"گزارش خبر" نخستین رسانه سئومحور و کاربرمحور در ایران؛

از ابزار Shopping در سرچ کنسول و فرآیند سئوی محتوا چه می دانید؟

گوگل با هدف ارایه امکاناتی که جزئیات بیشتری را برای مدیریت بهتر محصولات و خدمات در سایت های فروشگاهی به ارمغان می آورد، ابزارهای جدید Product Snippets و Merchant Listing را به کنسول جستجو اضافه کرد.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر از ابزار Shopping در سرچ کنسول و فرآیند سئوی محتوا چه می دانید؟

با اضافه شدن بخش جدیدی به نام Shopping که با آپدیت سپتامبر ۲۰۲۲ همزمان شد، گوگل دست به تغییرات جدیدی زد که شامل اضافه شدن امکانات و پیام های بروز را برای مدیریت بهتر صفحات محصول و بخش های فروشگاهی در سایت های تجارت الکترونیک به همراه آورد. بدین ترتیب برخی قابلیت های سرپ گوگل از جمله فیچر محصولات محبوب – popular products که برای اکثر سایت ها در دسترس نبود، برای بسیاری از کشور ها و زبان ها فعال شده است.

ابزار Shopping چیست؟

بخش جدید Shopping در بر گیرنده دو ابزار است:

ابزار Product Snippets

ابزار Merchant Listing

ابزار Merchant Listing بخش Shopping

این ابزار بر روی صفحاتی تمرکز دارد که تجربه خرید محصول و انواع کالای دیجیتالی و فیزیکی را برای مشتریان به همراه دارند. صفحات فروش محصول در سایت های وردپرسی – ووکامرس و همچنین تمام محصولاتی که در فروشگاه گوگل – Merchant Center عرضه می شود در ابزار Merchant Listing مورد پردازش قرار می گیرند. ابزار merchant listing مربوط به نمایش محصولات شما در فیچرها و بخش های مختلف جستجوی گوگل است.

فیچر Popular products بخش Merchant Listing

ابزار popular products یکی از مهمترین سکشن ها در بخش سرپ گوگل است که طی یک سال گذشته بیش از 10 آپدیت بسیار بزرگ را تجربه کرده است. ابزار popular products صرفا تمام محصولات شما را در خود جای نمی دهد، بلکه از هر فروشگاهی که در نتایج جستجو رتبه و ترافیک خوبی داشته باشید، بر حسب جستجوی بیشتر یک محصول مورد استفاده قرار میگیرد.

این ابزار شامل ۶ تا ۸ محصول است اما نکات مهمی در آن وجود دارد، با اینحال باید برای بهتر دیده شدن به آنها توجه داشته باشید:

محصولات ترند و پرفروش که بیشتر مورد توجه جستجوگران است در این فیچر نمایش داده می شود.

از هر فروشگاه فقط یک محصول قابل نمایش در فیچر popular products است.

محصولاتی که فروش بیشتری را بر حسب ترافیک پایدار از نتایج دارند، شانس بیشتری خواهند داشت.

نظرات و امتیازات نقش موثری در این فیچر دارند، کامنت ها باید در صفحه محصول وجود داشته باشند.

محصولات دارای جزئیات بیشتر و اطلاعات کامل تر بیشتر مورد توجه سرچ انجین در این بخش هستند.

فیچر محصولات محبوب با سایت هایی که صفحات شرح محصول دارند سازگارتر است.

صفحات شرح محصول باید از الگوهای پروداکت رویو پیروی کنند که ترجیحا شامل کلیپ نیز است.

با هاور کردن روی هر محصول، هرچند کالای فروشگاه شماست، اما ویدئوها و نظرات و مطالب بلاگ از سایت های دیگر که مربوط به محصول شماست نیز نمایش داده می شود که از ویژگی های پروداکت رویو است.

محصولات باید در دسترس و قابل فروش باشند زیرا محصولات کاتالوگی و بدون قیمت لیست نمی شوند.

از آنجایی که فیلترهای متعددی برای فیچر popular products وجود دارد، حتی محصولات دارای تخفیف و فروش ویژه نیز نمایش داده می شوند که بسیار مورد توجه نیز هستند.

برای اینکه دید بهتری از ابزار فوق داشته باشید، فیچر محصولات محبوب، یک سرچ کوئری مانند “بهترین ماشین های لباسشویی” را از فروشگاه های معتبر مختلف استخراج و نمایش می دهد. در این شرایط علاوه بر اینکه سایت ها محصولی منتخب را به فیچر محصولات محبوب آورده اند، با کلیک بر روی هر محصول، سایر فروشگاه هایی که محصولات را می فروشند با ویژگی های رقابتی لیست خواهند شد.

علاوه بر اینکه مشتری شما می تواند محصول را مستقیم در نتایج جستجو دیده و عکس های آن را ورق بزند، قادر خواهد بود سایر سایت هایی که محصول مشابه شما را می فروشند را نیز مشاهده و در صورت نیاز از آنها خرید کنند. در اینجا شما فرصت رقابت و فروش برای سیار رقبای خود را نیز فراهم می کنید.

ماندگاری محصولات در فیچر محصولات محبوب دائمی نیست و نرخ ها هر ۵۰ روز یک بار نیز بروز و محصولات جدید جایگزین می شوند. در صورت وجود شرایط رقابتی خوب برای محصول، بعد از حدود یک ماه و نیم، مجدد در لیست همان محصول یا محصول ترند باقی خواهد ماند. فیچر محصولات محبوب می تواند با اطلاعاتی از جمله ویدئو، نظرات و کامت ها از نقشه گوگل سایت شما را نیز نمایش دهد.

فیچر The Shopping tab – Merchant Listing

این فیچر بسیار محبوب در مناطق اروپا و آمریکا در دسترس است که حالا به تمام مناطق زیر توسعه پیدا کرده است. این کشورها معمولا زودتر از هر منطقه دیگری آپدیت ها را دریافت می کنند:

Argentina, Australia, Austria, Belgium, Brazil, Canada, Chile, Colombia, Czech Republic, Denmark, Finland, France, Germany, Greece, Hong Kong, Hungary, India, Indonesia, Ireland, Israel, Italy, Japan, Malaysia, Mexico, Netherlands, New Zealand, Norway, Philippines, Poland, Portugal, Republic of Korea, Romania, Russia, Saudi Arabia, Singapore, Slovakia, South Africa, Spain, Sweden, Switzerland, Taiwan, Thailand, Turkey, the UK, the US, UAE, Ukraine, and Vietnam

فیچر The Shopping tab که در آدرس google.com/shopping در دسترس است تمام محصولات را در جستجوهای محلی این بخش نمایش می دهد.

فیچر Shopping – The Shopping tab

وقتی محصولی را جستجو می کنید، برای بعضی از انواع کالا قسمتی به نام Shopping knowledge panel در نالج گراف نمایش داده می شود. این فیچر اطلاعاتی از جمله تصاویر محصول، فروشندگان، انواع برندهای مشابه، نرخ های ویژه و امتیازات را در قسمتی از نالج گراف به بازدیدکنندگان پیشنهاد می دهد.

نکته ای که برای قرار گرفتن محصولات یا فروشگاه شما در این بخش باید نظر داشته باشید، توجه به برندینگ و اعتبار شهرت آن است. وب سایت و برند نیز جزو شاخص های اندازه گیری اعتبار و اعتماد و تخصص هستند که بطور عمده از قسمت های مختلف مانند منشن ها و سوشال و فیدبک های واقعی قدرت میگیرند.

بدین ترتیب ساخت صفحات محصول و فروش اندک ملاک قرارگیری در فیچرهای خانواده نالج نیست و باید تلاش بیشتری برای برندینگ و فروش محصولات رضایت بخش داشته باشید.

فروش جستجوی تصویری Shoppin

مایش product یا sell در کنار تصاویر محصول که از قدیم برای ریجن ایران نیز فعال بوده، اکنون با ارتقا کیفی و تغییراتی مواجه بوده که نمایش محصولات فروشگاهی و ووکامرسی شما در بخش تصاویر با برچسب بخصوص میسر می سازد. تصاویر محصول تکی با برچسبی متمایز قابل نمایش هستند و مخاطب را از مرتبط بودن تصویری که مشاهده می کند با صفحه محصول آگاه می سازد.

نمایش در نتایج لنز Shopping

گوگل در تغییرات اخیر کنسول جستجو با اضافه شدن امکانات Shopping، نمایش محصولات بیشتری را در گوگل لنز فراهم کرده است. هرچند این فیچر در ریجن کشورمان فعال نیست اما برای آگاهی از کارهایی که می توان برای امکان حضور در این ابزار انجام داد نکاتی را عرض می کنیم.

گوگل لنز یک ابزار متکی بر تعامل نرم افزای است و به واسط رابطی که فاصله بین شما و سرچ انجین را با قابلیت هایی جذاب تر کرده، امکانات خوبی را ارایه می کند. اساس کار لنز تبدیل کردن تصاویر به کوئری است و شما با عکس گرفتن از یک محیط می توانید مثلا محصولات داخل آن را شناسایی و باید تایپ یک عبارت بدون اشاره به محصول، گوگل را برای یافتن آن راهی کنید. به این فناوری که مولتی سرچ نیز گفته می شود، نیاز به عکس های بسیار با کیفیت و واضح با جزئیات بالا در صفحه محصول دارد تا گوگل بتواند کالایی که در تصویر شناخته با محصولات و تصاویر شما اصطلاحا مَچ کند.

نمایش در یوتیوب Shopping

وقتی کاربرها در یوتیوب مشغول تماشای ویدئو هستند، در بخش تبلیغات لیست محصولات مرتبط با جستجو یا محصولات پیشنهادی نمایش داده می شود. بدین ترتیب آنها می توانند بطور مستقیم از طریق یوتیوب به صفحه خرید محصول منتقل شوند. این ویژگی در آپدیت سپتامبر کنسول جستجوی گوگل برای ریجن ایران پشتیبانی نمی شود.

تغییرات جدید در اسکیمای محصولات product snippets

تغییرات سپتامبر گوگل در کنسول جستجو، مشکلات اسکیمای محصولات و نحوه نمایش آنها در سرپ را تحت تاثیر قرار داده است. ابزار پروداکت اسنپیت شامل اکثر ویژگی ها نیز می باشد. گوگل می گوید: هرچند داده های رویو و ستاره را از تمام دنیا جمعاوری می شود، این گرداوری محدود به یک ریجن خاص نیست، اما نمایش آنها در برخی کشورها با محدودیت هایی همراه است.

پیفام خطاها و هشدارهای جدید کنسول جستجوی گوگل

گوگل گزارش های اسکیمای محصول و مشکلات مربوط به ایندکس محصولات را توسعه داده و در بخش جدید تقسیم کرده است. مانند ویدئوها، از این به بعد شما با مشکلاتی مواجه خواهی شد که نمایش داده های غنی برای محصولات و نمایش محصولات در فیچرهای سرپ را میسر نخواهد کرد. از طرفی هشدارها و خطاهایی که نیازمند رفع یا توجه هستند نیز در بخش جداگانه ای برای شما لیست خواهند شد.

گزارش های جدید به دو بخش نمایش داده های غنی در نتایج و نمایش صفحات محصول در فیچرها دسته بندی می شوند. این دسته ها هرکدام دارای خطاهای قابل رفع و هشدارهای قابل توجه هستند که گزارش را بصورت Valid و invalid عرضه می کنند.

مشکلات کنسول برای انواع اسکیما – Valid: یعنی مسایلی که بر روی نمایش ریچ ریزالت تاثیرگذار نیستند.

مشکلات کنسول برای انواع اسکیما – invalid: یعنیمسایلی که بر روی نمایش در نتایج جستجو تاثیر گذارند.

گزارش های اسکیمای merchant slitings شامل پراپرتی ها و تایپ های جدیدی از جمله material و pattern و color است که اصلا اجبار نیست و ارزش بیشتری برای رتبه بندی اضافه نمی کند.

گزارش اسکیمای محصول Product Snippets

پیغام های جدید و تغییرات Product snippets به شرح زیر است:

گزارش مربوط به مشکلات اسکیمای محصول که در ریچ اسنیپت تاثیرگذار است.

گزارش مربوط به صفحات شرح محصول مانند صفحات پروداکت رویو و همچنین صفحاتی که اطلاعات محصولات را از منابع دیگر گرداوری می کنند.

تمام مشکلات مربوط به اسکیمای Product به پنل Product Snippet انتقال یافته و نمایش هشدارها و خطاهای جدید این اسکیما که مربوط به ریچ اسنیپت است.

هشدارهای invalid

به پیام هایی اشاره دارد که با رنگ قرمز متمایز شده و در قسمت product snippets بهتر است حل شود.

هشدارهای Valid

به پیام هایی اشاره دارد که سبز هستند و خطاهای زرد آن نیازی به رفع شدن ندارند.

گزارش اسکیمای محصول در مرچنت لیستینگز Merchant Listing

گزارش مشکلات مربوط به عدم نمایش داده های غنی محصولات در فیچرهای سرپ که اکثرا در ایران پشتیبانی نمی شود. پشتیبانی از انواع پراپرتی های جدید اسکیما مانند سایزبندی لباس ها و انرژی های تجدید پذیر که هیچ کدام در سرپ ایران نمایش داده نمی شود.

از آنجاییکه برخی از فیچرهای سرپ برای کشورمان محدود و غیرقابل استفاده است، اکثر هشدارهای merchant listing اصلا مربوط به کاربران ایرانی نیست. گزارش هایی که در این بخش خواهید داشت فقط برای نمایش در فیچرها است و ارتباطی به ریچ ریزالت و رتبه بندی محصول ندارند. از جمله هشدارهایی که در سرپ ایران پشتیبانی نمی شوند، پراپرتی های زیر است:

هشدار Missing field ‘material’

هشدار Missing field ‘pattern’

هشدار Missing field ‘color’

هشدارهای یاد شده در فیلترهای سرپ گوگل نمایش داده می شوند اما در ریجن ایران پشتیبانی نمی گردند. این فیچرها شامل رنگ، پترن و ازا ین مقادیر است که نیازی نیست به آنها توجه کرد.

ویژگی جدید صفحات شرح محصول

در تغییرات اخیر کنسول برای فروشگاه های اینترنتی، گوگل از صفحات شرح محصول که یک کالا را به روش پروداکت رویو بررسی می کنند پشتیبانی می کند. از آنجاییکه در صفحات پروداکت رویو از اسکیمای محصول نیز استفاده می شود، حتی صفحاتی که محصولی برای فروش ندارند ولی اطلاعات کالا را برای بررسی و امکان خرید عرضه می کنند، فقط در ریچ اسنپیت نمایش داده می شوند و در فیچرهای سرپ راهی ندارند.

گوگل از این ویژگی برای نمایش در ریچ اسنیپت پشتیبانی می کند:

ویژگی Ratings: نمایش امتیاز و نظرات واقعی کاربران و مشتریان که محصول را خرید کرده اند.

ویژگی Pros and Cons: نمایش مزایا و معایب محصولات در اسنیپت مقاله یا محصول.

ویژگی Shipping: نمایش اطلاعات مربوط به ترانسفر کالا از جمله رایگان یا شامل هزینه های حمل نقل.

ویژگی Availability: نمایش موجود بودن محصول در صفحه فروش آن محصول.

ویژگی Price drop: نمایش میانگین نرخ محصول که در طول زمان محاسبه می شود.

تغییرات جدید در تست ریچ ریزالت محصول – Rich Results product

همزمان با بروزرسانی و اضافه شدن بخش های حدید در کنسول جستجوی گوگل، برای بررسی نمایش در فیچرهای سرپ و ریچ اسنیپت محصول، با انجام تست ریچ ریزالت تغییرات متعددی را شاهد هستید. این تغییرات شامل انتقال داده های اسکیما به product snippet و نمایش مشکلات مربوط به فیچرهای سرپ است که این بخش هیچ تاثیری در اسکیمای محصول و صفحه ندارد.

مشکلات مربوط به پروداکت در ریچ ریزالت

از آنجاییکه فیچرهای سرپ اکثرا در ریجن ایران پشتیبانی نمی شوند، هشدارهایی که در merchant listings مشاهده می شود به جز مواردی که در یک اسکیمای محصول عادی وجود دارد، برای باقی پراپرتی ها اهمیتی ندارند و پشتیبانی هم نمی شوند. اغلب این هشدارها برای فیلدهایی است که حتی برای محصول شما نیز کاربرد ندارد و در داخل هم پردازش هم نمی شوند.

تست ریچ ریزالت product snippet

این بخش شامل هشدارها و مشکلات مربوط به اسکیمای محصول است. تمام پیام ها و ویژکی های جدیدی که به این بخش اضافه شده اگر با برگذاری تست به رنگ سبز باشند، نیازی به رسیدگی ندارند و فقط می توان برای پراپرتی هایی که دیتا دارد مقئار گذاشت.

تست ریچ ریزالت merchant listing

این بخش مربوط به مشکلات و هشدارهای نمایش محصولات در فیچرهای سرپ است. از آنجاییکه بیشتر فیچرهای سرپ در ریجن ایران پشتیبانی نمی شوند، تست قرمز ریچ ریزالت merchant listing هیچ اهمیتی ندارد و هیچ تاثیری هم در محصول و نمایش ریچ اسنیپت نمی گذارد. با برطرف کردن هشدارهای بخش پروداکت تقریبا اکثر هشدارهای این ابزار نیز از بین می روند.

خطاها و هشدارهای merchant listing

هشدارهای تصویر زیر از تست merchant listing مربوط به ریجن ایران نیست و در هیچ فیچر سرپ گوگل نمایش داده نمی شوند. این هشدارها هرچند سبز هم هستند اما کلا با قرار دادن یا ندادن پراپرتی هیچ تاثیری در اسکیمای محصول نمی گذارند.

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

اشتغال‌زایی پایدار، ارزش آفرینی مواد معدنی و تأمین مواد اولیه صنعت فولاد کشور

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

میلاد فرخ پور

میلاد فرخ پور

فعال حوزه انفورماتیک

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

صدیقه طباطبایی

صدیقه طباطبایی

خبرنگار تحلیلی گزارش خبر

مهدی آشتیانی فرد

مهدی آشتیانی فرد

خبرنگار اختصاصی خبرگزاری گزارش خبر

محمد تقی ناصریراد

محمد ناصریراد

فعال رسانه، مستندساز و منتقدِ سینما

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها