یک کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:

ابزارسازی در بورس علت جذب سرمایه گذاران از بازارهای موازی

در زمینه فرهنگ سازی در بازار سرمایه همچنان ضعف داریم. نقش شرکت مدیریت اطلاع رسانی و آموزش بورس در بازار سرمایه می تواند حتی از نقش سازمان بورس هم موثرتر باشد؛ مشروط بر آنکه تلاش بیشتری برای ارتقای دانش مالی سهامداران و همچنین ترغیب مردم به سرمایه گذاری غیر مستقیم و بلندمدت در بورس صورت بگیرد.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر ابزارسازی در بورس علت جذب سرمایه گذاران از بازارهای موازی

به گزارش خبرنگاران گروه بورس، بانک و بیمه گزارش خبر، هابیل خاوری مدیر شعبه کارگزاری بانک صنعت و معدن در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران(سنا) در خصوص وضعیت بورس بیان کرد: مهمترین مانع حرکت و رشد بازار سرمایه، سیاست های پولی بانک مرکزی است. بانک مرکزی که خود به واسطه عضویت رئیس کل بانک مرکزی در شورای عالی بورس، از ارکان اصلی این بازار محسوب می‌شود، خود به یکی از موانع پیش روی بازار سرمایه تبدیل شده است. مادامیکه سیاست‌های بانک مرکزی با بازار سرمایه همسو نشود، نمی توان انتظار رشد و حرکت از این بازار داشت.

وی اضافه کرد: بانک مرکزی از یک سو ناشر اصلی اوراق دولتی است و از یک‌سو کنترل نرخ ارز و نرخ بهره بین بانکی را در دست دارد. همه ما می‌دانیم که بازار سرمایه ارتباط مستقیم با نرخ ارز دارد؛ اما در دو سال گذشته، اگر چه نرخ ارز شیب صعودی داشته، اما بازار سرمایه نزولی بوده و مهمترین دلیل آن، افزایش نرخ بهره بدون ریسک در کشور است. از یک سو به فعالان بازار سرمایه نوید می دهند که نرخ بهره بین بانکی در کانال ۲۰درصدی تا حدودی تثبیت شده، از سوی دیگر شاهد آن هستیم که بازدهی اوراق اخزا به ۲۶ درصد رسیده است و همین اتفاق خود می تواند دردسر بزرگی برای بازار سرمایه ایجاد کند.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: نکته اینجاست که عده ای تصور می‌کنند بازدهی ۲۶ درصدی اوراق یعنی نسبت P به E حدودا ۴ در بازارسرمایه جذابیت دارد؛ اما این بازدهی یعنی نسبت P بر D یا نسبت قیمت به سود تقسیمی! طبیعی است که با چنین نرخ بهره بدون ریسکی، نقدینگی از بازار سهام خارج شده و راهی بازار اوراق شود.

خاوری در رابطه با راهکارهای بهبود وضعیت بورس اظهار کرد: باید کاری کنیم که نقدینگی از بازارهای موازی به سمت بازار سرمایه بیاید و برای انجام این مهم باید علاوه بر آنکه ابزارسازی در بازار سرمایه صورت میگیرد(مثل گواهی سکه، صندوق املاک و مستغلات، صندوق های درآمد ثابت، تضمین اصل سرمایه و...)، تلاش کنیم برای فعالان بازارهای موازی جذابیت هم ایجاد کنیم. به عنوان مثال اگر با راه‌اندازی صندوق‌های املاک و مستغلات، قصد جذب علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بازار املاک را در بورس داریم، باید قیمت‌گذاری املاک در این صندوق‌ها به گونه‌ای باشد که کمتر از ارزش واقعی باشد تا بازدهی لازم را برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته باشد و انگیزه‌ای برای سرمایه گذاری در این صندوق‌ها شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این به نظر می‌رسد باید تمرکز بیشتری روی صدور مجوز ابزارهای سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس از جمله صندوق های سرمایه گذاری صورت بگیرد و به جای تلاش برای افزایش کمی صندوق‌های سرمایه‌گذاری، به افزایش کیفیت این صندوق ها بپردازیم و در صورتی که عملکرد صندوقی مناسب نبود و بازدهی مطلوبی نداشت، با ابزارهای تنبیهی همچون لغو مجوز با آنان برخورد کرد. همچنین معتقدم در زمینه فرهنگ سازی در بازار سرمایه همچنان ضعف داریم. نقش شرکت مدیریت اطلاع رسانی و آموزش بورس در بازار سرمایه می تواند حتی از نقش سازمان بورس هم موثرتر باشد؛ مشروط بر آنکه تلاش بیشتری برای ارتقای دانش مالی سهامداران و همچنین ترغیب مردم به سرمایه گذاری غیر مستقیم و بلندمدت در بورس صورت بگیرد.

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

مهدی آشتیانی فرد

مهدی آشتیانی فرد

خبرنگار اختصاصی خبرگزاری گزارش خبر

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها