در یادداشتی از وحید حاج سعیدی؛

سایه نویسی در دنیای رسانه

در حقیقت بیشتر اشخاص مشهور پست‌های وبلاگ، توئیت‌ها و کپشن‌های اینستاگرام‌شان را خودشان نمی‌نویسند، بلکه بسیاری از آن‌ها سایه‌نویس هایی را استخدام کرده‌اند که برایشان تولید محتوی می کنند و  این نوشته‌ها را، به اسم خودشان، در فضای مجازی یا نشریات و سایت ها منتشر می‌کنند.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر سایه نویسی در دنیای رسانه

به گزارش خبر، وحید حاج سعیدی، فعال رسانه در یادداشتی با موضوع "سایه نویسی در دنیای رسانه" به پایگاه خبری گزارش خبر آورده است؛

بسیاری از مردم گمان می کنند جملات، توئیت ها، متن ها، پست ها و کپشن هایی که سلبریتی ها و برخی افرادی که به مدد فضای مجازی چهره شده اند، در سایت ها و صفحات شخصی شان منتشر می سازند و از آنها با عنوان پست معنادار فلان بازیکن، فلان خواننده، فلان مجری و ... یاد می شود، زائیده ذهن خود آنهاست و توسط خودشان تولید و منتشر می شود.

در حالی که این چنین نیست و اکثر این نوشته توسط افرادی به نام «سایه نویس» خلق می شود و تنها توسط سلبریتی ها و افراد مشهور منتشر می شوند!

در حقیقت بیشتر اشخاص مشهور پست‌های وبلاگ، توئیت‌ها و کپشن‌های اینستاگرام‌شان را خودشان نمی‌نویسند، بلکه بسیاری از آن‌ها سایه‌نویس هایی را استخدام کرده‌اند که برایشان تولید محتوی می کنند و این نوشته‌ها را، به اسم خودشان، در فضای مجازی یا نشریات و سایت ها منتشر می‌کنند.

حتی جملات به ظاهر ساده ای که شاید در نگاه اول خیلی معمولی و عادی به نظر برسند، دارای یک پشتوانه فکری هستند و اکثر این افراد خودشان قادر به نوشتن چنین جملاتی نیستند. اینکه محسن تنابنده متنی منتشر می سازد و در آن «آرزوی مردن از خوشی می کند» یا در مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال بعد از همگروه شدن ما با عراق و سوریه و لبنان، «تیم ایران را مادر خرج» می نامد یا علی کریمی که یک روز صحبت رها کردن و رفتن می کند تا بدانیم «اگر مانده، رفتن را بلد بوده» و روزی «خانه بدون خاک» را نمی پسندد و... عمدتاً توسط همین سایه نویس ها خلق می شوند. این دست عبارات و جملات با اهداف خاص سیاسی، اقتصادی، ورزشی، فرهنگی و ... به منظور بهره برداری های شخصی یا اجتماعی منتشر می شوند که در خوشبینانه ترین حالت هدف جذب مخاطب یا دنبال کننده بیشتر و به تبع آن بیشتر دیده شدن است.

باید اشاره کرد سایه نویسی تنها مختص کشور ما نیست و اکثر افراد مشهور دنیا برای نوشتن حتی زندگی نامه، کتاب و مقالات شان در قبال پرداخت دستمزد از سایه نویس ها کمک می گیرند و استفاده از ظرفیت فکری دیگران فی نفسه ایرادی ندارد، اما انتشار برخی پست ها و توئیت ها در هفته های اخیر توسط سلبریتی ها و افراد مشهور کشور ما نشان داد، جهت گیری ها و اهداف تعدادی از آنها فراتر از جذب فالوئر و یا دیده شدن بیشتر است تا جایی که حتی عده ای معتقدند برخی سلبریتی ها در تور نیروهای معاند و سازمان های امنیتی خاص افتاده اند و مجبور به انتشار پست های براندازانه هستند.

به هر روی آنچه مسلم اینکه در دنیا سلبریتی ها و افراد مشهور به سبب داشتن جایگاه اجتماعی و تاثیرگذاری مستقیم بر روی افکار عمومی جامعه، به ویژه جوانان و نوجوانان، دارای محدودیت های خاصی هستند و حق اظهار نظر خارج از حوزه فعالیت خود ندارند و در غیر این صورت با برخورد نهادهای امنیتی مواجه می شوند. اما در کشور ما سلبریتی ها به خود اجازه می دهند بدون در نظر گرفتن عواقب و تبعات انتشار مطالب، هر محتویی را که سایه نویسان برایشان خلق می کنند، منتشر سازند.

اینکه عنان اراده و نگرش خود را عامدانه دست یک سایه نویس بسپاریم و در حالی که به شخصه دارای جایگاه اجتماعی و اقتصادی هستیم، به طعنه آرزوی مردن از خوشی کنیم و یا از زیر لحاف و روی مبل مردم را به مبارزه دعوت کنیم ( اسلکتویسم) ، تنها دمیدن در آتش بی ثباتی و نا آرامی است و دود آن به چشم همه خواهد رفت. انتقاد از شرایط اقتصادی، وجود برخی نابسمانی ها، بی توجهی ها، سوءمدیریت ها در اداره بخش هایی از حکومت غیر قابل انکار است ولی ای کاش هر کس از ظرفیتی که دارد به شیوه صحیح برای اصلاح امور استفاده کند و دستکم از سایه نویس ها بخواهیم هر از گاهی نکات مثبت را هم قلمی کنند!

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

اشتغال‌زایی پایدار، ارزش آفرینی مواد معدنی و تأمین مواد اولیه صنعت فولاد کشور

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

میلاد فرخ پور

میلاد فرخ پور

فعال حوزه انفورماتیک

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

صدیقه طباطبایی

صدیقه طباطبایی

خبرنگار تحلیلی گزارش خبر

مهدی آشتیانی فرد

مهدی آشتیانی فرد

خبرنگار اختصاصی خبرگزاری گزارش خبر

محمد تقی ناصریراد

محمد ناصریراد

فعال رسانه، مستندساز و منتقدِ سینما

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها