به قلم صادق برزگر مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران

جایگاه آموزش و مشاوره در گردشگری مازندران

در سال های گذشته به دلیل ترسیم نشدن یک برنامه مدون و عدم معرفی جاذبه‌های گردشگری میراث، جنگل، روستا و کوه به گردشگران داخلی و خارجی، باعث شده تا همه ساله بیشترین تجمع گردشگر را در سواحل خزر مشاهده کنیم که بر علاوه شلوغی، ایجاد ترافیک در جاده های اصلی و آلودگی محیطی، شاهد تخریب اکوسیستم و ساخت و سازهای متعدد در حاشیه دریا هستیم. فلذا معرفی ظرفیت های موجود و ایجاد ظرفیت های جدید می تواند در توسعه پایدار گردشگری مازندران و ایجاد مشاغل جدید موثر باشد.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر جایگاه آموزش و مشاوره در گردشگری مازندران

به گزارش خبر، صادق برزگر مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران با ارسال یادداشتی با عنوان "جایگاه آموزش و مشاوره در گردشگری مازندران " به پایگاه خبری گزارش خبر آورده است:

استان سرسبز مازندران به لحاظ زیر ساخت در صنعت گردشگری از غنای فراوان و قابل اعتنایی برخوردار است و همه ساله گردشگران داخلی و خارجی فراوانی برای بهره مندی از این مواهب به این استان سفر می کنند. در حقیقت وجود جاذبه های طبیعی نظیر دریا، رودخانه، کوه و جنگل در کنار جاذبه های تاریخی متعدد، این استان را به یکی از استان های پیشرو در صنعت گردشگری بدل ساخته است. با این وجود نباید تنها به گردشگر پذیر بودن و زیر ساخت های موجود در استان قناعت کرد و از برنامه ریزی در خصوص استفاده بهینه از این فرصت غافل شد.

چرا که برنامه ریزی منسجم و استفاده از نظرات کارشناسان این حوزه می توانند در افزایش بهره وری و رسیدن به توسعه پایدار استان در بخش های مختلف موثر باشند.

هر چند در سال های گذشته به دلیل ترسیم نشدن یک برنامه مدون و عدم معرفی جاذبه‌های گردشگری میراث، جنگل، روستا و کوه به گردشگران داخلی و خارجی، باعث شده تا همه ساله بیشترین تجمع گردشگر را در سواحل خزر مشاهده کنیم که بر علاوه شلوغی، ایجاد ترافیک در جاده های اصلی و آلودگی محیطی، شاهد تخریب اکوسیستم و ساخت و سازهای متعدد در حاشیه دریا هستیم. فلذا معرفی ظرفیت های موجود و ایجاد ظرفیت های جدید می تواند در توسعه پایدار گردشگری مازندران و ایجاد مشاغل جدید موثر باشد.

ایجاد اشتغال پایدار، توزیع عادلانه منابع درآمدی به گونه ای که به جز هتلداران، صاحبان سوئیت و مغازه داران ، سایر شهروندان نیز از مزایای اقتصادی حضور گردشگران بهره مند شوند، ایجاد تنوع در زمان بندی حضور گردشگران( نباید تنها به ایام نوروز و تابستان اکتفا کرد)، پیشگیری از تخریب محیط زیست، فروش محصولات خانگی و سنتی و ... تنها بخشی از مزایای برنامه ریزی و آموزش شهروندان در حوزه گردشگری است.

بی تردید مشاوران اقتصادی حوزه گردشگری می توانند با آموزش و ارائه راهکارهای علمی به شهروندان به ویژه اهالی محترم روستا ها و مناطق ییلاقی، علاوه بر توسعه فرصت بوم گردی، زمینه فروش سوغات، صنایع دستی، غذاهای سنتی و عرضه مستقیم محصولات روستایی را فراهم سازند.

بر همین اساس شهرداران شهرها و دهیاران روستا ها می توانند با هماهنگی و برنامه ریزی منسجم و همکاری اداره کل گردشگری و صنایع دستی و سایر دستگاه های متولی، فرصت حضور مشاوران اقتصادی، فرهنگی، ورزشی، غذایی و ... را که در حوزه گردشگری فعال هستند، در مناطق شهری و روستایی فراهم کنند تا شهروندان با توجه به توانایی و ظرفیتی که دارند، از دانش این اساتید بهره مند شوند و گردشگری طبیعی، گردشگری ورزشی، گردشگری غذایی، گردشگری سلامت و سایر زیر شاخه های گردشگری در استان به صورت علمی وارد فاز اجرا شوند. آموزش نکات علمی گردشگری را جدی بگیریم.