علت بروز معده درد عصبی چیست؟

فوق‌تخصص گوارش، کبد و کیسه صفرا گفت: نفخ معده، اسهال، تهوع، گاز معده، به تاخیر افتادن خالی شدن معده از جمله نشانه‌های معده درد ناشی از اعصاب است.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر علت بروز معده درد عصبی چیست؟

به گزارش خبرنگاران جامعه گزارش خبر؛ مریم جامه‌شورانی در گفت‌وگویی، با بیان اینکه سیستم گوارش به تنهایی یک سیستم عصبی به نام سیستم عصبی آنتریک دارد، اظهار کرد: پایانه‌های عصبی در معده به گونه‌ای طراحی شده‌ که به هورمون‌های استرس منتقل شده از مغز واکنش نشان می‌دهد، این واکنش‌ها باعث به تاخیر افتادن هورمون‌های استرس به سیگنال‌های معده و پمپاژ بیشتر خون به قلب، ریه‌ها و عضلات می‌شود.

وی با بیان اینکه افرادی که بیشتر در معرض استرس قرار دارند، بیشتر با واکنش‌های مذکور روبه‌رو خواهند شد، افزود: رخدادهایی مانند یک آزمون و یا اجرا، مشکلات مالی، مشکلات فردی و یا خانوادگی، جدایی و طلاق، تغییر در محل کار، نقل و انتقال‌ها، از دست دادن عزیزی، بیماری‌های مزمن از جمله برخی محرک‌های استرسی هستند.

این پزشک در رابطه با علائم و نشانه‌های درد معده ناشی از اعصاب، تصریح کرد: نفخ معده، اسهال، تهوع، گاز معده، به تاخیر افتادن خالی شدن معده از جمله علائم و نشانه‌های درد معده ناشی از اعصاب است.

فوق‌تخصص گوارش، کبد و کیسه صفرا، گفت: درد معده می‌تواند بازتاب علائمی از اختلالات دستگاه گوارش باشد، شرایطی از قبیل سندروم روده تحریک‌پذیر بیماری کرون، کولیت اولسراتیو یا عفونت باکتریایی و ویروسی معده باشد.

جامه‌شورانی با اشاره به اینکه گاهی سندرم روده تحریک‌پذیر نیز عامل معده درد در نظر گرفته می‌شود. با این حال، ممکن است فردی بدون ابتلا به سندرم روده تحریک‌پذیری، درگیر معده درد شود، خاطرنشان کرد: سندروم روده تحریک‌پذیر با تغییر سبک زندگی و غذایی بهبود پیدا می‌کند.