مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور:

میانگین افزایش کرایه تاکسی ۲۵ تا ۳۵ درصد در کشور است

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور گفت: میانگین افزایش کرایه تاکسی در شهرهای کشور در سال جاری بین ۲۵ تا ۳۵ درصد است که در شهرهای مختلف این میزان بستگی به مصوبات مربوط به شوراهای اسلامی شهر دارد.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر میانگین افزایش کرایه تاکسی ۲۵ تا ۳۵ درصد در کشور است

به گزارش خبرنگاران اخبار سازمان ها و شرکت ها گزارش خبر؛ مرتضی ضامنی روز شنبه در گفت وگویی افزود: هر سال در بهمن یا اسفند ماه فرآیند افزایش قیمت کرایه تاکسی پیشنهاد می شود، شورای های اسلامی شهر مرجع تغییر نرخ کرایه تاکسی‌ها است به این ترتیب که فرآیند تعیین نرخ کرایه تاکسی بر اساس قانون شهرداری‌ها در اواخر سال بر اساس پیشنهاد واحدهای کارشناسی سازمان تاکسیرانی در قالب لایحه به شورای اسلامی هر شهر ارسال می‌شود و شورای شهر در ادامه پس از بررسی، تصویب و در نهایت تایید فرمانداری مربوطه کرایه قانونی هر شهر را اعلام می‌کند که در سال جاری نیز این فرآیند در جریان است.

کرایه مصوب لازم الاجراست

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور اظهارداشت: افزایش قیمت کرایه تاکسی از سوی شهرداری ها که به عنوان مصوب شوراهای اسلامی شهرها اعلام می‌شود به صورت برچسب در داخل تاکسی ها نصب می شود و لازم الاجرا است.

وی تاکید کرد :چنانچه در این زمینه تخلفی مشاهده شود شهروندان می توانند در شهرها با استفاده از شماره های تلفن و درگاه های ارتباطی که از طریق شهرداری ها و سازمان های تاکسیرانی اعلام شده است، اعلام تخلف کنند و همین طور شهروندان می توانند این گونه تخلفات را به صورت حضوری هم در سازمان های تاکسیرانی به عنوان شکایت ثبت کنند و همچنین بازرسان تاکسیرانی هم موظف هستند در بازرسی‌های خود این گونه موارد را رعایت کنند و تخلفات مورد بررسی قرار می گیرد.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور در پاسخ به این سوال که افزایش نرخ کرایه تاکسی ها فقط یک بار در سال انجام می شود یا بیشتر، گفت: الزامی بر فقط یک بار افزایش در سال وجود ندارد، بلکه اگر فرآیند افزایش براساس قانون پیش بینی شده باشد و مراحل آن هم طی شود می تواند بیش از یک بار در سال هم باشد، اما در ابتدای هر سال با توجه به افزایش نرخ تورم شاهد افزایش نرخ کرایه تاکسی هم هستیم.

وی تاکید کرد: به عنوان مثال سال گذشته با توجه به شیوع ویروس کرونا و کاهش ترددهای شهری و همچنین کاهش تعداد مسافران در تاکسی ها و اینکه رانندگان تاکسی ها موظف شدند بیش از سه مسافر را جابجا نکنند در برخی شهرها دو بار کرایه تاکسی افزایش یافت، اما اگر شرایط خاصی نباشد معمولا فقط یک بار افزایش کرایه در سال را داریم.

ناوگان فعال تاکسیرانی با ۳۱۸ هزار خودرو تاکسی در سطح کشور مشغول ارائه خدمت است که از این تعداد در شهر تهران ۷۶ هزار خودرو تاکسی فعال هستند.
رانندگان تاکسی از مشاغل و اقشار آسیب پذیر هستند و در مدت زمانی که از شیوع کرونا می گذرد ۱۳۸۳ راننده تاکسی به کرونا مبتلا شده اند و ۱۵۲ نفر از آنها هم فوت کرده اند.

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

حسین براتی

حسین براتی

حسین براتی

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها

جمشید غضنفری

جمشید غضنفری

مشاور و فعال رسانه ای سازمان ها در استان های فارس و بوشهر