وزارت ارتباطات ۲۴ ساعت به اپراتورها برای رفع اختلال کلاب هاوس مهلت داد

سازمان تنظیم مقررات طی نامه‌ای هشدارآمیز به سه اپراتور اصلی کشور، خواستار رفع اختلال شبکه کلاب‌هاوس شد.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر وزارت ارتباطات ۲۴ ساعت به اپراتورها برای رفع اختلال کلاب هاوس مهلت داد

به گزارش خبرنگاران علم و فناوری گزارش خبر به نقل از زومیت، از ۱۹ فروردین دسترسی به شبکه اجتماعی کلاب‌ هاوس روی شبکه همراه اول، ایرانسل و مخابرات ایران با اختلال مواجه شد. اپراتورهای مذکور در واکنش به این اتفاق، ایجاد اختلال را رد کردند و گفتند حکم در مورد ایجاد اختلال روی این شبکه اجتماعی دریافت نکرده‌اند. بااین‌حال اختلال کلاب‌هاوس بعد از سه روز همچنان ادامه دارد.

حال سازمان تنظیم مقررات وزارت ارتباطات به سه اپراتور اصلی کشور اولتیماتومی ۲۴ ساعته برای رفع اختلال مشهود در کلاب هاوس داده است. به گزارش روابط‌عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نامه رئیس سازمان تنظیم مقررات روز گذشته خطاب به مدیرعامل سه اپراتور همراه اول، ایرانسل و مخابرات ایران ابلاغ شد.

حسین فلاح جوشقانی در این نامه نوشته است که مستندات فنی نشان می‌دهد اختلال در دسترسی به کلاب‌هاوس توسط این سه اپراتور مشاهده شده و دارای استمرار است. وی با یادآور شدن ماده‌ای قانونی نوشته است:

با توجه به ماده ۷۳۷ قانون مجازات اسلامی، (ایجاد) اختلال عمدی (در ارتباطات) جرم‌انگاری شده و برای مرتکبین آن مجازات‌هایی در نظر گرفته شده است.

ماده مذکور اشاره می‌کند که هر کس به‌طور غیر مجاز با اعمالی از قبیل وارد کردن، انتقال دادن، پخش، حذف کردن، متوقف کردن، دست‌کاری یا تخریب داده‌ها یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری، سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی دیگری را از کار بیندازد یا کارکرد آن‌ها را مختل کند، به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

وزارت ارتباطات خاطرنشان کرده است که بند ف ماده ۳ قانون وظایف و اختیارات این وزارت‌خانه نیز آن‌ها را طبق قانون، مأمور حراست و حفاظت از تبادل اطلاعات در شبکه‌های اطلاع‌رسانی می‌کند. در نامه همچنین متذکر شده است درصورت وجود دستور قضایی برای ایجاد اختلال روی کلاب‌هاوس، اپراتورها ملزم هستند رونوشتی از آن برای سازمان ارسال کنند و درصورت نبود حکم باید ظرف ۲۴ ساعت آینده اختلال را رفع و گزارش مکتوب آن را ارسال کنند.

نامه‌ سازمان تنظیم مقررات به همراه اول، ایرانسل و مخابرات برای رفع اختلال کلاب ‌هاوس

وزارت ارتباطات درانتها اضافه کرده است که در صورت استمرار این اختلال و با توجه به جمع‌آوری ادله فنی، گزارش رخداد جرم برای پیگیری قضایی به دادسرا ارائه و درخواست پیگرد قضایی آمران و عاملان این اختلال ثبت و پیگیری خواهد شد.

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

حسین براتی

حسین براتی

حسین براتی

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها

جمشید غضنفری

جمشید غضنفری

مشاور و فعال رسانه ای سازمان ها در استان های فارس و بوشهر