مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی:

قاچاق جوجه یک روزه از خراسان‌جنوبی نداریم

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه صادرات گوشت مرغ باید در شرایط رقابتی صورت گیرد، گفت: قاچاق جوجه یک روزه از خراسان‌جنوبی نداریم.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر قاچاق جوجه یک روزه از خراسان‌جنوبی نداریم

به گزارش خبرنگاران صنعت و تجارت گزارش خبر، محمد اصغرزاده در گفت‌وگویی اظهار کرد: سند تأییدشده‌ای مبنی بر قاچاق گوشت مرغ از خراسان‌جنوبی به کشور افغانستان وجود ندارد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: گاه سخنانی مبنی بر اینکه گوشت مرغ خراسان‌جنوبی علی‌رغم نیاز استان و کشور در هرات و … دیده شده، به گوش می‌رسد ولی از مرز ما قاچاق سیستماتیک گوشت مرغ وجود ندارد.

اصغرزاده با بیان اینکه در صورت چنین اتفاقی باید از طریق مرزبانی، گمرک و یا نیروی انتظامی به ما اطلاع داده می‌شد، ادامه‌داد: وقتی از هیچکدام از این سه مرجع گزارشی از قاچاق گوشت مرغ به افغانستان به ما نرسیده، نمی‌توانیم آن را به صورت کامل تأیید کنیم.

وی گفت: البته عرضه خارج از شبکه گوشت مرغ خراسان‌جنوبی و یا ارسال آن به سایر استان‌ها وجود داشته است.

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: ما با صادرات به صورت کلی موافق هستیم چون برای کشور ارزآوری دارد ولی بر اساس ستاد تنظیم بازار وقتی که داخل کشور به کالایی چون گوشت مرغ نیاز است نباید آن را صادر کرد.

اصغرزاده با بیان اینکه دان و نهاده مورد نیاز واحدهای طیور با ارز ترجیحی تأمین می‌شود، ادامه‌داد: انصاف نیست وقتی این دان و نهاده با ارز دولتی و ترجیحی تأمین می‌شود، گوشت مرغ پرورش یافته با آن را به جای مصرف داخل صادر کنیم.

وی افزود: صادرات گوشت مرغ باید در شرایط رقابتی صورت گیرد و واحدهای طیور دان و نهاده را با ارز نیمایی تأمین کنند و آنگاه بتوانند صادرات داشته باشند.

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی در پاسخ به این سوال که آیا قاچاق جوجه یک روزه به دیگر کشورها از مرز استان داشته‌ایم یا نه، گفت: در این زمینه نیز گزارشی به ما نرسیده و در حاضر واحدهای طیور استان خود به جوجه یک روزه نیاز دارند و دور از ذهن است که بخواهند به سمت قاچاق بروند.

وی اظهار کرد: از طرف دیگر ما دو واحد مرغ مادر داشتیم که شیوع آنفولانزای پرندگان به شدت به آن آسیب زد و جوجه‌ها معدوم شدند.