رئیس سازمان غذا و دارو عنوان کرد:

تسریع در ترخیص فراورده‌های سلامت‌محور در ماه‌های اخیر

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به انعقاد تفاهم‌ نامه این سازمان با گمرک به‌ منظور تسریع ترخیص کالاهای سلامت‌ محور، از افزایش سرعت ترخیص دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی و شیرخشک در ماه های اخیر خبر داد.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر تسریع در ترخیص فراورده‌های سلامت‌محور در ماه‌های اخیر

به گزارش خبرنگاران گروه جامعه گزارش خبر، دکتر سید حیدر محمدی در مراسم امضای تفاهم‌ نامه سازمان غذا و دارو با گمرک که در سازمان غذا و دارو برگزار شد، با بیان اینکه این تفاهم‌نامه برای تسهیل در واردات مواد اولیه و قطعات ساخت برای تولیدکنندگان و تسهیل در ترخیص دارو و تجهیزات پزشکی منعقد شد، گفت: در ابتدای سال، مشکلاتی در تعرفه گمرکی داشتیم که با تلاش‌های صورت‌گرفته توافق اولیه صورت گرفت و پس از آن با مصوبه سران قوا مشکل تعرفه گمرکی برطرف شد.

وی افزود: خوشبختانه با افزایش همکاری ها، در حال حاضر چیزی به‌عنوان رسوب تجهیزات پزشکی در گمرکات نداریم؛ با اجرای این تفاهم‌نامه امیدواریم که فراخوانی یک کالا با زبان مشترک و شناسه یکسان در گمرک و سازمان غذا و دارو محقق شود.

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه هدف از انعقاد تفاهم‌نامه تسهیل ترخیص کالاهای سلامت‌محور است، اظهار کرد: دارو، شیرخشک و تجهیزات و ملزومات پزشکی جزو کالاهای استراتژیک هستند و هرچه سرعت ترخیص بیشتر باشد، دسترسی مردم به این فراورده‌ها پایدارتر است.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه با کاهش حقوق گمرکی و صفرشدن سود گمرکی بخش زیادی از کالاهایی که در گمرک رسوب‌کرده بودند، ترخیص شده و بخشی نیز برای کمک به تولیدکنندگان ترخیص شدند تا بتوانند ماده اولیه خود را راحت‌تر وارد مدار تولید کنند.

دکتر محمدی تاکید کرد: قطعا تقویت ارتباط با دستگاه‌های مختلف مرتبط نظیر گمرک فرایند تامین کالاهای سلامت محور را تسهیل می‌کند.