منوچهر منطقی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو:

خودرو در بورس موقت عرضه خواهد شد

معاون وزیر صمت، عرضه خودرو به بورس را یک راهکار موقت عنوان کرد و گفت: زمانی که عرضه و تقاضا متعادل شود بورس به عنوان یک مرحله و راهکار، کنار گذاشته می‌شود.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر خودرو در بورس موقت عرضه خواهد شد

به گزارش خبرنگاران گروه بورس، بانک و بیمه گزارش خبر، نشست خبری با حضور منوچهر منطقی معاون وزیر صمت و جمعی از اصحاب رسانه در برنامه «گفتگوی اقتصادی» برگزار شد.

منطقی در پاسخ به سوال خبرنگار صدا و سیما مبنی بر اینکه چرا عرضه خودرو در بورس کالا منجر به توازن در بازار و کوتاه شدن دست دلالان نشد گفت: یکی از اهداف اصلی از عرضه خودرو در بورس، رسیدن محصول به دست مصرف کننده نهایی و واقعی شدن قیمت‌ها بود اما عرضه خودرو در بورس بسیار محدود است ضمن اینکه این کار در ابتدا خیلی ضابطه مند نبود و به همین دلیل هم باعث اختلالاتی شد.

وی از تلاش وزارت صمت و سازمان بورس برای قاعده مند شدن عرضه خودرو در بورس گفت و اظهار کرد: قرار است عرضه خودرو در بورس به صورت متوالی و با تعداد کافی انجام شود تا رقابت بین تعداد کمتر باعث افزایش قیمت‌ها نشود. به عنوان مثال تعداد عرضه خودروهای پرتیراژ حدأقل باید ۲ هزار دستگاه و خودروهای با تیراژ کمتر هم حدأقل ۵۰۰ دستگاه باشد.

معاون وزیر صمت گفت: ما برای قیمت گذاری خودروها در بورس یک حد و کفی را تعیین خواهیم کرد و برای اینکه عرضه کنندگان خودرو هم واقعی باشند مبلغ اولیه‌ای که دریافت می‌شود متناسب با نوع خودرو، بالاتر خواهد رفت.

عرضه خودرو در بورس موقت است

منطقی عرضه خودرو به بورس را یک راهکار موقت و پذیرفته شده دانست و اظهار کرد: زمانی که عرضه و تقاضا متعادل شوند بورس به عنوان یک مرحله و راهکار، کنار گذاشته می‌شود و طبق برنامه ریزی‌ها احتمالاً عرضه و تقاضای خودرو از خرداد سال آینده متعادل خواهد شد.

وی ضمن تأیید افزایش ۹۰ تا ۱۰۰ میلیونی قیمت برخی خودروها گفت: در حال حاضر خودروهایی مانند پژو ۲۰۷ و دنا و تارا در بورس عرضه می‌شوند که برای قرعه کشی آن‌ها صف وجود دارد.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه تأمین منافع دولت و وزارت صمت از طریق عرضه خودرو در بورس حرف درستی نیست افزود: دولت در ایران خودرو پنج درصد سهم دارد و تعداد خودروهای عرضه شده در بورس هم فقط زیر ۶ هزار خودرو است.

عرضه خودرو در بورس باید بخشی از زیان خودروسازان را جبران کند

منطقی همچنین به سوال خبرنگار «خبرگزاری تسنیم» مبنی بر اینکه عرضه خودرو‌ها در بورس کالا چه مقدار به جبران زیان خودروسازان کمک کرده، پاسخ داد: اگرچه یکی از اهداف عرضه خودرو در بورس پوشش زیان خودروسازان است اما تمام زیان‌های خودروسازان هم صرفاً از قیمت گذاری نیست بلکه یک سری عوامل داخلی مانند بحث بهره وری نیز وجود دارند که ما برای آن‌ها برنامه ریزی کردیم.

وی تأکید کرد: عرضه خودرو به بورس کالا، یک ابزار موقت است و وقتی عرضه به تعداد قابل قبولی برسد و قیمت بر مبنای عرضه و تقاضا تعیین شود بورس هم کنار خواهد رفت و خودرو در مسیر واقعی خودش قرار می‌گیرد.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا مابه التفاوت قیمت پایه خودرو و قیمت بورس کالا به خزانه دولت واریز می‌شود یا خیر گفت: خودروهای وارداتی با تعرفه مصوب وارد کشور می‌شوند که طبیعتاً قیمت آن‌ها از قیمت پایه‌ای که به واردکننده می‌رسد بالاتر خواهد بود اما این مابه التفاوت، طبق آئین نامه مصوب هیئت دولت به خزانه دولت واریز می‌شود و قرار نیست به خودروسازان داده شود.

وی همچنین درمورد ۴۰ درصد داخلی سازی قطعات خودروهای وارداتی به خبرنگار تسنیم گفت: ما همه مجموعه‌های مرتبط به تضمین کیفیت قطعات را دور هم جمع کردیم و در حقیقت یک آزمایشگاه در سطح ملی داریم که بین همه این مجموعه‌ها مشترک است و گلوگاه‌های آن را هم به کمک معاونت علمی و فناوری و سرمایه گذاری توسط وزارت صمت رفع می‌کنیم.

قیمت خودروی اقتصادی چند؟!

منطقی در پاسخ به پرسش خبرنگار «خبرگزاری مهر» مبنی بر اینکه «خودروی اقتصادی» چه قیمتی خواهد داشت گفت: خودروی اقتصادی، خودرویی است که بین محدوده ۷ تا ۱۰ هزار دلار قرار می‌گیرد و تغییرات ارز هم تبعاً در قیمت پایه آن تأثیر گذار خواهد بود.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه ما در خودروهای وارداتی اولویت را به خودروهای زیر ۱۰ هزار یورو دادیم گفت: ما در محموله اولیه‌ای که وارد کشور خواهد شد ترکیبی از خودروهای زیر ۱۰ هزار یورو و محدوده ۱۰ تا ۲۰ هزار یورو را خواهیم داشت.

خودروی ناقص در کف پارکینگ‌ها نداریم

وی درمورد اهمیت بهره‌ وری در صنعت خودروسازی کشور اظهار کرد: سال گذشته حدود نیمی از ۸۰۰ هزار خودروی تولیدی به دلیل کسری قطعات، به کف پارکینگ‌ها منتقل می‌شد و در همان پارکینگ هم دچار معایب و مشکلاتی می‌شد اما با قاعده‌ای که گذاشتیم الان خودروهای تولیدی به دست مشتری می‌رسد و الان چیزی تحت عنوان خودروی ناقص و دارای کسری قطعه در کف پارکینگ نداریم.

منطقی از دستور کار قرار گرفتن افزایش تعامل خودروسازان خصوصی با یکدیگر خبرداد و گفت: در حال حاضر دو خودروساز بزرگ روی چهار پایه محصول با یکدیگر و پنج خودروساز خصوصی نیز روی یک پایه محصول تفاهم کردند.

تولید خودروهای برقی و هیبریدی تا سال ۱۴۰۳

معاون وزیر صمت با بیان اینکه برنامه جامع حوزه خودرو از ابتدای امسال شروع شده و فاز اول آن در راستای ارتقای بهره وری است گفت: فاز دوم این برنامه، تولید محصولات جدید روی پایه‌های محصول جدید است به طوریکه سال آینده شاهد عرضه محصولات کیفی تر و با قیمت‌های قابل قبول خواهیم بود.

منطقی در پایان عنوان کرد: تولید و عرضه خودروهای برقی و هیبریدی نیز با بازیگری شرکت‌های دانش بنیان تا انتهای سال ۱۴۰۳ به نتایج خوبی خواهد رسید.

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

میلاد فرخ پور

میلاد فرخ پور

فعال حوزه انفورماتیک

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

صدیقه طباطبایی

صدیقه طباطبایی

خبرنگار تحلیلی گزارش خبر

مهدی آشتیانی فرد

مهدی آشتیانی فرد

خبرنگار اختصاصی خبرگزاری گزارش خبر

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها