رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس مطرح کرد

بودجه محیط زیست به نام محیط‌بانان و به کام مدیران

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر بودجه محیط زیست به نام محیط‌بانان و به کام مدیران

به گزارش خبرنگاران جامعه گزارش خبر، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس اظهار کرد: محیطبان‌ها از یک طرف با مقام بالادستی مواجه هستند که از آنها حسن تکلیف می‌خواهند و از طرف دیگر با شکارچی‌هایی مواجه هستند که با آخرین تجهیزات وارد مناطق می‌شوند و این در حالی است که محیطبان‌ها از کمترین حد امکانات و تجهیزات برخوردار بوده و علاوه بر حقوق و مزایای کم دستاویزی برای حمایت قانونی در محاکم قضایی ندارند.

اگر محیطبانی از خودش دفاع کند و اتفاقی بیفتد حتما در محاکم قضایی محکوم می‌شود. سمیه رفیعی در گفت و گویی در مورد شهادت دو تن از محیط بان‌های کشورمان ضمن عرض تسلیت و آرزوی علو درجات برای این شهدا اظهار کرد: شغل محیطبانی یکی از شغل های مقدسی است که در طی سال های اخیر کمتر به آن پرداخته و توجه شده است.

قشر محیطبان مظلوم و زحمتکش هستند و با جان و دل خود خدمت می کنند. این عزیزان هیچگاه در کارشان کم نمی‌گذارند و در واقع نیروهای گارد حفاظت از محیط زیست هستند. محیطبان‌ها به علت زندگی در طبیعت و انس با محیط زیست شخصیت‌های مهربان و شریفی دارند و سرشار از عطوفت و تعهد هستند.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس ضمن اظهار تأسف به علت شرایط معیشتی و اقتصادی محیطبان‌ها گفت: متأسفانه به این قشر توجه نمی‌شود و این در حالی است که این اقشار پیش قراولان حفاظت از محیط زیست هستند. سازمان حفاظت از محیط زیست نتوانسته جایگاه شغلی این عزیزان را در کشور جا بیندازد. چیزی قریب به ۵۰ سال از تأسیس سازمان حفاظت از محیط زیست می گذرد و این اقشار با مسائلی دست و پنجه نرم می کنند که ۵۰ سال پیش با آن مواجه بودند.

حوزه مدیریت محیطبانی همان مدیریت ۴۰ سال پیش است وی با بیان اینکه در سال های اخیر اتفاقات خوبی در عرصه (حمایت بودجه ای از) یگان حفاظت از محیط زیست افتاده است، گفت: به شخصه معتقدم که حوزه مدیریت محیطبانی همان مدیریت ۴۰ سال پیش است.

محیطبان‌ها کما فی سابق باید بدن خودشان را سپر گلوله‌های غیرمجاز شکارچیانی قرار دهند که با حداکثر تجهیزات عمل غیرقانونی انجام می دهند. نماینده مردم تهران در مجلس از کمبود امکانات و تجهیزات محیطبانها انتقاد کرد و گفت: بسیاری از محیطبان‌ها در گردش‌ها و پایش‌هایشان دچار حوادث دلخراشی می‌شوند و علت این حوادث کمبود کیفی و کمی تجهیزات است. محیطبان‌ها و جنگلبان‌ها در ایران از کمترین تکنولوژی‌ها استفاده می‌کنند.

تکنولوژی‌هایی که نه تنها نسبت به کشورهای پیشرفته بلکه از حد استاندارد کشورهای معمولی و در حال توسعه نیز کمتر است. رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس به مسئله کمبود نیروهای محیطبانی نسبت به فضاهای طبیعی ایران اشاره و اظهار کرد: بیش از ۱۱ درصد از کشور ما جزو اراضی ملی و حفاظت شده است.

تعداد محیطبان‌های ما برای این مناطق بسیار کم بوده و پاسخ سازمان حفاظت از محیط زیست به این مسئله همواره این بوده که به فلان تعداد نیرو احتیاج داریم. رفیعی افزود: امروزه محیطبان‌ها در بسیاری از کشورهای دنیا از ابزار و فناوری کاملا نوین استفاده می‌کنند. در ایران اما اساسا چیزی به نام پایش آنلاین وجود ندارد. از این بدتر، این است که ما حتی آمار و ارقام مشخصی از میزان و روند تغییرات در حفاظت از محیط زیست در دست نداریم. همه این مسائل مواجهه علمی و نوین محیطبان‌ها با محیط زیست را مختل می کند.

نماینده مردم تهران در مورد مسئله سلاح در محیطبانی و استفاده قانونی از آن اظهار کرد: در حال حاضر تنها چیزی که در دست محیطبان‌ها است سلاحی است که بعضا نمی‌توانند از آن استفاده کنند. از طرف دیگر مشکلات زیادی در مسائل آموزشی محیطبان‌ها وجود دارد. به عبارت دیگر آموزش‌های لازم به محیطبان به عنوان یک ضابط قضایی ارائه نشده است.

کمبود مسئله آموزشی فقط به ماجرای حقوقی محدود نمی‌شود و آموزش‌های رزمی و دفاعی را نیز دربرمی‌گیرد. قرار بر این بود که مرکز آموزش محیط‌بان‌ها از سوی سازمان محیط زیست دایر شود که این اتفاق نیفتاد.

این عزیزان حتما باید در مسئله آموزش رزمی، استفاده از سلاح و جایگاه قانونی خود آبدیده شوند. رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس ادامه داد: عمده ضعفی که در مسئله محیطبانی وجود دارد این است که این شغل در سطح کلان جا نیفتاده است، در واقع مسئولان ما از چگونگی کار این اقشار اطلاعی ندارند و سختی کار آنها را درک نمی‌کنند. آنچه ناراحت کننده است این است که وقتی یک حادثه‌ای پیش می‌آید و کار به محاکم قضایی کشیده می‌شود این محیطبان‌ها هستند که معمولا در دادگاه شکست می‌خورند و پیروز نمی‌شوند.

وی افزود: بنابراین محیطبان‌ها از یک طرف با مقام بالادستی مواجه هستند که از آن ها حسن تکلیف می خواهند و از طرف دیگر با شکارچی هایی مواجه هستند که با آخرین تجهیزات وارد مناطق می شوند و این در حالی است که محیطبان‌ها از کمترین حد امکانات و تجهیزات برخوردار بوده و علاوه بر حقوق و مزایای کم، دستاویزی برای حمایت قانونی در محاکم قضایی ندارند.

اگر محیطبانی از خودش دفاع کند و اتفاقی بیفتد حتما در محاکم قضایی محکوم می‌شود و اگر دفاع نکند یا کشته می‌شود و یا جانباز. سال گذشته محیطبان هادی پور در یک حادثه پای خود را از دست داد و هیچ اتفاقی نیفتاد. رفیعی با اشاره به تشکیل جلسه‌ای در مجلس با محیطبان‌ها و خانواده‌های محیطبانان شهید اظهار کرد: در اولین جلسه از مسئولان سازمان حفاظت از محیط زیست خواستیم که هر آنچه برای ارتقای شغل این عزیزان نیاز است تأمین کنند اما هنوز چیزی به مجلس ارائه نشده است.

خردادماه سال گذشته قانون حمایت بیمه‌ای از محیطبان‌ها ابلاغ شد و قرار بر این بود که متممی از سوی سازمان محیط زیست به مجلس ارائه شود اما هنوز چیزی به عنوان لایحه از سوی سازمان ارائه نشده است. وی در مورد قراردادهای محیط بان‌ها گفت: سازمان محیط زیست قریب به ۶۰۰ محیطبان دارد که به صورت غیررسمی مشغول به فعالیت هستند و اگر مشکلی برای این عزیزان پیش بیاید تحت هیچ شرایطی اجازه استفاده از سلاح را ندارند؛ چرا که به محض استفاده از سلاح در محاکم قضایی محکوم خواهند شد.

من نمی دانم چرا سازمان محیط زیست تقاضای بودجه برای ارتقای قراردادها و افزایش نیروهای خود نمی‌کند. از طرف دیگر گاهی بعضی ارگان‌ها به اسم محیطبانی امکانات یا تسلیحاتی می‌گیرند که محیطبان‌ها هیچ استفاده ای از آن نمی کنند.

بودجه سازمان محیط زیست به نام محیطبان ها و به کام مدیران است رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان اینکه «بودجه سازمان محیط زیست به نام محیطبان ها و به کام مدیران است» گفت: ما در مجلس هر کاری خواهیم کرد تا این شغل ارتقا یابد. ما نیازمند یک رویکرد تحولی در این حوزه هستیم. باید همه ابزارها و تجهیزات نوین مثل امکانات اینترنت و پایش آنلاین، انواع سلاح‌های قانونی و استفاده از ابزارهای هوایی و سنسورها در اختیار حافظان محیط زیست قرار بگیرد.

از دست رفتن جان این عزیزان فراموش شدنی نیست چرا که با چشم خود دیده ام که این عزیزان با عشق کار می کنند. رفیعی مدعی شد: بسیاری از محیطبان ها نسبت به ارائه راهکارهای مدیریتی از مدیران سازمان قوی‌ترند و محیطبان‌ها افرادی هستند که دلسوزی بیشتری نسبت به مدیران برای محیط زیست دارند. بعضی از این افراد که تحصیلات عالیه دارند نیز حقوق بسیار کمی دارند.

محیطبانی را می شناسم که با ۲۸ سال سابقه در خطه شمال کشور فعالیت می کند و پنج نوه دارد و فقط چهار میلیون حقوق می گیرد و این در حالی است که ساعت ها از خانه و خانواده دور است و در یک پاسگاه و در خطر کار می‌کند. وی در پایان نسبت به حقوق و مزایای شهدا و جانبازان عرصه محیط زیست انتقاد کرد و گفت: در طی چند سال گذشته حقوق و مزایای بسیاری از شهدا و جانبازان از سوی بنیاد شهید پیگیری نشده است به شخصه تلاش خواهم کرد که در اسرع وقت این موضوع را پیگیری کنم.

یک گلایه مندی نیز از مسئولان سازمان حفاظت از محیط زیست دارم به این علت که در مراسم خاکسپاری محیطبانان زنجانی حضور نداشتند. تلاش خواهم کرد در اسرع وقت به همراه فراکسیون محیط زیست مجلس حضورا به خانواده‌های شهدای زنجانی سر بزنم و از نزدیک پیگیر مسائل آن‌ها باشم.

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

حسین براتی

حسین براتی

حسین براتی

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها

جمشید غضنفری

جمشید غضنفری

مشاور و فعال رسانه ای سازمان ها در استان های فارس و بوشهر