میزان درگیری ریه در کرونای انگلیسی

فوق تخصص بیماری های عفونی کشورمان با اشاره به علائم بیماری کرونای انگلیسی گفت: درگیری ریوی در کرونای انگلیسی حداکثر بین 3 تا 5 روز بعد از ابتلاء رخ می دهد.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه
تصویر میزان درگیری ریه در کرونای انگلیسی

به گزارش خبرنگار جامعه گزارش خبر، مسعود مردانی در گفت‌وگو با برنامه «تهران ما سلامت» رادیو تهران درباره تفاوت سرفه های برونشیتی و کرونا گفت: برونشیت در اصطلاح لغوی به معنای التهاب برونش است. دستگاه تنفسی ما از یک براشه تشکیل می شود که یک قسمت آن به ریه راست و قسمت دیگر به ریه چپ می رود که به درخت برونشیت اتصال پیدا می کند. گهگاه به دلیل وجود ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها درخت برونشیت دچار التهاب و حساسیت می شوند که به آن برونشیت می گویند. این بیماران معمولا از سرفه های خشک شکایت دارند. تب زیادی ندارند و اگر سیگاری نباشند تنگی نفس مختصری دارند اگرچه این تنگی نفس در افرادی که سیگار می کشند بیشتر است. ریه این افراد در عکس طبیعی است و احتمال بیماری برونشیت در این افراد تشخیص داده می شود که با تجویز دارو درمان می شود.

فوق تخصص بیماری های عفونی با تاکید بر اینکه بیماران کرونایی هم می توانند سرفه های خشک داشته باشند گفت: بیماران کرونایی معمولا شرح حالی از مواجهه با بیماران برای پزشک تعریف می کنند. این بیماران در حین سرفه متوجه می شوند که حس بویایی و چشایی خود را از دست داده اند و یا این حس ها دچار اشکال شده اند. بیماران کرونایی عمدتا تب می کنند در صورتیکه بیماران برونشیتی معمولا تب ندارند. عمدتا در برونشیت سرفه خشک داریم ولی در مواردی که عفونت ثانویه وجود داشته باشد سرفه ها همراه خلط زرد مایل سبز است.

وی افزود: افراد سیگاری، کسانی که زمینه بیماری های آلرژیک دارند، افرادی که در معادن، کوره ها و نانوایی ها کار می کنند و به صورت عموم کسانی که در معرض آلاینده ها هستند می توانند دچار برونشیت حاد شوند. ولی فقط این افراد دچار برونشیت نمی شوند ولی افراد سالم بدون هیچ بیماری زمینه ای هم می توانند بعد از سرماخوردگی، آنفلوآنزا و حتی کرونا دچار برونشیت شوند. به همین دلیل این بیماری طیف گسترده ای دارد.

مردانی، عضو کمیته علمی کرونا با اشاره به اینکه ضعف، بیحالی و خستگی از علامت های جدید کرونا نیست گفت: بیماری هایی شبیه سرماخوردگی و آنفلوآنزا دوره محدودی بین 3 تا 5 روز دارد ولی بیماری کرونا حدود 2 تا 3 هفته طول می کشد و بیمار علامت های مختلفی را تجربه می کند. بسیاری از افراد فکر می کنند ضعف، بیحالی و خستگی از علامت های جدید کرونا است ولی اینطور نیست ممکن است بیمار در بدو ابتلا تب نداشته باشد ولی بعدا این علامت ظاهر شود و یا اینکه تنگی نفس در دوره های مختلف نمایان شود. درگیری ریوی در کرونای چینی در روز 8 تا 14 اتفاق می افتد ولی درگیری ریوی در کرونای انگلیسی حداکثر بین 3 تا 5 روز بعد از ابتلاء رخ می دهد. بنابراین نشانه های متفاوت کرونا در طیف گسترده و به هم پیوسته قرار دارد. در سال گذشته اگر فردی اختلال در حس های بویایی و چشایی داشت باید آزمایش می داد اما امروزه همه می دانند این علامت مختص کرونا است.

مردانی در ادامه این گفتگو اظهار داشت: بسته به نوع کرونا علامت ها هم متفاوت است به عنوان مثال در کروناهای جهش یافته مثل کرونای انگلیسی ممکن است علائم کلاسیک تب، سرفه و کاهش اکسیژن در ابتدای بیماری باشد و در ادامه نباشد و برعکس این هم اتفاق می افتد در کرونای معمولی روز 8 تا 14 ریه گرفتار شود ولی در کرونای انگلیسی همان روزهای اول ریه درگیر می شود. مردم به منابع ها و تریبون انتشار خبر دقت کنند.

وی با اشاره به آخرین مطالعات سازمان بهداشت جهانی مبنی بر انتقال ویروس کرونا از طریق هوا و ذرات تنفسی گفت: حدود 4 هفته پیش هم سازمان بهداشت جهانی و هم سازمان سی دی سی آمریکا ذکر کردند که سطوح منبعی برای آلودگی بیماران کرونایی محسوب نمی شوند. چون ممکن است ویروس بر روی سطوح بی اثر شود. البته این به معنای آن نیست که آلودگی در سطوح وجود ندارد. ما کماکان شستشوی دست ها را توصیه می کنیم چون یکی از راه های انتقال بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی از جمله کرونا است. ولی نیازی نیست مثلا برای خرید از دستکش استفاده کنیم. در حال حاضر بهترین کار رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک است.

فوق تخصص بیماری های عفونی در انتهای این گفتگوی رادیویی خاطرنشان کرد: شرایط شهر تهران با دیگر نقاط کشور تفاوتی ندارد به ویژه اینکه وضعیت این شهر بدتر هم هست چون با تعطیلات نوروز عده ای به تهران وارد و برخی خارج می شوند و می توانند بیماری را منتقل کنند من از مردم خواهش می کنم رفت و آمدها را به حداقل برسانند.

پروفایل خبری کسب و کارهای منتخب

بارسانه های گزارش خبر

با رسانه ها

تیم خبری گزارش خبر

گروه حفاظتی پاس

روابط عمومی گروه پاس

تیم تامین حفاظت سازمان ها و اشخاص

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

برترین شرکت سرمایه گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

گروه پیشرانان پیشرفت ایران

بزرگترین پروژه های صنعتی کشور

دبستان پسرانه غیردولتی نهال اندیشه

دبستان نهال اندیشه

آموزش و تربیت علمی و کاربردی دانش آموزان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

آهن و فولاد غدیر ایرانیان

تامین آهن اسفنجی تولیدکنندگان فولاد در کشور

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آکادمی تخصصی حسابداری بهشتی

آموزش تخصصی دوره های حسابداری

شرکت تجلی معادن و فلزات

تجلی توسعه معادن و فلزات

نخستین شرکت پروژه محور در بازارسرمایه

رپورتاژ آگهی تریبون

تریبون

انتشار گسترده محتوا در رسانه گزارش خبر

روابط عمومی بانک آینده

روابط عمومی بانک آینده

بانک پیشرو در اقتصاد کشور

گروه سرمایه گذاری غدیر

گروه سرمایه گذاری غدیر

بزرگترین هلدینگ چندرشته ای در بازارسرمایه

سرآمد نوین

سرآمد نوین

پیشرو در نرم افزار های تخصص مالی بورس

وکیل اول

وکیل اول

پروانه وکالت ۲۵۸۰۱ کانون وکلای مرکز

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران

تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض الحسنه

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

صنایع معدنی نوظهور کویر بافق

اشتغال‌زایی پایدار، ارزش آفرینی مواد معدنی و تأمین مواد اولیه صنعت فولاد کشور

پروفایل خبری خبرنگاران منتخب

زهره کرمعلی

زهره کرمعلی

فعال حوزه ارتباطات و روابط عمومی

احمد باقری

احمد باقری

مدرس و مشاور حوزه ارتباطات، روابط عمومی و رسانه

میلاد فرخ پور

میلاد فرخ پور

فعال حوزه انفورماتیک

عباس ستایش گو

عباس ستایش گو

فعال و مشاوره خبری سازمان ها در سطح کشور

صدیقه طباطبایی

صدیقه طباطبایی

خبرنگار تحلیلی گزارش خبر

مهدی آشتیانی فرد

مهدی آشتیانی فرد

خبرنگار اختصاصی خبرگزاری گزارش خبر

محمد تقی ناصریراد

محمد ناصریراد

فعال رسانه، مستندساز و منتقدِ سینما

وحید حاج سعیدی

وحید حاج سعیدی

فعال رسانه ای در استان گلستان

نورالله رنجبر

نورالله رنجبر

مدیر و مشاور روابط عمومی در امور هنری

ناهید مظفری

ناهید مظفری

مشاور رسانه ای در استان یزد

محمود صابری زاده

محمود صابری زاده

مدیر و مشاور تولید محتوا برای سازمان ها