سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس خبر داد:

بیش از 43 هزار هکتار ذخیره‌گاه جنگلی در فارس شناسایی شد

در راستای حفظ و صیانت از گونه‌های ارز‌شمند و منابع مهم ژنتیکی غنی جنگلی استان، در حال حاضر تعداد 29 ذخیره‌گاه جنگلی در سطح بیش از 43 هزار و 260 هکتار شناسایی شده است.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر بیش از 43 هزار هکتار ذخیره‌گاه جنگلی در فارس شناسایی شد

به گزارش خبرنگاران گروه جامعه گزارش خبر، حجت اله مرادی سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با اعلام این خبر گفت: درختان جنگلی بادام کوهی(ارژن)، کیکم، بنه، کهور(درختچه ای)،کنار ،ارس، زربین، انچوچک، مورد، شیشم و انار شیطان از جمله گونه های موجود در ذخیره گاههای جنگلی فارس است.

وی افزود: این گونه ها اغلب در محدوده‌های ذخیره‌گاهی شهرستان های خنج،لارستان،زرین دشت، سروستان،استهبان، ارسنجان، اقلید، فسا، لامرد، نی‌ریز، خرم بید و جهرم شناسایی و به ثبت رسیده است.

مرادی تصریح کرد: محدوده ذخیره گاه‌های جدید پس از شناسایی و تهیه نقشه و تایید در کمیته فنی اداره کل، در روزنامه‌های کثیرالانتشار آگهی و ابلاغ عمومی شده است.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ضمن اشاره به افزایش ضرایب حفاظتی گونه‌های جنگلی و جلوگیری از تخریب این رویشگاه‌های ارزشمند خاطرنشان کرد: عملیات اصلاحی و بهداشتی، قرق، نهالکاری و بذرکاری، ایجاد آتش بر و جلوگیری از حریق از جمله اقدامات پیش بینی شده برای حفاظت از ذخیره گاههای ارزشمند جنگلی است.

وی اظهار امیدواری کرد: با مشارکت هرچه بیشتر گروه‌های مردمی، تشکل‌ها و سمن‌های زیست محیطی دامداران و مرتع داران در جهت حفاظت بیش از پیش گنجینه سبز گیاهی شاهد جلوگیری از خطر انقراض این گونه‌ها و نیز جلوگیری از تخریب رویشگاه‌های گیاهی ارزشمند دراین عرصه ها باشیم.

لازم به ذکر است: از مساحت بیش از 10 میلیون هکتاری عرصه‌های منابع طبیعی فارس بیش از 2 میلیون و 200 هزار هکتار آن با گونه‌های مختلف جنگلی پوشیده شده است.

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

حسین براتی

حسین براتی

حسین براتی

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها

جمشید غضنفری

جمشید غضنفری

مشاور و فعال رسانه ای سازمان ها در استان های فارس و بوشهر