با تلاش بخش خصوصی؛

عدم قطعی برق برای فولادسازان در تابستان سالجاری

گرمایش کره زمین و متعاقب آن، گرمای مضاعف تابستانی شهرهای شلوغ به‌ویژه پایتخت کشور، حداقل حدود ده سال گذشته، راهکاری که پیش روی دست‌اندرکاران صنعت برق کشور قرار داده، قطعی برق صنایع برای پوشش نیاز خانگی است که این امر در واقع مخاطره جدی برای تداوم تولیدات مورد نیاز، اعم از داخلی و خارجی محسوب می‌شود.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر عدم قطعی برق برای فولادسازان در تابستان سالجاری

به گزارش خبرنگاران گروه صنعت و تجارت گزارش خبر، بخش معدن و صنایع معدنی کشور همپای سایر صنایع برای تداوم حیات خود نیازمند تامین پایدار انرژی هستند و در بحران‌های انرژی، صنعت فولاد کشور بیشتر تحت تاثیر قرار دارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد یکی از شرکت‌های بخش خصوصی که کمر همت بسته تا معضل فولاد سازان در تامین انرژی برق را برطرف سازد، «پویا انرژی» است که این مهم را با اتکا به پشتوانه ۱۰۰درصدی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات (ومعادن) انجام می‌دهد.

حدود یک دهه است که چالش قطعی برق به عنوان یک معضل جدی در صنعت مطرح شده است؛ به‌ویژه فولادسازان که همواره آمارهای مختلفی را ارائه می‌دهند که این قطعی‌ها چه ضرر و زیان‌هایی را در پی داشته و خواستار رفع این معضل شده‌اند.

براساس سند چشم‌انداز ۱۴۰۴، دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد برنامه‌ریزی شده اما قطع برق به عنوان یک چالش جدی است و انتظار می‌رود در فرصت باقیمانده این مشکل برطرف شود.

یک تدبیر مهم فولاد سازان که در سال‌های اخیر کلید خورده، حضور در برنامه ساخت نیروگاه با سرمایه‌گذاری در پروژه‌های تعمیرات است که به منظور افزایش ظرفیت صورت گرفته تا برق مورد نیاز خود را تامین کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که ناترازی تولید و مصرف برق مربوط به دهه‌های گذشته نیست؛ بلکه صنایع از قطع برق روزانه و سهمیه‌ای در فصل تابستان در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی نیز تحت تاثیر قرار داشتند.

آمارها، گویای آن است که تولید هرتن فولاد به میزان ۳۰۶ کیلو وات ساعت، موجب اتلاف انرژی برق می شود و گزارش‌های رسانه‌ای پیش از این هم، حاکی است که ذوب و تولید هرتن فولاد خام تا پیش از مرحله فرآوری در ایران به ۸۰۰ کیلو وات ساعت انرژی، معادل انرژی برق نیاز دارد.

آمار منتشر شده، نشان می‌دهد که کشورهای صنعتی برای تولید هرتن فولاد ۴۹۴ کیلو وات ساعت برق نیاز دارند .

میزان برق مصرفی یک واحد تولید فولاد در کشور به طور میانگین برای یک تن فولاد ۶۲ درصد بیشتر از میزان مصرف انرژی در سایر کشورهای جهان است.

امروز، بخش خصوصی با رویکرد حل مشکل انرژی بخش صنعت گام ارزنده‌ای برداشته تا موجب سرعت بخشیدن به روند حرکت رو به جلو بخش معدن و صنایع معدنی باشد و در این ارتباط شرکت پویاانرژی وابسته به «ومعادن» نقش یک ناجی را برای صنایع ایفا می‌کند، به ویژه فولاد که به عنوان صنعت مادر در کشور است.

خرید برق از نیروگاه شهید باکری سمنان؛ دارای تضمین عدم قطع برق تابستانی صنایع

مدیرعامل شرکت تولید و توسعه پویا انرژی گفت: خریداران برق از نیروگاه شهید باکری سمنان، از تضمین عدم قطع برق صنایع در تابستان برخوردار هستند.

سید محمدزمان جلویان افزود: نیروگاه گازی شهید باکری سمنان شامل دو واحد نیروگاهی با ظرفیت تولید در مجموع ۳۶۶ مگاوات برق است، یک واحد ظرف پنج ماه و دیگری پس از ۱۱ ماه در مدار قرار گرفت.

وی یادآور شد: هریک از صنایعی که برق تولیدی این نیروگاه را خریداری کند، مشمول خاموشی تابستانی نمی‌شود و این تضمین عدم قطع در هیچ یک از نیروگاه‌ها وجود ندارد؛ چرا که این اولین نیروگاه از طرح ۱۰ هزار مگاوات تفاهم‌نامه بین وزارتخانه‌های صمت و نیرو است و نیروگاه‌های ذیل این تفاهم نامه، دارای تضمین عدم قطع و معافیت از پرداخت حق ترانزیت برق هستند.

جلویان اضافه کرد: تست‌های پایداری لازم در نیروگاه انجام شده و با چندین واحد فولادسازی قرارداد دوجانبه فروش برق در حال تبادل و نهایی‌سازی است.

وی گفت: بخش بخار نیروگاه با سرمایه گذاری شرکت توسعه معادن و فلزات (ومعادن) و فاینانس در حال برنامه‌ریزی و مطالعات اولیه است. راندمان اسمی نیروگاه‌های گازی تا ۳۶ درصد برآورد می‌شود، اما راندمان عملی این واحدها حداکثر به ۳۳ تا ۳۴ درصد می‌رسد که با اجرای بخش بخار و تکمیل سیکل ترکیبی، بازدهی نیروگاه از ۳۴ به ۵۴ درصد افزایش پیدا می‌کند و این مهم بدون مصرف سوخت، بلکه از محل حرارت خروجی اگزوز توربین گازی تامین می‌شود.

وی اشاره کرد: واحد‌های گازی با تبدیل‌شدن به سیکل ترکیبی بازدهی خود را افزایش می‌دهند و این مهم با توجه به نیاز کشور به انرژی در صنایع و موضوع محدودیت تامین سوخت گاز، نقش کلیدی دارد.

وی تصریح کرد: طی چند سال گذشته به دلیل ناترازی توزیع برق در فصل تابستان، برق بخشی از صنایع به ویژه واحدهای فولادسازی قطع یا محدود شده و برای جلوگیری از هزینه‌های عدم‌النفع و تولید از دست رفته، با خرید برق از این نیروگاه بخشی از مشکلات تحمیل خاموشی سال‌های گذشته برطرف خواهد شد.

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

اشتغال‌زایی پایدار، ارزش آفرینی مواد معدنی و تأمین مواد اولیه صنعت فولاد کشور

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

میلاد فرخ پور

میلاد فرخ پور

فعال حوزه انفورماتیک

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

صدیقه طباطبایی

صدیقه طباطبایی

خبرنگار تحلیلی گزارش خبر

مهدی آشتیانی فرد

مهدی آشتیانی فرد

خبرنگار اختصاصی خبرگزاری گزارش خبر

محمد تقی ناصریراد

محمد ناصریراد

فعال رسانه، مستندساز و منتقدِ سینما

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها