سیستم پدافند Leonidas با امواج مایکروویو پهپادها را سرنگون می‌کند

پهپادها و هواپیماهای بدون سرنشین فرصت‌های مختلفی را در اختیار ماموریت‌های جاسوسی قرار می‌‌دهند. حالا استارتاپ آمریکایی «Epirus» موفق به توسعه سیستم پدافند Leonidas شده که با استفاده از انرژی امواج مایکروویو می‌تواند به سرعت و دقت بالا، پهپادها را ساقط کند.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه

به گزارش خبرنگاران علم و فناوری گزارش خبر به نقل از دیجیاتو، این سیستم پیشرفته برای از بین بردن پهپادها، نیازی به بمب و باروت ندارد، بلکه می‌تواند با سرعت هرچه تمام‌تر و با دقتی عجیب، پهپادهای در حال پرواز را با امواج مایکروویو نشانه گرفته و آنها را نقش بر زمین کند. با توجه به رشد سریع فناوری‌های مربوط به پهپادها، توسعه سیستم پدافند برای دفاع در مقابل آنها موضوع عجیبی نیست.

این سیستم پدافند، «Epirus Leonidas» نام دارد که می‌تواند همزمان چند پهپاد را مورد هدف قرار دهد. این سیستم روی تریلر کوچکی نصب می‌شود و انرژی هدایت شده مایکروویو را برای شلیک به پهپادها مورد استفاده قرار می‌دهد. این سیستم می‌تواند منطقه‌ای مشخص شده را با شلیک انبوهی از پرتوهای مایکروو از ورود پهپادها پاکسازی کند. زمانی که اشعه‌های قدرتمند در محدوده‌ای مشخص شلیک می‌شوند، سایر دستگاه‌های الکترونیکی آسیب نمی‌بینند و اختلالی در عملکرد آنها رخ نخواهد داد.

وزارت دفاع ایالات متحده پس از آزمایش موفقیت آمیز این سیستم برای سرنگون کردن ۶۶ فروند پهپاد، از آن به صورت عملیاتی در ماموریت‌های مختلف استفاده می‌کند.

سیستم پدافند Leonidas

یکی از مزایای این سیستم قابل حمل بودن آن است و به راحتی می‌توان در هر محیطی از آن استفاده کرد. به علاوه سیستم پدافند طراحی شده نه تنها می‌‌تواند به صورت گروهی تعداد زیادی پهپاد را در یک منطقه از حرکت و انجام ماموریت ساقط کند، بلکه می‌تواند یک پهپاد مشخص را در بین تعداد زیادی از آنها که در حال پرواز هستند، نشانه بگیرد و از پروازش جلوگیری کند.

سیستم طراحی شده دقت بالایی دارد و همان‌طور که گفته شد، اختلالی در عملکرد سایر تجهیزات الکترونیکی ایجاد نمی‌کند. از طرفی سیستم مربوطه ابعاد بسیار بزرگ یا وزن زیادی نیز ندارد که از مزایای آن به شمار می‌روند.