اقدامات صندوق ملی مسکن در اجرای نهضت ملی مسکن تاکنون

از جمله وظایف صندوق ملی مسکن درباره پاک‌‌‌سازی دستگاه‌‌‌های دولتی از املاک به عنوان سرمایه‌‌‌های منجمدشده دارای ظرفیت مولد این است که طرح آن در قالب آیین‌نامه اجرایی ماده ۵ قانون جهش تولید مسکن امکان‌پذیر شده و اقدامات آن به صندوق ملی مسکن واگذار شده است
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر اقدامات صندوق ملی مسکن در اجرای نهضت ملی مسکن تاکنون

به گزارش خبرنگاران گروه صنعت و تجارت گزارش خبر، صندوق ملی مسکن که در دولت سیزدهم با هدف اجرای قانون جهش تولید مسکن با تصویب هیات وزیران در سال ۱۴۰۱ با هدف هم‌‌‌افزایی، تقویت توان حمایتی و تخصیص بهینه منابع مالی بخش مسکن و با کارکرد تجمیع و تخصیص منابع مالی تشکیل شده است و بر اساس مفاد اساسنامه و قوانین و مقررات حاکم بر شرکت‌های دولتی فعالیت خود را آغاز کرد و همان‌طور که در اساسنامه صندوق آمده است؛ منابع این صندوق از محل منابع حاصل از واگذاری زمین‌‌‌های موضوع این قانون و منابع وصولی مربوط به اجاره ۹۹ ساله، مالیات‌‌‌های مرتبط با حوزه زمین، مسکن، مستغلات و ساختمان، منابع پیش‌بینی‌شده برای بخش مسکن در قوانین بودجه سنواتی، منابع حاصل از بازگشت اصل و فرع خطوط اعتباری مسکن مهر، اقساط برگشتی صندوق پس‌انداز مسکن یکم در هر سال، کمک‌‌‌های خیرین و سایر منابعی که در اساسنامه صندوق پیش‌بینی شده، تامین می‌شود.

همچنین مصارف صندوق از جمله یارانه سود تسهیلات، تخفیف در هزینه صدور و تمدید پروانه ساختمانی، گواهی پایان کار ساختمان، هزینه‌‌‌های تامین و انتقال زیرساخت و مشارکت در ایجاد امکانات، خدمات روبنایی و کاربری‌‌‌های غیر‌انتفاعی در توسعه شهری ایجاد شده مطابق با الگوی مصوب شورای عالی مسکن برای طرح (پروژه)‌های مسکونی موضوع این قانون اختصاص می‌‌‌یابد.

در همین راستا در سال ۱۴۰۲ بیش از ۱۳‌هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح‌‌‌های مسکن اعم از نهضت ملی مسکن، تکمیل واحدهای باقی‌مانده مسکن مهر و تکمیل زیرساخت‌‌‌ها و خدمات روبنایی از طریق تامین منابع بانکی و منابع دولتی و مشارکت مردم، منابع خرد از طریق بازار سرمایه و سایر موارد به بخش مسکن و ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن هدایت و تخصیص یافته است.

عمده فعالیت‌‌‌های تامین منابع و در ادامه تخصیص بودجه به شرح ذیل است:

تامین مالی منابع بودجه‌‌‌ای صندوق از طریق اوراق اراد به ارزش ۵۰۰۰ میلیارد تومان که از طریق فرابورس توسط بانک عامل (بانک مسکن) خریداری شد.

پیگیری وصول منابع نفتی مقرر شده از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) از طریق صندوق توسعه ملی به ارزش ۲میلیارد دلار.

خرید فولاد به نفع نهضت ملی مسکن معادل ۲۰هزار میلیارد ریال برای خرید ۹۰هزار تن فولاد.

تامین ۱۰‌هزار میلیارد ریال اعتبار برای خرید ۲‌هزار و ۳۱۳ آسانسور در پروژه‌‌‌های نیمه تمام مسکن مهر کشور.

این صندوق در نظر دارد در مسیر اجرای نهضت ملی مسکن با طراحی مدل تامین مالی از طریق الگوی بازار متشکل مسکن و عرضه واحدهای ملی مسکن، نسبت به جذب منابع مردم با هدف سرمایه‌‌‌پذیری در این صنعت اقدام کند. همچنین صندوق ملی مسکن آمادگی دارد با همکاری سازمان بورس اوراق بهادار نسبت به راه‌اندازی تابلوی هشتم فرابورس کشور با عنوان «مسکن و ساختمان» اقدام نماید.

علاوه بر این صندوق‌های سرمایه‌گذاری با منابع و اصل وزارت راه و شهرسازی محمل مناسبی برای جذب منابع آزاد مردمی خواهد بود که از روش‌های تامین مالی جدید محسوب می‌شود که در طول دوره جلسات صندوق به نظام مقررات کشور اضافه شده است و با راه‌اندازی سامانه تامین منابع مالی نهضت ملی مسکن با مشارکت مردم و به کارگزاری بانک مسکن از سوی صندوق ملی مسکن رونمایی کند.

لازم به ذکر است صندوق ملی مسکن در سال‌جاری برای حمایت از دهک‌‌‌های محروم با اختصاص تسهیلات از محل منابع داخلی خود و وزارت راه و شهرسازی اقدام کرده است که اصل این امر سیاستگذاری در حمایت از اقشار کم‌‌‌درآمد خواهد بود.

در خصوص وصول مالیات از خانه‌‌‌های لوکس و خانه‌‌‌های خالی با سازمان امور مالیاتی مکاتبات لازم صورت گرفته و از این پس مالیات‌‌‌های حوزه مسکن مستقیما به حساب صندوق واریز خواهد شد.

همچنین وظایف صندوق برای پاک‌‌‌سازی دستگاه‌‌‌های دولتی از املاک به عنوان سرمایه‌‌‌های منجمدشده دارای ظرفیت مولد، این طرح در قالب آیین‌نامه اجرایی ماده ۵ قانون جهش تولید مسکن امکان‌پذیر شده و اقدامات آن به صندوق ملی مسکن واگذار شده است.

همچنین منابع حاصل از بازگشت تسهیلات مسکن‌‌‌مهر مطابق قانون مرتب به حساب صندوق واریز می‌شود و در دو سال گذشته این منابع به حساب صندوق وارد و در سال جدید نیز این روال ادامه خواهد داشت و صرف هزینه پروژه‌‌‌های نهضت ملی مسکن در سراسر کشور خواهد شد. در خصوص کمک‌‌‌های بودجه‌ای سازمان برنامه و بودجه کشور، مطابق قانون بودجه کشور به صندوق ملی مسکن منابعی مصوب و ابلاغ می‌شود که در راستای هزینه‌کرد آن پایبند به موافقت‌نامه و ضوابط سازمان برنامه و بودجه خواهد بود.

بخش عمده عناوین تخصیص منابع در سال ۱۴۰۲ به شرح ذیل است:

پرداخت ۳۷۵۰ میلیارد تومان بابت آماده‌سازی و تکمیل پروژه‌‌‌های باقی‌مانده مسکن مهر در استان‌‌‌ها، پرداخت ۴۰۷۰ میلیارد تومان پرداخت بابت آماده‌سازی و تکمیل پروژه‌‌‌های باقی‌مانده مسکن مهر در شهرهای جدید، پرداخت۳۶۰۰ میلیارد تومان پرداخت امور زیربنایی از سوی وزارت راه و شهرسازی، پرداخت ۱۵۰۰میلیارد تومان بابت خدمات عمومی و زیربنایی عملیات نهضت ملی مسکن در استان‌‌‌ها، پرداخت۵۰۰ میلیارد تومان به صورت قرض‌الحسنه برای تسریع عملیات پروژه‌‌‌های مسکن اقشار کم‌درآمد و پرداخت ۲۲۰ میلیارد تومان بابت طرح خانواده و جوانی جمعیت.

همچنین در خصوص سپرده‌‌‌گذاری دولت در قالب وجوه اداره‌شده، درآمدهای پایدار مالیاتی بخش مسکن و به‌‌‌کارگیری ظرفیت املاک مازاد دستگاه‌‌‌ها، دولت حق دریافت سود بابت منابع دولتی را ندارد. بنابراین صندوق حق استفاده از این منابع را ندارد در عین حال امکان اهرم‌‌‌سازی این منابع به کار برده شده که مهم‌ترین اقدام آن را خرید فولاد در سال گذشته و همچنین خرید سیمان در سال‌جاری با هدف کنترل قیمت و کاهش تورم مصالح ساخت‌وساز و تزریق آن به پروژه‌‌‌های نهضت ملی مسکن می‌توان نام برد.

صندوق ملی مسکن برای جذب منابع در بازار سرمایه برای خرید اوراق، از دو مسیر صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سامانه جذب منابع مردمی اقدام خواهد کرد. طبیعتا تلاش صندوق برای جذب منابع و سود پرداخت به این منابع به شکلی خواهد بود که برای مشارکت مردم جذاب باشد.

با توجه به ضوابط و قوانین راه‌‌‌اندازی نهادهای دولتی که مسیر طولانی و پیچیده‌‌‌ای را در پیش دارد صندوق ملی مسکن پس از یک سال هنوز موفق به ثبت ساختار و تشکیلات خود در سازمان اداری و استخدامی کشور نشده است که این امر باعث جلوگیری از عملکرد بهینه صندوق شده است.

در این امر باید رسانه‌‌‌ها همراهی مناسبی با صندوق به عمل آورند و بی‌تردید موفقیت صندوق منوط به همراهی تمامی ارگان‌‌‌های ذی‌ربط در کشور خواهد بود.

در پایان به اطلاع مخاطبان گرامی می‌‌‌رسد، برای پیگیری اخبار مربوط به طرح نهضت ملی مسکن به وب‌سایت رسمی صندوق ملی مسکن به آدرس اینترنتی www. nhf.ir مراجعه نمایند.

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

اشتغال‌زایی پایدار، ارزش آفرینی مواد معدنی و تأمین مواد اولیه صنعت فولاد کشور

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

میلاد فرخ پور

میلاد فرخ پور

فعال حوزه انفورماتیک

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

صدیقه طباطبایی

صدیقه طباطبایی

خبرنگار تحلیلی گزارش خبر

مهدی آشتیانی فرد

مهدی آشتیانی فرد

خبرنگار اختصاصی خبرگزاری گزارش خبر

محمد تقی ناصریراد

محمد ناصریراد

فعال رسانه، مستندساز و منتقدِ سینما

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها