«نون خ» چگونه جای خود را میان مخاطبان باز کرد؟

مجموعه تلویزیونی «نون خ» به کارگردانی سعید آقاخانی با تصویر برشی از زندگی مردم کردستان توانست هم نظر مردم این خطه را جلب کند و هم مردم کل ایران را.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر «نون خ» چگونه جای خود را میان مخاطبان باز کرد؟

به گزارش خبرنگاران فرهنگ، هنر و رسانه گزارش خبر، مجموعه تلویزیونی «نون خ» در زمان پخش خود توانست عنوان پربیننده ترین سریال نوروزی را از آن خود کند.

در این سریال سعید آقاخانی، علی صادقی، شقایق دهقان، سیروس میمنت، سید علی صالحی، هدیه بازوند، ندا قاسمی، ماشاءالله وروایی، کاظم نوربخش، نسرین مرادی، سیروس سپهری، صهبا شرافتی، شیدا یوسفی، سیروس حسینی‌فر، یوسف کرمی، سیدحسین موسوی، آتنا مهیاری، علی اخوان، شقایق فتاحی و نارین ایوبی ایفای نقش کردند.

**ارائه ظرفیت های غنی مناطق کردنشین

عبدالرضا مصری نماینده کرمانشاه با بیان اینکه سریال نون خ به خوبی ارتباطات روستایی و همچنین فرهنگ و رسوم مردم کُرد را به نمایش درآوردگفت: توجه ویژه عوامل این سریال به انعکاس آداب، رسوم، فرهنگ و ظرفیت‌های غنی مناطق کُردنشین قابل تقدیر است.

وی با بیان اینکه سریال نون خ در ایام نوروز 1400 مورد توجه و رضایت مردم قرار گرفت گفت: نون خ به عنوان پربیننده ترین مجموعه تلویزیونی با پرداختن به موضوعات مناطق کردنشین، جایگاه غرب کشور در رسانه ملی را تقویت و ظرفیت تاثیرگذاری برای غرب کشور ایجاد کرده است.

مصری در همین حال نقدهایی را به این مجموعه تلویزیونی وارد دانست و گفت: در این سریال توجه به مراسم مذهبی و دینی کمتر دیده شد و با توجه به اینکه جلسات شوراها اکثراً در مساجد برگزار می شود و بیش از 98 درصد مردم این منطقه نمازگزارند اما شاهد ادای این فریضه در قاب تلویزیون نبودیم. همچنین لهجه و گویش ها متعلق به تمام مناطق کردنشین نبود که امیدواریم در سری جدید به این نکات توجه شود.

وی در پایان افزود: با همه این‌ها از رسانه ملی برای ساخت چنین مجموعه‌ای قدردانی و تشکر می‌کنیم و به همه کسانی که زحمت کشیدند، دست مریزاد می‌گوییم و آرزوی توفیق و تداوم چنین آثاری را در رسانه ملی داریم.

**تصویر طنزی دلنشین در «نون خ»

حجت الاسلام سیدجواد حسینی کیا نماینده سنقر کلیایی معتقد است: سریال «نون خ» سریال موفقی بود که فرهنگ و آداب و رسوم مناطق کردنشین و همچنین وحدت و انسجام مردم دین مدار کُرد را به نمایش درآورد.

حجت الاسلام حسینی کیا تصریح کرد: این سریال باعث شد مردم اقصی نقاط کشور تا حدود زیادی با فرهنگ مناطق کردنشین آشنا شوند و همینطور در قالب طنز برخی از مشکلات را به تصویر کشید که مردم ما از این بابت سپاسگزار رسانه ملی بودند.

**همه سنت های زیبا تصویر نشد

سارا فلاحی نماینده ایلام با اشاره به محتوای سریال «نون خ» گفت: در ایام نوروز با وجود محدویت های کرونا و فشارهای روحی ناشی از آن، فضای برنامه ها و سریال های رسانه ملی مورد توجه مخاطبان قرار گرفت و از جمله سریال های پرمخاطب سریال «نون خ» بود که هم از طنز خوبی برخوردار بود و هم اینکه به نحو شایسته فرهنگ و آداب و رسوم قوم کرد را به نمایش درآورد.

وی افزود: البته در این سریال تمام سنت های قوم کرد مورد توجه قرار نگرفت و گویش و لهجه و همچنین پوشش لباس ها متعلق به یک بخش از کردستان بود ولی در مجموع سریال ارزنده ای بود و مورد قبول افکار عمومی قرار گرفت.

**سریالی از جنس مردم

بهزاد رحیمی نماینده سقز و بانه با بیان اینکه سریال «نون خ» در ایام نوروز مورد توجه مردم قرار گرفت گفت: این سریال از جنس مردم کردستان بود که توانست با زبان طنز دردهای مشترک مردم شریف این منطقه را به تصویر بکشد.

وی افزود: موسیقی این سریال صدای مردم کرد بود البته رفتارها و پوشش ها زیاد مناسب تمام مناطق کردنشین نبود و با آداب و رسوم مناطق کردنشین همخوانی نداشت ولی در مجموع سریال خوبی بود.

**تصویری از انسجام مردم کرد

شهریار حیدری نماینده سرپل ذهاب و گیلان غرب با بیان اینکه سریال «نون خ» بسیار پر بیننده و جذاب بود که توانست فرهنگ کردی و انسجام مردم کرد را به خوبی به تصویر بکشد افزود: صدا و سیما مبتنی بر خواست و فرهنگ و منش مردم کار مثبتی ارائه داد و باید از همه دست اندرکاران این رسانه که در حوزه فیلم و سریال زحمت می کشند تشکر کرد.

**ارائه مشکلات مردم غرب کشور بدون اغراق

مجتبی بخشی پور نماینده اسلام آباد غرب با بیان اینکه سریال «نون خ» به لحاظ بصری و محتوایی و همینطور به لحاظ کمدی توانست با استقبال مردم رو به ‌رو شود گفت: نون خ یک سریال دغدغه‌مند به معنا و مفهوم کلمه بود که در آن مشکلات مردم مناطق کردنشین به درستی و بدون اغراق به تصویر کشیده شده بود و مورد اقبال مردم قرار گرفت.

**بهتر بود طیف گسترده تری از مردم کردنشین دیده می شدند

محمد رشیدی نماینده کرمانشاه با بیان اینکه سریال «نون خ» همدلی و صمیمیت مردم کُرد را به تصویر کشید گفت: بهتر بود طیف گسترده تری از مردم کُردنشین با محتوای غنی تری در زمینه مسائل دینی و مذهبی و ملی، جامعه هدف این سریال قرار می گرفت اما در مجموع این سریال در ایام نوروز توانست به خوبی مورد استقبال افکار عمومی قرار گیرد و از این بابت به تمامی عوامل این سریال در رسانه ملی دست مریزاد و خداقوت می گوییم.

**نمایش چهره مطلوبی از قومیت کُرد

پرویز اوسطی نماینده قروه و دهگلان معتقد است سری جدید سریال «نون خ» نسبت به مجموعه های قبلی بهتر بود و نقش بازیگران شاخص تر و توجه به آداب و رسوم و فرهنگ قوم کُرد بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: صداوسیما توانست با استفاده از ظرفیت استان های کُردنشین که همیشه پیش قراول و پیشانی دفاع از تمامیت ارضی نظام جمهوری اسلامی هستند چهره مطلوبی از قومیت کُرد به نمایش بگذارد و از این بابت به عنوان یکی از نمایندگان قوم کُرد از اهتمام رسانه ملی قدردانی می کنم.

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

میلاد فرخ پور

میلاد فرخ پور

فعال حوزه انفورماتیک

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

صدیقه طباطبایی

صدیقه طباطبایی

خبرنگار تحلیلی گزارش خبر

مهدی آشتیانی فرد

مهدی آشتیانی فرد

خبرنگار اختصاصی خبرگزاری گزارش خبر

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها