید همه دستگاه‌ها و تجهیزات بازی آنها گواهی انطباق و مجوز‌های لازم را داشته باشند، افزوده بود: «اگر تجهیزی در شهربازی‌ها گواهی بازرسی فنی نداشته باشد در اسرع وقت پلمب می‌شود.» اما حادثه شهربازی ناژوان نشان داد که استانداردهای قوی‌تر برای این ماجرا لازم است.

منبع:اقتصادنیوز

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

اشتغال‌زایی پایدار، ارزش آفرینی مواد معدنی و تأمین مواد اولیه صنعت فولاد کشور

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

میلاد فرخ پور

میلاد فرخ پور

فعال حوزه انفورماتیک

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

صدیقه طباطبایی

صدیقه طباطبایی

خبرنگار تحلیلی گزارش خبر

مهدی آشتیانی فرد

مهدی آشتیانی فرد

خبرنگار اختصاصی خبرگزاری گزارش خبر

محمد تقی ناصریراد

محمد ناصریراد

فعال رسانه، مستندساز و منتقدِ سینما

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها