اظهارات وزیر کشاورزی پس از آشفتگی های اخیر بازار

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بسته حمایتی و جبرانی تهیه شده که قبل از حذف یارانه آرد صنعت به مردم پرداخت می شود، گفت: زمان و میزان آن را ستاد هدفمندی یارانه ها تعیین می کند.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر اظهارات وزیر کشاورزی پس از آشفتگی های اخیر  بازار

به گزارش خبرنگاران گروه صنعت و تجارت گزارش خبر، جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در برنامه صف اول شبکه سیما، درباره افزایش قیمت برخی کالاها مانند روغن و ماکارونی و چرا محصولات صادراتی ما مانند شیرینی و ماکارونی در کشورهای همسایه ارزانتر است، گفت: امنیت غذایی بسیار مهم و وظیفه دولت ها است و وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه نقش ویژه ای دارد.

چالش مهم دنیا در تولیدات کشاورزی

خشکسالی

وی افزود: چند چالش در دنیا مانند خشکسالی وجود که بر تولید تاثیر گذاشته و موجب افزایش قیمت می شود پیشتر 8.5 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری می کردیم اما در سال 1400 تنها 4.5 میلیون تن خریداری کردیم که برای سال 1401 هم همین رقم را پیش بینی می کنیم در حالی که کشور 12 میلیون تن نیاز به گندم داریم و خشکسالی در تاثیر زیادی در آن داشته است.

درگیری نظامی اوکراین و روسیه

ساداتی نژاد به چالش دیگر هم اشاره کرد و افزود: بحث جنگ اوکراین و روسیه هم تاثیر دارد که تامین کننده اصلی غلات در جهان هستند که اینها 70 درصد تولید روغن و تا 25 درصد تولید غلات را دارند. پس از جنگ این دو کشور قیمت محصولات اساسی شیب صعودی و شاید تا 125 درصد بوده مثلا در روغن خام 80 درصد رشد قیمت داشته است که چالش زیادی در دنیا ایجاد کردند که خیلی از کشورها ذخیره سازی را که اوج آن درچین بوده آغاز کردند.

درگیری روسیه و اوکراین تا 5 سال آینده امنیت غذایی جهان را تحت تاثیر قرار می دهد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: سال آینده در این منطقه تولید غذا نخواهیم داشت و در 5 سال آینده تولید غذا در جهان با مشکل مواجه خواهد بود که در روغن، دانه سویا، شکر، گوشت مرغ، تخم مرغ، شیر، گوشت اثرات خودش را نشان می دهد.

ساداتی نژاد افزود: کشورهای دنیا هر کدام استراتژی در این باره آغاز کردند از جمله یارانه کشت دادند یا ذخیره سازی را بیشتر کردند که تا دو برابر هم شده است یا ممنوعیت صادرات را در روغن و غلات یا وضع عوارض را انجام دادند و یا در اروپا به محدودیت خرید و غیره پرداختند تا امنیت غذایی مردم خودرا تامین کنند.

اقدامات بخش کشاورزی برای مقابله با چالش ها و تامین امنیت غذایی

وی افزود: ما هم در کشور خودمان برای مقابله با این تنش ها که جهانی است، کشت قراردادی گندم را شروع کردیم و نرخ خرید گندم را به 11500 تومان افزایش دادیم.

وی افزود: قیمت کودها را تا 45 درصد کاهش دادیم که نهاده مشکلی نداشته باشیم و تکمیل ذخایر و واردات کالا را بهبود بخشیدیم در دانه های روغنی هم به سمت کشت قراردادی رفتیم.

قاچاق محصولات اساسی به کشورهای همسایه

ساداتی نژاد با بیان اینکه قاچاق چالش دیگری برای امنیت غذایی کشور شده است، افزود: به دلیل اینکه یارانه به کالاهای اساسی می دهیم قیمت ما نسبت به کشورهای همسایه پایین تر است و همین عاملی برای سرازیر شدن کالاهای ما به سمت آن کشورها شده است، آنها حتی تعرفه واردات خود را صفر کردند که همه اینها باعث قاچاق بیشتر شد.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: کیسه آرد درکشور ما 38 هزار تومان و در مرز 800 هزار تومان باشد که این پذیرفتنی نیست و این جذابیت ها را نمی توان با کنترل فیزیکی مانع شد و باید تمهیدی انجام می گرفت و اینها تهدیدی بر امنیت غذایی کشورمان است.

وی در پاسخ به اینکه اکنون قیمت نان صنعتی و ماکارونی افزایش یافته و چگونه برای مصرف کننده داخلی جبران می شود، گفت: یک الزام قانونی هم داریم در قانون 1401 که ابلاغ هم شده که ارز 4200 تومانی نباشد و نیمایی باشد در سال گذشته در ابتدای دولت 8 میلیارد دلار در سال 1400 برای یارانه غذا دیده شده بود که در ابتدای دولت جذب شده بود و آن موقع باید این طرح انجام می شد.

بسته جبرانی حذف ارز دولتی برای سایر کالاهای اساسی هم آماده می شود

ساداتی نژاد افزود: امسال به این سمت می رویم که هدفمندی یارانه ها به سمت مصرف کننده نهایی برود این برنامه ریزیها در حال انجام است جبرانی لازم برای حذف ارز از آن کالاها هم در حال انجام است و برای دهک های مختلف برنامه ریزی شده است.

وی ادامه داد: در بحث گندم صنف و صنعت به دلیل قاچاق مجبور به تسریع شدیم، یعنی زودتر طرح هدفمندی یارانه ها را انجام دادیم و قیمت را از 2700 تومان به 12 هزار تومان افزایش دادیم که تغییر در قیمت ماکارونی ایجادشده اما در تامین این محصول هیچ مشکلی نداریم.

وی در پاسخ به اینکه آیا تولید کننده های ماکارونی با ظرفیت کامل کار می کنند، گفت: حدود 50 تا 60 کارخانه در این حوزه کار می کننده هیچ مشکلی برای تامین گندم آنها ندارند و در ایام تعطیل خرید مردم بیشتر شد که محصول در قفسه فروشگاه ها کمتر شد اما از فردا توزیع افزایش خواهد یافت.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه مصرف گندم کشور 9 میلیون تن است و خرید دولتی ما بیش از 4.5 میلیون تن نبوده گفت: باید اینها را تامین کنیم و در چنین شرایطی نمی توانیم شاهد باشیم که محصول ما به کشورهای دیگر قاچاق شود.

بسته حمایتی طرح حذف یارانه آرد قبل از اجرا پرداخت می شود

وزیر جهاد کشاورزی گفت: بسته حمایتی در نظر گرفتیم و پیش از اجرای طرح هم داده خواهد شد و زمانی که تمهیداتش آماده شد به مردم اطلاع رسانی خواهیم کرد.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: زمان و میزان مبلغ را ستاد هدفمندی تعیین خواهد کرد.

منبع: فارس

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

اشتغال‌زایی پایدار، ارزش آفرینی مواد معدنی و تأمین مواد اولیه صنعت فولاد کشور

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

میلاد فرخ پور

میلاد فرخ پور

فعال حوزه انفورماتیک

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

صدیقه طباطبایی

صدیقه طباطبایی

خبرنگار تحلیلی گزارش خبر

مهدی آشتیانی فرد

مهدی آشتیانی فرد

خبرنگار اختصاصی خبرگزاری گزارش خبر

محمد تقی ناصریراد

محمد ناصریراد

فعال رسانه، مستندساز و منتقدِ سینما

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها