با حضور معاون اول رئیس جمهور؛

اولین گزارش از پیشرفت ۴۸ پروژه مصوب پیشرانان پیشرفت ایران

در جلسه "کارگروه پیشرانان پیشرفت ایران" با حضور معاون اول رییس جمهور گزارشی از پیشرفت ۴۸ پروژه مصوب با سرمایه گذاری ۱۷,۳ میلیارد دلاری در حوزه های صنعتی و معدنی ارایه شد.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر اولین گزارش از پیشرفت ۴۸ پروژه مصوب پیشرانان پیشرفت ایران

به گزارش خبر دبیرخانه گروه پیشرانان پیشرفت ایران، محمد مخبر در جلسه "کارگروه پیشرانان پیشرفت ایران" که عصر سه شنبه برگزار شد با اشاره به نقش و اهمیت شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی که به عنوان پیشرانان پیشرفت اقتصاد کشور فعالیت می کنند، تأکید کرد: این شرکت های پیشران با ارائه کمک های حمایتی، سرمایه گذاری و مشاوره ای به بخش خصوصی و مردم می توانند به ایجاد یک بخش خصوصی سالم، مسلط و کارآمد کمک کنند.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: ‌شرکت های بزرگ صنعتی معدنی که در این کارگروه فعالیت می کنند باید علاوه بر فعالیت های توسعه ای و بنگاه داری خود در راستای الگوسازی برای شرکت های کوچکتر و همچنین بخش خصوصی نیز گام بردارند.

محمد مخبر خطاب به مدیران عامل شرکت های صنعتی معدنی بزرگ کشور تأکید کرد: پیشرانان پیشرفت ایران همانند خیمه ای هستند که هر بخش از اقتصاد کشور و مردم در کنار آنها فعالیت کنند و یا آموزش های لازم را ببیند، می توانند در آینده به عنوان یک حامی برای سایر بخش های کوچکتر از خود شوند که این رویکرد و نگاه می تواند به پیشرفت همه جانبه شرکت های بزرگ و بخش خصوصی منجر شود.

معاون اول رییس جمهور بر ضرورت فعالیت های فراسرزمینی نیز تأکید کرد و گفت: بازار یک میلیارد نفری از همسایگان جمهوری اسلامی ایران می تواند فرصتی بسیار مناسب برای پیشرانی فراسرزمینی مهیا کند و سیاست خارجی دولت سیزدهم کاملاً آمادگی دارد همکاری ها و کمک های لازم را دراین زمینه در اختیار شرکت های صنعتی و معدنی بزرگ ایران قرار دهد.

وی با تأکید بر بهره گیری از ظرفیت اقتصادی کشورهای همسایه، افزود: باید سیاست سرمایه گذاری و فاینانس متقابل در کشورهای همسایه دنبال شود چرا که این مهم به استحکام روابط سیاسی کشورها و همچنین اقتصاد پایدار شرکت های بزرگ منطقه ای منجر می شود.

مخبر با اشاره به رویکرد دولت سیزدهم درخصوص حمایت از شرکت های دانش بنیان نیز گفت: جوانان تحصیلکرده ایرانی فعال در شرکت های دانش بنیان داخلی توانسته اند با تولید محصولات با تکنولوژی و کیفیت بالا و همچنین قیمت تمام شده پایین کمک بزرگی به اقتصاد کشور به ویژه در دوران تحریم نمایند که باید از این سرمایه انسانی و علمی نیز به خوبی استفاده شود.

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: شرکت های بزرگ عضو این کارگروه علاوه بر کمک های حمایتی و سرمایه گذاری به بخش های خصوصی پایین دستی و کسب و کارهای نوین، باید با همکاری یکدیگر و سایر شرکت های بزرگ و تشکیل یک کنسرسیوم،به حل مشکلات بزرگ زیرساختی کشور نظیر تأمین آب، توسعه حمل و نقل و ... نیز کمک کنند.

مخبر با اشاره به احیاء کارخانه فولاد اردکان توسط یکی از شرکت ها پس از ۱۴ سال تعطیلی بر ضرورت احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل با کمک پیشرانان پیشرفت ایران و با محوریت کمک های سرمایه گذاری و مشاوره ای تأکید کرد.

معاون اول رییس جمهور همچنین از این کارگروه خواست تا مشکلات و موانع شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی کشور را هر چه سریعتر شناسایی و احصاء نماید تا در صورت نیاز در دولت بررسی و برای رفع آنها اقدام شود.

محمد مخبر تأکید کرد: شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی باید به ملاحظات محیط زیستی و همچنین مسئولیت اجتماعی و رفع محرومیت از مناطقی که در آن فعالیت می کنند، توجه کافی داشته باشند.

در این جلسه که با حضور اعضای اصلی کارگروه پیشرانان پیشرفت ایران برگزار شد، دبیر کارگروه گزارشی از فعالیت پنج ماهه کارگروه با محوریت شرکت های پیشران بازار سرمایه ارائه و تأکید کرد که تاکنون عملیات اجرایی پروژه های پیشرانان پیشرفت ایران با ۴۸ پروژه در ۱۳ استان و ۲۷ شهرستان با سرمایه گذاری ۱۷,۳ میلیارد دلار در حوزه های معدنی، زنجیره فولاد، مس، پتروپالایشی، برق و زیرساختی آغاز شده است.

زنجیره فولاد با ۱۳,۸ میلیون تن، سنگ آهن، کنسانتره و گندله با ۲۵.۵ میلیون تن، مس ۸۰۰ هزار تن، پتروپالایشی ۱۴.۳ میلیون تن و تولید ۳.۱ هزار مگاواتی برق از جمله دستاوردها و محصولات این ۴۸ پروژه است که به اشتغالزایی ۸۵ هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم می انجامد.

همچنین در ادامه این جلسه در خصوص فعالیت های فراسرزمینی، گزارشی ازآمار و ارقام کشورهای حوزه اقتصاد ایران و همچنین تجارت ایران با شرکای اصلی تجاری ارائه و عنوان شد که برای توسعه کسب و کارهای فراسرزمینی با کشورهایی که در حوزه اقتصاد جمهوری اسلامی ایران هستند، باید یک کریدور تجاری بین شرکت های داخلی و خارجی در بحث فراسرزمینی طراحی شود.

در این جلسه اعضای اصلی کارگروه نیز پیشنهادات و راهکارهای خود را در زمینه احیای واحدهای غیرفعال، احیای منابع معطل مانده، نظارت و مانع زدایی و همچنین اعطای تسهیلات بانکی مطرح کردند.

در پایان این جلسه نیز گزارش عملکرد و ساختار نظارت بر پروژه ها و همچنین عملکرد سه ماهه شرکت های عضو کارگروه ارائه شد.

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

اشتغال‌زایی پایدار، ارزش آفرینی مواد معدنی و تأمین مواد اولیه صنعت فولاد کشور

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

میلاد فرخ پور

میلاد فرخ پور

فعال حوزه انفورماتیک

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

صدیقه طباطبایی

صدیقه طباطبایی

خبرنگار تحلیلی گزارش خبر

مهدی آشتیانی فرد

مهدی آشتیانی فرد

خبرنگار اختصاصی خبرگزاری گزارش خبر

محمد تقی ناصریراد

محمد ناصریراد

فعال رسانه، مستندساز و منتقدِ سینما

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها