در دیدار وزرای کشاورزی و حمل و نقل ونزوئلا با رئیس کمیسیون کشاورزی مطرح شد؛

حرکت به سمت توسعه روابط ایران و ونزوئلا در بخش کشاورزی

در جلسه وزرای کشاورزی و حمل و نقل ونزوئلا با رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع‌طبیعی و محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی به اهمیت تعاملات تجاری هدفمند بین دو کشور با هدف توسعه صادرات و واردات محصولات و فرآورده‌های کشاورزی تاکید شد.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر حرکت به سمت توسعه روابط ایران و ونزوئلا در بخش کشاورزی

به گزارش خبرنگاران گروه صنعت و تجارت گزارش خبر، محمدجواد عسکری، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع‌طبیعی و محیط‌زیست در مجلس شورای اسلامی در این ديدار در رابطه با چگونگی راهکارهای توسعه روابط ایران و ونزوئلا در بخش کشاورزی، مطرح کرد: در راستای کشت فراسرزمینی و تهاتر کالا بین دو کشور ظرفیت‌ها و قابلیت‌های منحصربه‌فردی وجود دارد که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته توسط دولت، مجلس و بخش خصوصی به ویژه اتاق بازرگانی ایران نسبت به افزایش همکاری‌ها اقدام دوجانبه و هدفمند بر اساس سیاست‌ها و راهبردهای کلان انجام خواهد گرفت.

وی با اشاره به ظرفیت‌های متعدد کشور ونزوئلا در زمینه تولید محصولات کشاورزی، افزود: صادرات خدمات فنی مهندسی، تکنولوژیکی و میعانات گازی به این کشور و استفاده از خاک حاصلخیز و منابع قابل توجه آب ونزوئلا یک فرصت مناسب برای ایران محسوب می‌شود تا بتواند در عرصه تولید و نظام بهره‌برداری حاصل از آن نیز در تعاملات بین‌المللی نقش‌آفرینی داشته باشد.

عسکری گفت: کشور ونزوئلا در زمینه کشت محصولات استراتژیک ذرت، سویا و دانه‌های روغنی دارای شرایط مناسبی است که در این راستا مجلس از دولت و بخش خصوصی انتظار بکارگیری تدابیر لازم و تلاش وافر دارد.

این نماینده مجلس در رابطه با ضرورت صادرات محصولات و فرآورده‌های کشاورزی در تعاملات تجاری با کشور ونزوئلا تاکید کرد و گفت: تجربیات بسیار ارزنده کشورمان در تولید انواع محصولات کشاورزی، غذایی و کالاهای اساسی و وجود مزیت رقابتی بسیاری از کالاهای ایرانی نسبت به کشورهای همسایه ونزوئلا فارغ از روابط سیاسی دو کشور که در سال‌های گذشته نقش اساسی در حضور، کشورمان در ونزوئلا داشته است؛ بایستی زمینه حضور و عرضه توانمندی‌های کشورمان را با ایجاد تسهیلات مناسب ایجاد نمود.

عسکری در همین راستا به ظرفیت‌های موجود در صادرات محصولات خشکبار ایران اشاره کرد و ادامه داد: انجیر، کشمش، پسته، زعفران و فرآورده‌های متعدد دیگری با کیفیت مناسب در ایران تولید می‌شود که به دلیل دارا بودن مزیت‌های رقابتی بسیار مناسب نسبت به سایر کشورهای جهان فرصت همکاری تجار و فعالان اقتصادی دو کشور را فراهم خواهد کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در پایان نسبت به توانمندی‌های دو کشور در زمینه حمل و نقل، خاطرنشان کرد: با توجه به زیرساخت‌های مناسبی که در زمینه حمل و نقل ریلی، دریایی و جاده‌ای وجود دارد باید سازوکارهای اجرایی مراودات دو کشور با هدف توسعه روابط در صادرات و واردات محصولات کشاورزی نیز فراهم شود.

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

حسین براتی

حسین براتی

حسین براتی

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها

جمشید غضنفری

جمشید غضنفری

مشاور و فعال رسانه ای سازمان ها در استان های فارس و بوشهر